Dünya Irak Ulusal Güvenlik Konseyi ABDnin ülkedeki askeri varlığına son verilebilir

Irak Ulusal Güvenlik Konseyi: ABD'nin ülkedeki askeri varlığına son verilebilir

İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in ABD tarafından düzenlenen saldırıda öldürülmesinin ardından Irak Ulusal Güvenlik Konseyi ABD'nin ülkedeki askeri varlığına son verilmesi kararının alınabileceğini duyurdu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Irak Ulusal Güvenlik Konseyi: ABDnin ülkedeki askeri varlığına son verilebilir
Foto/arşiv

Irak Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından düzenlenen toplantının ardından yapılan açıklamada, Süleymani ve el-Mühendis'e karşı düzenlenen saldırının ülke egemenliğini ihlal ettiği belirtilerek kınandı.

"ABD'nin askeri varlığı sonlandırılabilir"

Söz konusu hava saldırısının ABD kuvvetlerinin Irak'ta bulunma şartlarının dışına çıkmak anlamına geldiği kaydedilen açıklamada, yarın parlamentoda olağanüstü bir oturumda konunun ele alınacağı ve "ABD'nin ülkede askeri varlığına son veren bir karar alınabileceği" bildirildi.

  • Irak Başbakanı Abdulmehdi, dün yaptığı yazılı açıklamada "Resmi görev yapan Iraklı askeri liderin suikastı Irak halkı, devleti ve hükümetine karşı düşmanlıktır." ifadelerini kullanmıştı.

İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis, dün sabaha karşı Bağdat Havalimanı'nda araçlarına düzenlenen saldırıda öldürülmüştü.

ABD Kongresi İran savaşının finansmanını engellemek istiyor
DÜNYA
ABD Kongresi İran savaşının finansmanını engellemek istiyor

İran'ın BM Daimi Temsilcisi Ravançi'den Süleymani'nin öldürülmesine ilişkin açıklama: İntikamımız çok sert olacak
DÜNYA
İran'ın BM Daimi Temsilcisi Ravançi'den Süleymani'nin öldürülmesine ilişkin açıklama: İntikamımız çok sert olacak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.