Dünya Ortadoğuda siber savaş İran ve İsrail dijital cephede karşı karşıya geldi

Ortadoğu’da siber savaş: İran ve İsrail dijital cephede karşı karşıya geldi

İngiliz Financial Times gazetesi, pazar günü yayınladığı haberinde, İran’ın Nisan ayında İsrail’in içme suyu sisteminde klor seviyesini yükseltmeyi hedefleyen bir siber saldırı gerçekleştirdiğini iddia etti. Gazete iddiasını kimliğini açıklamadığı bir Batılı istihbarat kaynağına dayandırdı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

İsrail Yedioth Ahronoth gazetesi Mayıs ayının ilk günlerinde, siber saldırının, su pompalarının işlemesinin yaşanan bozulmayla fark edildiğini yazmıştı. Habere göre siber saldırı, “su kuyularına klor eklemek amacıyla operasyonel sistem ve mekanizmaları” hedeflemişti. Financial Times’ın haberinde İran siber saldırının başarılı olması halinde binlerce kişinin susuz kalacağını ve yüzlerce insanın hastalanabileceğini iddia etti. Gazete konuşan Batılı istihbarat yetkilisi, saldırının İsraillilerin beklediğinden daha sofistike olduğunu belirtti. Ne var ki gazeteye konuşan bir İranlı yetkili, Tahran’ın saldırının arkasında olmadığını savundu. “İran’ın İsraillileri zehirlemeye çalışmanın siyasi bedelini alamayacağını belirterek, “şüphemiz, İsrail tüm hikayeyi ABD’den daha fazla para alabilmek için uydurdu” iddiasında bulundu.

Financial Times, İsrail’in Tahran tarafından gerçekleştirildiğini iddia ettiği siber saldırıya, İran’ın en yoğun limanlarından birindeki trafiği felç edecek bir karşı saldırı ile cevap verdiğini belirtti. Düzenlenen saldırı sonucu İran limanındaki bilgisayar sistemlerinin hedef alındığı ve limanın bir süreliğine işlemez duruma getirildiği iddia edildi. İsrail Siber Savunma Birimi Başkanı Yigal Unna, su pompalama sistemini hedef alan “eşgüdümlü ve organize” bir siber saldırıyı püskürttüklerini açıkladı. Saldırıya ilişkin ülke ismi vermeyen Unna, son dönemde yaşananların yeni bir üstü örtülü savaş döneminin kapısını açtığını, “Siber kış kapımızda” sözleriyle değerlendirdi.

Washington'da gösteriler nedeniyle 2 günlük sokağa çıkma yasağı
DÜNYA
Washington'da gösteriler nedeniyle 2 günlük sokağa çıkma yasağı
Abone Ol Google News
Eşini öldüren katil zanlısından akılalmaz hareket: Cesedi bırakıp baldızına kahvaltıya gitmiş
Gündem

Eşini öldüren katil zanlısından akılalmaz hareket: Cesedi bırakıp baldızına kahvaltıya gitmiş

Mersin’de 6 çocuk annesi eşini oturdukları evde bıçaklayarak öldüren kocası katil zanlısı Habip Demir'in olayın ardından baldızına kahvaltı yapmaya gittiği ortaya çıktı. Katil zanlısı Demir'in burada baldızı ile Mersin'e taşınmalarına neden olduğu için tartıştığı öğrenildi.
Çanakkale’de yangın evi küle çevirdi: 2 yaralı
Gündem

Çanakkale’de yangın evi küle çevirdi: 2 yaralı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde iki katlı bir evin alt katında çıkan yangında 1’i ağır 2 kişi yaralandı. Yaralılardan biri Çanakkale Devlet Hastanesine kaldırıldı.
Türkiye - Azerbaycan: Bir ananın iki oğlu
Hayat

Türkiye - Azerbaycan: Bir ananın iki oğlu

Hafızası olmayan toplumlar yok olmaya mahkumdur. Türklerin devletini bir cihan imparatorluğuna dönüştüren Fatih, fethettiği İstanbul’a girerken atının sırtından inmiş hocası Akşemsettin’in atının eyerini tutarak şehre girmişti. Tonyukuk’a saygıda kusur etmeyen Bilge Kağan ile Akşemsettin’in atını taşıyan Fatih aynı hafızanın ürünüydü. Bu hafızanın adı da töreydi. Rus’un pışpışlamaları ile çapına bakmadan Azerbaycan’ı kışkırtmaya çalışanlar tarihe göz attıkları zaman görecekleri gerçek Oğuzlara saldıranların sonunun pek hayırlı bitmediğidir. At sırtında töresini cihana taşıyan bir milletin bugünkü çocukları olan Azerbaycan ve Türkiye’nin kardeşliğinin verdiği mesaj da okuyabilene çok açık: Bin yıl önce vatan bellediğimiz bu topraklardan bin yıl daha gitmeye hiç niyetimiz yok.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.