Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya İran Iraktan bloke edilen varlıklarını istedi Paralarımızı geri verin

İran Irak'tan 'bloke edilen' varlıklarını istedi: Paralarımızı geri verin

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kendilerine uygulanan ABD yaptırımları kapsamında Irak'ta bloke edilen mali varlıklarını Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi'den geri istedi.

Haber Merkezi AA
İran Iraktan bloke edilen varlıklarını istedi: Paralarımızı geri verin
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Ruhani, Kazımi ile telefon görüşmesinde Tahran'ın milyarlarca dolarının "yasalara aykırı" olarak Irak bankalarında bloke edildiğini söyledi.

Iraklı yetkililerin defalarca söz vermesine rağmen İran'ın mali varlığının serbest bırakılmadığını dile getiren Ruhani, "İran'ın Irak'taki döviz kaynaklarının süratle serbest bırakılması gerekiyor." dedi.

Irak'ın "güvenliği, barışı, huzuru ve bütünlüğünün İran için ciddi ve öncelikli konular arasında" yer aldığını ifade eden Ruhani, "Irak'ın içişlerine yönelik her türlü dış müdahaleye karşıyız ve böyle bir girişimi bu ülke ve bölge için zararlı görüyoruz." görüşlerini paylaştı.

"ABD bölgede daima tahrip edici"

Irak'taki ve bölgedeki ABD askerlerinin istikrarsızlık ve güvensizlik kaynağı olduğunu savunan Ruhani, "Amerikalılar bölgede daima tahrip edici bir role sahip olmuştur. Irak Parlamentosunun ABD askerlerinin ülkeden çıkarılmasıyla ilgili aldığı kararın uygulanması Irak ve bölge barışı ile istikrarına hizmet edebilir." diye konuştu.

Ruhani, İran ile Irak arasında ulaştırma, ticaret ve diğer konularda yapılan anlaşmaların hayata geçirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Kazımi de ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını eleştirerek, "ABD yönetiminde meydana gelen değişiklikle ülkelerin iş birliği için şartlar daha uygun hale geldi. Irak, İran'a yönelik tüm yaptırımların kalkması için çaba göstermeye devam edecek." ifadelerini kullandı.

İsrail petrol sızıntısından İran’ı sorumlu tuttu: Çevre terörizmi
DÜNYA
İsrail petrol sızıntısından İran’ı sorumlu tuttu: Çevre terörizmi

İran'dan geri adım: Büyükelçimizin sözleri yanlış anlaşıldı
DÜNYA
İran'dan geri adım: Büyükelçimizin sözleri yanlış anlaşıldı

Beyaz Saray'dan Suriye'deki hava saldırılarına ilişkin açıklama: ABD'nin nefsi müdafaasıydı
DÜNYA
Beyaz Saray'dan Suriye'deki hava saldırılarına ilişkin açıklama: ABD'nin nefsi müdafaasıydı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.