|
Reklam
Reklam
Dünya

İsveç'ten terör örgütü PKK'ya yönelik yeni adım: Yasa tasarısı onaylandı

İsveç Parlamentosunun onayladığı, terörle mücadele kanunlarını sıkılaştıran anayasa değişikliği onaylandı. Değişiklikle terör örgütü PKK/YPG üyelerine yönelik cezai takibatın kolaylaşmasının önünün açıldığı belirtildi. Onaylanan değişiklikle, İsveç'in başka bir devlet veya uluslararası kuruluşla ilişkisine zarar veren bilgiler yayımlayanların dört yıl hapis cezası şüphesiyle sorgulanacağı bildirildi. Bu madde ise basın ve ifade özgürlüğünü kısıtladığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

19:01 . 16/11/2022 Çarşamba
AA
İsveç Parlamentosunda "terörle mücadele yasa tasarısı" onaylandı.

İsveç Parlamentosunda "terörle mücadele yasa tasarısı" onaylandı.

Parlamentoda yapılan oylamada, 270 milletvekili "evet" oyu verirken, 37 milletvekili de "aleyhte" oy kullandı. Sol Parti ve Yeşiller Partisi'nin karşı çıktığı anayasa değişikliğine 42 kişi de katılmadı.

Anayasa değişikliğinde, teröre bulaşan grupların örgütlenme özgürlüğü ve gösteri izni sınırlanırken, buna yönelik yeni yasaların çıkarılmasının önünün açılacağı belirtildi.


BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANIYOR ELEŞTİRİLİYOR

Onaylanan değişiklikle, İsveç'in başka bir devlet veya uluslararası kuruluşla ilişkisine zarar veren bilgiler yayımlayanların da İsveç İstihbarat Kurumunca 4 yıl hapis cezası şüphesiyle soruşturulabileceği ifade edildi.

Düzenlemenin bu maddesi ise basın ve ifade özgürlüğünü kısıtladığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

  • İsveç medyasına açıklamada bulunan uzmanlar, yeni anayasa değişikliğiyle terör örgütü PKK/YPG üyelerine yönelik cezai takibatın kolaylaşmasının önünün açıldığı yorumunda bulundu.

Anayasa değişikliği, 1 Ocak 2023'te yürürlüğe girecek.

#Anayasa
#Terör
#İsveç
4 ay önce
default-profile-img