Dünya İngilterede akaryakıttan sonra yeni kriz 120 bin domuz itlaf edilebilir

İngiltere'de akaryakıttan sonra yeni kriz: 120 bin domuz itlaf edilebilir

İngiltere'de tanker sürücüsü eksikliğinden kaynaklı ortaya çıkan akaryakıt krizi derinleşirken bir kriz de kasap ve mezbaha sıkıntısı sonrası baş göstermeye başladı. Çiftçiler arasında mezbaha işçisi eksikliği nedeniyle 120 bin domuzun itlaf edilebileceği belirtildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İngilterede mezbaha işçisi eksikliği nedeniyle 120 bin domuz itlaf edilebilir
Foto/arşiv

Ulusal Domuz Birliği (NPA) Başkanı Rob Mutimer, BBC Radio 4'e yaptığı açıklamada, çiftçilerin acil kasap ve mezbaha sıkıntısı nedeniyle hayvanlarını öldürmek zorunda kalabileceğini söyledi.

"Bu ülkede toplu bir hayvan itlafını düşünmek zorunda kalmalarına birkaç hafta kaldığını" kaydeden Mutimer, "Bulunduğumuz durumda birikmenin 100 bin-120 bin (domuz) arasında olduğunu düşünüyoruz ve bu, haftada yaklaşık 12 bin artıyor." dedi.

Sorunun ülkenin her yerindeki domuz çiftliklerinde yaşandığını ve hayvanları tutacak yerlerin tükendiğini dile getiren Mutimer, "Sektördeki sorun, son üç hafta içinde önemli ölçüde kötüleşti." değerlendirmesinde bulundu.

Bir itlafın, hayvanları çiftliklerde vurmayı, bir mezbahaya götürmeyi veya bir çöplüğe atmayı içerdiğini söyleyen Mutimer, dolayısıyla hayvanların besin zincirine girmeyeceğini ifade etti.

Et endüstrisi, tedarik zincirlerini etkileyen Brexit ve salgın kaynaklı iş gücü eksikliği ile mücadele eden sektörler arasında yer alıyor.

Ülkede, tanker sürücüsü eksikliği nedeniyle de benzin istasyonlarına akaryakıt ulaştırılmada halen güçlük yaşanıyor.

Akaryakıt krizinde ordu devrede: Askerler yakıt dağıtmaya başlayacak
DÜNYA
Akaryakıt krizinde ordu devrede: Askerler yakıt dağıtmaya başlayacak

İngiltere'de yakıt kriziyle dalga geçen adam istasyona atla gitti
OYNAT 00:24
İngiltere'de yakıt kriziyle dalga geçen adam istasyona atla gitti
İngiltere'nin başkenti Londra'nın batısında uzun araç kuyruğunun olduğu bir akaryakıt istasyonuna at üstünde gelen adam, şarkı söyleyerek yaşanan durumla dalga geçti.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.