|

İngiltere Gazze'de ateşkesi yine reddetti: Hamas'a fayda sağlar

İngiltere Başbakanlık Sözcüsü, Gazze'de ateşkes çağrılarını desteklemediklerini yineleyerek mevcut durumda muhtemel ateşkesin Hamas'a fayda sağlamasını istemediklerini ileri sürdü. "Her saldırıyı bağımsız olarak soruşturmak ve doğrulamak niyetinde değiliz" diyen Sözcü, "İlgili makamların zamanı geldiğinde gerçekleri ortaya koymasının önemli olduğuna inanıyoruz" dedi.

21:38 - 10/11/2023 Cuma
Güncelleme: 00:19 - 11/11/2023 Cumartesi
AA
Foto: Arşiv
Foto: Arşiv
Başbakanlık Sözcüsü, Londra'daki yabancı gazetecilere yönelik basın brifinginde soruları yanıtladı.
"İngiliz hükûmetinin, Gazze'de artık ateşkes çağrısında bulunması için kırmızı çizgisi nedir?"
sorusuna verdiği yanıtta Sözcü, hükûmetin, insani aralar verilmesini desteklediğini anımsatarak ancak halihazırda Gazze'de ateşkes çağrılarını desteklemediklerini yineledi.

"Ateşkes Hamas'a fayda sağlar"

Sözcü,
"Bu aşamadaki pozisyonumuz, ateşkesin Hamas'a fayda sağlamasını istemediğimiz yönünde."
ifadesini kullandı.

Daha geniş coğrafyada, İngiltere'nin Orta Doğu'daki barış sürecine ilişkin uzun süredir devam eden tutumunun çok net olduğunu vurgulayan Sözcü şunları kaydetti:

"Gazze ve Batı Şeria'da yaşayabilir ve egemen bir Filistin devletinin yanı sıra güvenli ve emniyetli bir İsrail'in var olmasını sağlayacak müzakere edilmiş bir çözümü destekliyoruz ve bölgedeki liderlerle yaptığımız tüm görüşmelerde de bunu savunuyoruz."

"Her saldırıyı bağımsız olarak soruşturmak ve doğrulamak niyetinde değiliz"

Sözcü,
"İki hafta önce El-Ehli Hastanesi'ne yapılan saldırıya ilişkin yönelttiğimiz soruya verdiğiniz yanıtta, hastaneyi vuran füzenin Gazze'den atıldığını öne sürmüştünüz. Peki bugün Şifa Hastanesi'ne yapılan saldırıda mı Gazze"den yapıldı?"
sorusuna şu yanıtı verdi:
"(Gazze'de) Her saldırıyı bağımsız olarak soruşturmak ve doğrulamak niyetinde değiliz, ancak ilgili makamların zamanı geldiğinde gerçekleri ortaya koymasının önemli olduğuna inanıyoruz."

"Savaş suçlarının işlenip işlenmediğini belirlemek bize düşmez"

Sözcü, Gazze'de işlenen savaş suçlarının soruşturulması çağrıları bağlamında İngiltere'nin pozisyonunun sorulması üzerine,
"Uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmesi ve sivillerin korunması çağrısında bulunmaya devam ediyoruz. Savaş suçlarının işlenip işlenmediğini belirlemek bize düşmez."
yanıtını verdi.

"Yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik şiddetini şiddetle kınıyoruz"

Sözcü, İsrailli yerleşimcilerin Batı Şeria'daki Filistinlilere yönelik şiddet eylemlerini kınayıp kınamadıkları sorulduğunda,
"Evet kesinlikle. (İsrailli) Yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik şiddetini şiddetle kınıyoruz."
değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca, Sözcü, bu konunun, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yaptığı son telefon görüşmesinde de gündeme getirildiğini hatırlattı.#İngiltere
#Gazze
#Hamas
#İsrail
8 ay önce