Dünya Kaliningrad paniği Almanya Baltıklarda yeni cephe korkusu yaşıyor

Kaliningrad paniği: Almanya Baltıklar’da yeni cephe korkusu yaşıyor

Ukrayna savaşında yeterince sorumluluk almamakla eleştirilen Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’dan tartışılacak bir çıkış geldi. Geçtiğimiz günlerde Litvanya, Avrupa’daki Rus toprağı olan Kaliningrad’a, Rusya’dan demiryolu vasıtasıyla yapılan taşımacılığa kısıtlama getirmişti.

Abone Ol Google News
Dış Haberler Yeni Şafak
​Kaliningrad paniği: Almanya Baltıklar’da yeni cephe korkusu yaşıyor
Kaliningrad paniği

Madrid’deki NATO zirvesinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Almanya Başbakanı, Avrupa Birliği ve Litvanya’ya, Kaliningrad’a uyguladıkları ablukayı kaldırma çağrısında bulundu.

SUWALKİ KORİDORU’NA SALDIRI ENDİŞESİ

  • Rusya’nın kendi toprağına yük taşımacılığına müsaade edilmesi gerektiğini belirten Scholz, “AB’nin Moskova’ya yönelik yaptırımlarının burada uygulanmaması gerektiğini” savundu. Alman basınında çıkan haberlere göre Sholz, Kaliningrad ve Rusya arasında kalan, Polonya ve Litvanya sınırının bulunduğu, 100 km’lik stratejik Suwalki koridororunda gerilimin tırmanmasından endişe duyuyor. Rusya’nın Suwalki koridoruna saldırması durumunda, Baltık ülkeleriyle Avrupa’nın geri kalanı arasındaki kara bağlantısı kopabilir. Öte yandan batı medyasında, Almanya’ya yönelik, Litvanya’ya “ablukayı kaldır” baskısı yapması sonucu Rusya’ya ödün verileceği eleştirisinde bulunuyor.

5 milyon kişi 5 bin çocuğa sahip çıkamadık: Bu çocukların bize ihtiyacı var
DÜNYA
5 milyon kişi 5 bin çocuğa sahip çıkamadık: Bu çocukların bize ihtiyacı var

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.