Dünya Rusyada kendisini İsa Peygamber ilan eden tarikat lideri tutuklandı

Rusya’da kendisini İsa Peygamber ilan eden tarikat lideri tutuklandı

Rusya’da kendini İsa Peygamber ilan eden tarikat lideri Sergey Torop, çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Binlerce üyesi bulunan tarikatın yapılanma şekli yarı kapalı olarak nitelendirilirken tarikatın üyelerinin Güneş Şehri’nde esrarengiz bir hayat sürdürdükleri, üyelerin sigara, alkol, kullanması yasakken üyeler arasında para ile değil, takas ile alışveriş yaptıkları belirlendi.

Haber Merkezi İHA
Sergey Torop, çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.
Sergey Torop, çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

Rusya’nın Sibirya bölgesinde bulunan Krasnoyarsk şehrinde Rusya Soruşturma Komitesi ve Rusya Özel Kuvvetleri ortak operasyon ile "Son Ahit Kilisesi" adlı tarikatının liderlerine ve yerleşim alanlarına operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda 4 helikopter ve ağır silahlar kullanılırken, kendisini İsa Peygamber ilan eden 59 yaşındaki tarikat lideri Sergey Torop, daha önce ülkede rock müzik sanatçısı olan ve tarikata katıldıktan sonra müziği bırakan Vadim Redkin polisler tarafından gözaltına alındı.

Operasyon sırasında birçok tarikat üyesinin ve yöneticisinin kaçmaya çalıştığı ve çok sayıda kişinin de gözaltına alındığı aktarıldı. Gözaltına alınan tarikat lideri ve tarikat üyeleri helikopter ve zırhlı araçlarla Krasnoyarsk şehir merkezine getirildi. Operasyon sırasında birçok silah, kasalarda tutulan paralar ve gizli odalarda içki şişeleri ele geçirildi.

Müslümanları aşağıladığı iddiasıyla hakim karşısına çıkan Mehtap B. tutuklandı
GÜNDEM
Müslümanları aşağıladığı iddiasıyla hakim karşısına çıkan Mehtap B. tutuklandı

Kendilerine şehir kurmuşlar

Rusya Soruşturma Komitesi operasyonun ardından yaptığı açıklamada, Sergey Torop’un 1991 yılında trafik polisliğinden ayrıldıktan sonra kendisine tarikat kurduğunu, 1995 yılında "Güneş Şehri" adında bir şehir kurduğunu belirtti. Komite, tarikat üyelerinin burada yaşadığını ve tarikat lideri Torop’un "Vizyoner" adıyla tanımlandığı bilgisini paylaştı.

Ayrıca Torop’un "tarikat üyelerinin sağlığına zarar verme" ve "psikolojik şiddet" hakkında soruşturulduğu ifade edilirken, tarikat liderinin diğer üyelerden ayrı olarak mahkemeye çıkarıldığı belirtildi.

BAE’den ırkçı İsrail takımına destek: Peygamberimize hakaret edip, "Araplara ölüm" sloganları atan futbol takımına sponsor oldular
DÜNYA
BAE’den ırkçı İsrail takımına destek: Peygamberimize hakaret edip, "Araplara ölüm" sloganları atan futbol takımına sponsor oldular

Para ile değil, takasla alışveriş

  • Soruşturma hala devam ederken, tarikatla ilgili önemli detaylar ortaya çıkmaya başladı. Binlerce üyesi bulunan tarikatın yapılanma şekli yarı kapalı olarak nitelendirilirken tarikatın üyelerinin Güneş Şehri’nde esrarengiz bir hayat sürdürdükleri, üyelerin sigara, alkol, kullanması yasakken üyeler arasında para ile değil, takas ile alışveriş yaptıkları belirlendi.

Tarikat, özel okuldan gelir elde etmiş

Tarikat üyelerinin temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar çalıştıkları, fakat tarikatın ise büyük bir finansman elde ettikleri öğrenildi. Sergey Torop’un tarikat üzerinde özel bir okul kurduğu, bu okuldan milyonlarca ruble gelir elde ettiği, Rusya ve yurt dışından da her ay milyonlarca bağış topladığı ortaya çıktı.

Tarikat gelirleri ve üyeleri ne olacak?

Tarikat lideri Sergey Torop bugün sabah saatlerinde Krasnoyarsk’ta çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanırken, diğer tarikat yöneticilerinin de tek tek tutuklanmaya başlandığı öğrenildi.

Rusya’da tarikata operasyon gerçekleştirilmesinden sonra tarikatın gelirlerine ve mülklerine el konulması için çalışma yapılabileceği belirtilirken, tarikat üyelerinin akıbeti ise merak konusu oldu. Rus basınında sadece tarikata üye olan binlerce kişinin psikolojik durumlarının iyileştirilmesi ve topluma yeniden kazandırılması yönünde yorumlara yer verildi.

Abone Ol Google News
ABD Başkanı seçilen Biden, Anthony Blinken'i Dışişleri Bakanlığı'na atadı
Dünya

ABD Başkanı seçilen Biden, Anthony Blinken'i Dışişleri Bakanlığı'na atadı

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Dışişleri Bakanlığına Antony Blinken'ı, Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine de Jake Sullivan'ı getireceğini açıkladı.
İzmir'de suya yüzde 15 zam yapıldı
Gündem

İzmir'de suya yüzde 15 zam yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 Ocak 2021'den geçerli olmak üzere suya yüzde 15 zam kararı aldı. Alınan kararla konut abonelerinde 0-13 metreküp arası suyun metreküp fiyatı 6,41 liraya, 14-20 metreküp arası suyun metreküp fiyatı ise 6,92 liraya yükseldi.
AK Parti Grup Başkanvekili Köse, Mansur Yavaş’ın bir yıllık performansını değerlendirdi:On milyarlık bütçe ile heykelden başka ne yaptınız?
Gündem

AK Parti Grup Başkanvekili Köse, Mansur Yavaş’ın bir yıllık performansını değerlendirdi: On milyarlık bütçe ile heykelden başka ne yaptınız?

AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bir yıllık bütçe performansını değerlendirdi. Yavaş'ın 10 milyarlık bütçeye sahip olduğunu vurgulayan Köse, bununla 'sadece 1 heykel' yapıldığını belirtti. Bunun 'hesabının millete verileceğinin' altını çizen Köse, yaptığı çarpıcı konuşmada ayrıca, "Şimdi 10 milyar bütçe kullanacaksınız, neredeyse yok denecek kadar hiçbir iş yapmayacak, hiçbir proje yapmayacaksınız, üstelik de mevcut rutin işleri bile sürdüremeyecek, geriye götüreceksiniz. Cadde üzerlerindeki güzelim ağaçları kurutacaksınız, o kadar özenle yapılmış yeşil alanları kaderine terk edeceksiniz. İlçe belediyelerinin sınırları içinde ABB olarak yapmanız gereken asli hizmetleri yapmayacaksınız. Bunlar Ankara Büyükşehir Belediyesinin gerçekleri" ifadelerine yer verdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.