Dünya Mogherini Türkiyedeki Mülteciler için 15 milyar euro göndereceğiz

AB mülteciler için 1.5 milyar euro gönderecek

Mogherini: Türkiye'deki Mülteciler için 1.5 milyar euro göndereceğiz

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında Ankara'ya 1.5 milyar euro göndereceklerini açıkladı.

Haber Merkezi Diğer
Mogherini ,2019-2020 yıllarında 1 milyar eurodan fazla yardım sunacağını söyledi.
Mogherini ,2019-2020 yıllarında 1 milyar eurodan fazla yardım sunacağını söyledi.

Suriye Donörler Konferansı'nın açılış konuşmasını yapan Mogherini, Türkiye'deki mültecilere yardım amacıyla AB'nin Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında Ankara'ya ikinci dilim olarak 1.5 milyar euro vereceklerini belirtti.

Diğer taraftan Mogherini, AB'nin Suriyeli mültecilere 2019-2020 yıllarında 1 milyar eurodan fazla yardım sunacağını söyledi.

  • Mogherini, "AB'nin 2019'da 560 milyon euro tutarında yardım sunacağını ve 2020 yılında aynı tutarda yardımı sunmaya hazır olduğunu açıklamaktan sevinç duyuyorum. Bu seviyeyi 2021'de de korumayı planlıyoruz" dedi.

Mogherini, bu yardımın Suriye ile Ürdün ve Lübnan gibi Suriye'ye komşu ülkelerdeki Suriyelilere yönelik olduğunu sözlerine ekledi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.