Dünya İsrail Gazzenin doğusundaki tarım arazilerini sular altında bıraktı

İsrail Gazze'nin doğusundaki tarım arazilerini sular altında bıraktı

Filistin Tarım Bakanlığı, İsrail'in yağmur sularını biriktirdiği barajları açarak abluka altındaki Gazze Şeridi'nin doğu sınırına yakın tarım arazilerini sular altında bıraktığını açıkladı. Bunun sonucunda Şucaiyye'nin doğusunda yüzlerce dönüm tarım arazisinin sular altında kaldığını ifade eden Gazze Şube Müdürü Ahmed Fatayır, İsrail'in son senelerde aynı yöntemle özellikle kış aylarında Filistinli çiftçilere ciddi zarar verdiğini aktardı.

Haber Merkezi AA
İsrail son senelerde aynı yöntemle özellikle kış aylarında Filistinli çiftçilere ciddi zarar veriyor.
İsrail son senelerde aynı yöntemle özellikle kış aylarında Filistinli çiftçilere ciddi zarar veriyor.

Tarım Bakanlığının Gazze Şube Müdürü Ahmed Fatayır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in bölgenin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi'ne doğru yağmur sularının toplandığı barajlara bağlı kanalları açtığını söyledi.

İsrail aynı yöntemle özellikle kış aylarında Filistinli çiftçilere zarar veriyor

  • Bunun sonucunda Şucaiyye'nin doğusunda yüzlerce dönüm tarım arazisinin sular altında kaldığını ifade eden Fatayır, İsrail'in son senelerde aynı yöntemle özellikle kış aylarında Filistinli çiftçilere ciddi zarar verdiğini aktardı.

Filistin’in ihtiyar delikanlısı sapanıyla İsrail askerlerine karşı direniyor
DÜNYA
Filistin’in ihtiyar delikanlısı sapanıyla İsrail askerlerine karşı direniyor

"Olgunlaşan mahsuller sular altında kaldı"

Arazisi sular altında kalan Filistinli çiftçilerden Salim Kuta de büyük kayba uğradıklarını söyledi. Yaklaşık 400 dönüm arazinin zarar gördüğüne işaret eden Kuta, "Çiftçilerin aylardır yetiştirdiği mahsuller olgunlaşma döneminde sular altında kaldı." dedi.

İnsan hakları kurum ve kuruluşlarına destek çağrısı

  • Kuta, İsrail'in tarım arazilerini suyla doldurmasının yanı sıra tarım ilaçları püskürterek ekinleri yakmaya ya da buldozerle kürümeye çalıştığını dile getirdi. Filistinli çiftçi, insan hakları kurum ve kuruluşlarını, maruz kaldıkları hak ihlallerine direnebilmeleri için kendilerine destek olmaya çağırdı.

İşgalci İsrail güçleri orantısız güç kullanmaya devam ediyor: Taşa karşı plastik mermi
FOTOĞRAF 14
Title
Filistinliler, Ramallah kenti yakınlarındaki Deir Cerir beldesi kırsalında fanatik Yahudi yerleşimcilerin bir tepeye çadır kurarak bölgeye yerleşmesine tepki amacıyla gösteri düzenlemek istedi.
Title
Bölgede bulunan İsrail güçleri, kalabalığı dağıtmak için plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanırken, Filistinliler de taş atarak karşılık verdi.
Title
Filistinliler, bölgede bulunan bir Yahudi yerleşimciyi taş atarak uzaklaştırmak isterken, söz konusu kişi de yanında getirdiği silahla yere doğru ateş açtı.
Title
Bölgedeki sağlık ekipleri, İsrail güçlerinin 10 Filistinliyi plastik mermiyle yaraladığını, çok sayıda kişinin de atılan göz yaşartıcı gazdan etkilendiğini belirtti.
Title
Ramallah'ın Kefr Malik, Nablus'a bağlı Beyt Decan ve Kalkilya'nın Kefr Kaddum beldelerinde de yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri karşıtı gösteriler düzenlendi.
Title
Yahudi yerleşimciler, sık sık Batı Şeria'da Filistinlilere ait topraklar üzerine çadır veya barakadan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri kurarak bu bölgelere yerleşmeye çalışıyor.
Title
İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor.
Title
Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.
Title
Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.
Title
Title
Title
Title
Title
İşgalci İsrail güçleri orantısız güç kullanmaya devam ediyor: Taşa karşı plastik mermi
İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'da yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini protesto etmek isteyen göstericilere müdahalesinde 10 Filistinli plastik mermiyle yaralandı, çok sayıda kişi de atılan gazdan etkilendi. Ayrıca Filistinliler, bölgede bulunan bir Yahudi yerleşimciyi taş atarak uzaklaştırmak isterken, söz konusu kişi de yanında getirdiği silahla ateş açtı.

İsrail yağmur suyundan istifade edebilmek için barajlar inşa ediyor, ancak kışın su seviyesi yükselince hiçbir uyarıda bulunmadan baraj kapaklarını açması Gazze Şeridi'ndeki çiftçilerin arazilerine zarar veriyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.