Dünya Stoltenbergden İsveç ve Finlandiyaya Türkiyenin taleplerine cevap vermezseniz adaylık zor

Stoltenberg'den İsveç ve Finlandiya'ya: Türkiye'nin taleplerine cevap vermezseniz adaylık zor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurularına, bu iki ülkenin özellikle terör örgütü PKK/PYD unsurlarına verdiği destekten dolayı karşı çıkan Türkiye'nin ortaya koyduğu siyasi tutuma destek verdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Hiç kimse Türkiye kadar terör saldırından acı çekmemiştir
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg

NATO'nun haziran sonunda Madrid'de yapacağı zirve öncesinde temaslarda bulunmak üzere 30 Mayıs'ta bu ülkeyi ziyarete hazırlanan Stoltenberg, İspanyol basınına konuştu.

"Hiç kimse Türkiye kadar terör saldırılarından acı çekmemiştir"

Stoltenberg, "Türkiye önemli bir müttefiktir ve bir müttefikin endişeleri olduğunda bunun ele alınması, sorunun çözülmesi gerekir. Bu, her zaman böyle oldu. İsim sorunundan dolayı Yunanistan'ın vetosuyla Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin NATO üyesi olması da 10 yıldan fazla sürdü ama çözüldü." şeklinde konuştu.

  • İspanyol gazetecilerin, Kürtler ile terör örgütü PKK'yı özdeşleştirme çabalarına karşı çıkan NATO Genel Sekreteri, "Kürtlerden bahsediyorsunuz ama kabul etmeliyiz ki birkaç Kürt grup var ve PKK Avrupa Birliği'nin terör örgütleri listesindedir. İsveç ya da Finlandiya'da olmaları fark etmez." dedi.

Beştepe'de NATO görüşmeleri: İsveç ve Finlandiya heyetleri ile beş saatlik toplantı yapıldı
GÜNDEM
Beştepe'de NATO görüşmeleri: İsveç ve Finlandiya heyetleri ile beş saatlik toplantı yapıldı
  • İsveç ve Finlandiya'nın Madrid'de yapılacak NATO Zirvesi'ne davetli ülkeler olarak katılabilecekleri ancak 28 Haziran'dan önce Türkiye'nin taleplerine cevap vermezlerse aday ülke olma özlemlerini gidermelerinin zor olacağını dile getiren Stoltenberg, "Benim hedefim hızlı bir sürecin olması ve bunun için halen zamanımız var." ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü
GÜNDEM
Bakan Çavuşoğlu NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü

NATO: Türkiye'nin güvenlik endişeleri dikkate alınmalı
DÜNYA
NATO: Türkiye'nin güvenlik endişeleri dikkate alınmalı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.