|
Dünya

Japonya eski başbakanı Abe'ye silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti

Japonya’nın eski Başbakanı Shinzo Abe’nin seçim konuşması yaptığı Nara şehrinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

11:50 . 8/07/2022 Cuma
Diğer
Shinzo Abe

Shinzo Abe

Japonya’nın eski Başbakanı Abe Şinzo, Nara şehrinde yaptığı seçim konuşması sırasında silahlı saldırıya uğradı.

Görgü tanıklarının ifadeleri ve amatör kameralara yansıyan görüntülere göre, gri bir tişört ve bej rengi bir pantolon giyen 40’lı yaşlarındaki bir erkek saat 11.30 sularında Yamato-Saidaiji İstasyonu yakınlarında halka hitap eden Abe’ye arkadan yaklaştı.

Ardından 2 el silah sesi duyulurken, Abe ikinci atışın ardından yere yığıldı.


Göğsünden vurulduğu kaydedilen Abe yakındaki bir hastaneye kaldırıldı fakat kurtarılamadı.


Polis kaçma çabası göstermeyen zanlıyı cinayete teşebbüs şüphesi ile gözaltına alırken, saldırıda kullanılan silah da bölgede ele geçirildi.

ERDOĞAN'DAN TAZİYE MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Abe'nin ölümüyle ilgili taziye mesajı yayınladı. Erdoğan "Japonya Eski Başbakanı, değerli dostum Şinzo Abe’nin silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duydum. Bu menfur saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyorum. Dostum Abe’nin ailesine, sevenlerine, tüm Japonya halkına ve hükûmetine başsağlığı dileklerimi iletiyorum." ifadelerini kullandı.ABE ŞİNZO KİMDİR?

Abe Şinzo 21 Eylül 1954 tarihinde doğdu. Japonya tarihinde en uzun süre Başbakanlık yapan kişidir. Japonya'nın hükûmeti kapsamında 26 Eylül 2006'da özel bir toplantıyla Japonya'nın Başbakanı olarak seçildi. Japonya'nın II. Dünya Savaşı sonrasında göreve gelen en genç Başbakanı ve savaştan sonra doğmuş ilk Japon Başbakandır. Parlamenter Kan Abe'nin torunu ve eski dışişleri bakanı Abe Şinzo'nun oğlu.

Nagata'da doğdu ve Seikei Üniversitesi'nde siyasal bilgiler okuyup 1977 yılında mezun oldu. Daha sonra ABD'ye Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde siyasal bilgiler okumak üzere taşındı. Nisan 1979'da Kobe Steel'da çalışmaya başladı. 1982'de şirketten ayrılarak çeşitli yerlerde çalıştı: yetkili asistan, Dışişleri Bakanı, LDP'nin Genel Konseyi'nin oturum başkanının özel sekreteri ve LDP Genel Sekreterliği'nde sekreter oldu.

Siyasi bir ailede doğdu. Büyükbabası Kan Abe ve babası Şintarō Abe da siyasetçiydi. Annesi Yōko Kişi ise eski Başbakanlardan Nobusuke Kişi'nin kızıydı.

9 Eylül 2007 tarihinde Afganistan'da görev yapan Japon Deniz Kuvvetleri personelini geri çekme planını askıya aldı.

12 Eylül 2007 tarihinde sağlık sorunlarını ileri sürerek istifa etti.

478 oyun 328'ini alarak ikinci kez Japonya Başbakanı oldu. Tekrar Başbakan seçilen Abe, bu göreve ikinci kez gelerek son 6,5 yılda seçilen 7. Başbakan olmuştur. 26 Aralık 2012 tarihinde göreve başlamıştır.

Abe 2020 yılında başbakanlık görevinden istifa etti.

#Japonya
#NHK Japan
#Abe Shinzo
7 ay önce
default-profile-img
Japonya eski başbakanı Abe'ye silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti
EYT yasası Perşembe günü Plan ve Bütçe Komisyonu'nda
Galatasaray'ın tecrübeli yıldızı Mertens'ten takdir gören hareket
AK Parti'nin kadın üye sayısını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizimle mücadeleye girecek olan iki defa düşünmeli
Trump seçim turuna başladı: Her zamankinden kararlı ve kızgınım
Binlerce Müslüman Kur'an-ı Kerim için meydanlara indi