Dünya Taliban hükümetine ilk üst düzey ziyaret Katardan

Taliban hükümetine ilk üst düzey ziyaret Katar'dan

Afganistan'da yönetimin Taliban kontrolüne geçmesinin ardından ülkeye ilk üst düzey ziyaret gerçekleşti. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani'nin, Afganistan'daki geçici hükümetin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund ile görüştüğü bildirildi.

Haber Merkezi AA
Taliban hükümetine ilk üst düzey ziyaret Katardan
Katar Dışişleri Bakanı Al Sani'den Afganistan'a ziyaret

Katar merkezli Al Jazeera televizyonun internet sitesinden verdiği habere göre, Dışişleri Bakanı Al Sani, başkent Kabil'e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Al Sani, ziyaret kapsamında Hasan ile bir araya geldi.

İlk üst düzey ziyaret

Al Sani'nin ziyaretinin, ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinden ve hükümetin kurulmasından sonra ülkeye gerçekleştirilen ilk üst düzey ziyaret olduğu ifade edildi.

Afganistan Yüksek Öğretim Bakanı Hakkani: Türkiye'deki öğrencilerin geri gelmesi için çalışıyoruz
OYNAT 09:12
Afganistan Yüksek Öğretim Bakanı Hakkani: Türkiye'deki öğrencilerin geri gelmesi için çalışıyoruz
Afganistan Yüksek Öğretim Bakanı Abdülbaki Hakkani Taliban sonrası ülkedeki son durumu yenisafak.com'dan Taha Hüseyin Karagöz'e anlattı. Yıllardır Afganistan'ın iç savaş içinde bulunduğunu belirten Hakkani 'Türkiye teknik ve eğitim alanında çok iyi bir durumda. Kardeşlerimizden yeni dönemde bize yardımcı olmasını bekliyoruz' ifadelerini kullandı. Hakkani 'Dünyada ve Türkiye'de pek çok öğrenciniz var. Son dönemde Afganistan'dan çokça çıkış oldu. Bu kişilerin geri dönmesi için bir çalışmanız var mı?' sorusuna 'Evet bunun için bir projemiz var. Geri dönmeleri ve ülkelerinde çalışmaları, buraya faydalı olmaları için altyapı oluşturuyoruz' cevabını verdi. Yükseköğretim Bakanı Hakkani 'Kadınların eğitimi nasıl olacak?' sorusuna 'İslam kuralları çerçevesinde eğitim verilmesi sürecek. Onların da eğitim almaları için uygun zemin oluşturuluyor. Şu anda da devam ediyor. Uygun şartlarda çalışmaları için her türlü eğitim verilecek' cevabını verdi.

ABD'nin Afganistan taktiği: Önce kullan sonra öldür!
DÜNYA
ABD'nin Afganistan taktiği: Önce kullan sonra öldür!
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.