Dünya Polonya Başbakanı Avrupa Birliğini oligarşiye benzetti Zayıf devletler cezalandırılıyor

Polonya Başbakanı Avrupa Birliği'ni oligarşiye benzetti: Zayıf devletler cezalandırılıyor

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki AB’yi oligarşiye benzeterek, Birlik’teki en zayıf devletlerin cezalandırıldığını ve Polonya'nın başlangıçta katıldığı AB'nin bu olmadığını söyledi.

Haber Merkezi DHA
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki yaptığı açıklamada, AB’yi oligarşiye benzeterek, Birlik’teki en zayıf devletlerin cezalandırıldığını ve Polonya'nın başlangıçta katıldığı AB'nin bu olmadığını söyledi.

AB, Pfizer ve BioNTech'in aşısından 300 milyon doz alacak
KORONAVİRÜS
AB, Pfizer ve BioNTech'in aşısından 300 milyon doz alacak

KORONA YARDIM ŞARTINI REDDETTİLER

Avrupa Birliği tarafından üye ülkelere yapılacak koronavirüs kurtarma bütçeleri dahil tüm nakit ödemeler, AB üye ülkelerindeki demokratik değerlere, insan haklarına ve yargı bağımsızlığına bakılarak hukukun üstünlüğüne saygı duymaları koşuluna bağlanmıştı.

Bu koşulun ardından Macaristan ve Polonya, AB fonlarının hukukun üstünlüğü ilkesine bağlanmasına karşı çıktıklarını ve paketin yürürlüğe girmesini veto edeceklerini daha önce açıklamıştı. Polonya ve Macaristan Slovenya’nın desteğiyle paketin yürürlüğe girmesini veto etti ve Avrupa Birliği’nin ‘hukukun üstünlüğü’ şartında ısrar etmesi halinde veto kararlarını sürdüreceklerini ifade etti.

MACARİSTAN VE SLOVENYA'DAN DESTEK

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki dün yaptığı açıklamada “En zayıfını (üye devletlerin) cezalandıran bir Avrupa oligarşisinin olduğu bir AB, girdiğimiz AB değil ve geleceği olan AB değil” dedi. Diğer yandan Macaristan Başbakanı Viktor Orban Avrupa Birliği’nin yapacağı yardımı şarta bağlanması hakkında dün yaptığı açıklamada, göçmenliği reddeden ülkelere şantaj yapmak ve cezalandırmak için tasarlandığını iddia etti. Başbakan Orban, AB ülkelerine yapılacak bütçe ödemelerini hukukun üstünlüğüne bağlamak için önerilen mekanizmayı "siyasi ve ideolojik bir silah" olarak nitelendirdi.

Macaristan hükümeti eşcinsellerin  evlat edinmesini yasaklıyor: Aile konumunu güçlendirmemiz şart!
DÜNYA
Macaristan hükümeti eşcinsellerin evlat edinmesini yasaklıyor: Aile konumunu güçlendirmemiz şart!
Abone Ol Google News
Araç sahipleri dikkat: 37 kuruşluk zammın ardından 7 liranın üstüne çıktı
Ekonomi

Araç sahipleri dikkat: 37 kuruşluk zammın ardından 7 liranın üstüne çıktı

Benzinin litre fiyatına bu gece yarısından geçerli olmak üzere 37 kuruş zam geldi. Benzinin litresi İstanbul'da 6,69 liradan 7,06 liraya, İzmir'de 6,75 liradan 7,12 liraya yükselecek.
Lübnan'da Beyrut Limanı'ndaki patlamayla ilgili soruşturmanın gecikmesi protesto edildi
Dünya

Lübnan'da Beyrut Limanı'ndaki patlamayla ilgili soruşturmanın gecikmesi protesto edildi

Lübnan'da ticaretin kalbi olan Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos tarihinde meydana gelen patlamayla ilgili gerekli soruşturmanın gecikmesi hayatını kaybedenlerin yakınları tarafından protesto edildi. Nezih ve şeffaf bir kararla adaleti yerine getirmesi için Lübnan yargısına imkan tanıyacaklarını belirten göstericiler, insaflı bir karar alınmaması halinde ülke sınırlarını aşacak tutum sergileyecekleri uyarısında bulundu.
Minsk Grubunun 28 yıl boyunca çözemediği kriz 44 günde çözüldü
Dünya

Minsk Grubunun 28 yıl boyunca çözemediği kriz 44 günde çözüldü

AGİT tarafından 1992'de kurulan ve 6 Aralık 1994'ten bu yana eş başkanlıklarını ABD, Fransa ve Rusya'nın yürüttüğü Minsk Grubu, Dağlık Karabağ krizinde ateşkes çağrısı ve müzakere yapmaktan öteye gidemedi. Üç ülke yıllarca Dağlık Karabağ krizinin çözümünü AGİT Minsk Grubundan beklese de Ermenistan Azerbaycan toprakları üzerindeki işgaline devam etti. Grubunun bu etkisizliği ve sessizliği karşısında Ermenistan 27 Eylül'de Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'a karşı yeni provokasyonlara girişti. Azerbaycan ordusu, bu tarihten itibaren Karabağ'da başlattığı karşı operasyonda 9 Kasım'a kadar 5 il, 4 kasaba ve 286 köyü işgalden kurtardı. 44 günde cephede yenilen Ermenistan, 10 Kasım'da Azerbaycan ile Dağlık Karabağ'daki çatışmalara son veren anlaşmaya imza atmak zorunda kaldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.