Dünya Lübnan İsraili BMGKya şikayet etmeye hazırlanıyor

Lübnan İsrail'i BMGK'ya şikayet etmeye hazırlanıyor

Lübnan, uyarıya rağmen ülkesinin güney sınırına inşa etmeye çalıştığı duvardan dolayı İsrail'i BM Güvenlik Konseyi'ne şikayet etmeye hazırlanıyor.

Haber Merkezi AA
İsrail, Lübnan sınırına duvar örüyor
İsrail, Lübnan sınırına duvar örüyor

Lübnan Birleşmiş Milletlerdeki (BM) temsilcisine İsrail'in Güney Lübnan sınırına yapmaya başladığı beton duvardan dolayı şikayette bulunmasını istedi.

Lübnan resmi haber ajansı (NNA)'nın haberine göre, Beyrut'un itirazına rağmen İsrail kuvvetleri Lübnan'ın güneyinde Merciyyun kasabasına bağlı Mahafir bölgesinde sınıra paralel olarak 6 beton blok yerleştirdi.

Uyarıya rağmen ülkesinin güney sınırına inşa etmeye çalıştığı duvardan dolayı Lübnan, İsrail'i Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) şikayet etmeye hazırlanıyor.

Söz konusu duvarı ülkenin egemenliğine yeni bir saldırı olarak değerlendiren Lübnan Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İsrail'i Lübnan toprakları üzerine yapmaya çalıştığı duvardan dolayı kınadı.

1071 sayılı kararı ihlal ediyor

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, BM'deki temsilcisinden İsrail'in 1701 sayılı kararını açıkça delen İsrail'in arazi ihlallerinden dolayı BMGK'ya şikayette bulunmasını istedi.

İsrail kuvvetleri dünden bu yana BM kararlarıyla her hangi bir yapı kurulmaması ve asker bulundurulmaması gereken Mavi Hat denilen Lübnan'ın güneyindeki sınır bölgesi üzerine beton bloklardan oluşan bir duvar inşa etme işlemine yeniden başladı.

İsrail işgal güçleri yine saldırdı: Bir Filistinli şehit
DÜNYA
İsrail işgal güçleri yine saldırdı: Bir Filistinli şehit

İhanet üçgeni!
DÜNYA
İhanet üçgeni!

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.