Dünya Taliban Kadın haklarına saygı göstereceğiz

Taliban: Kadın haklarına saygı göstereceğiz

Kabil’e her yönden girdiğini duyuran Taliban, kadınların korumalı bölgelere geçmesi çağrısında bulundu. Taliban ayrıca geçmişteki uygulamaların aksine kadın haklarına saygı gösterileceği ve kadınların eğitim almasına izin verileceği açıkladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Taliban: Kadın haklarına saygı göstereceğiz
Arşiv

Kabil’e her yönden girdiğini duyuran Taliban, kentten ayrılmak isteyen herkese güvenli geçiş sağlanabileceğini belirterek kadınların korumalı bölgelere geçmesi çağrısında bulundu.

Kadınlara eğitim hakkı verilecek

Taliban temsilcileri tarafından yapılan açıklamada, kadın haklarına saygı gösterileceği ve kadınların eğitim almasına izin verileceği belirtildi.

Taliban daha önceki uygulamaların aksine kadınların yalnız dolaşabileceğini, çalışabileceğini ve başörtü takmalarına izin verileceğini kaydetti.
Eski Afganistan İçişleri Bakanı Ali Ahmed Celali’nin Taliban liderliğindeki geçiş hükümetine başkanlık edeceği açıklanmıştı.

Afganistan'da iktidarın devri için komite kuruldu: Eski Cumhurbaşkanı Karzai de komitede
DÜNYA
Afganistan'da iktidarın devri için komite kuruldu: Eski Cumhurbaşkanı Karzai de komitede

Öte yandan Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah’ın da aralarında bulunduğu Afgan hükümetinden oluşan bir heyet, Taliban temsilcileriyle görüşmek üzere Katar’a gidecek.

Afganistan’da 34 vilayetten 31’inde kontrolü ele geçiren Taliban başkent Kabil’e girmeye başlamasının ardından, kentte güç kullanmayacağını ve halkın zarar görmeyeceğini duyurmuştu. Taliban daha sonra yaptığı açıklamada, yönetimi barışçıl bir şekilde devralmak istediklerini ifade ederek Cumhurbaşkanlığı sarayında Afgan hükümet yetkilileri ile görüştüklerini belirtti.

Fransa'nın Afganistan Büyükelçiliği Kabil Havalimanı'na taşınıyor
DÜNYA
Fransa'nın Afganistan Büyükelçiliği Kabil Havalimanı'na taşınıyor

Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah’ın da aralarında bulunduğu Afgan hükümetinden oluşan bir heyetin Katar’ın başkenti Doha’da Taliban liderleriyle bir araya geleceği öğrenildi. Görüşmede Afgan temsilciler ve Taliban liderlerinin güç değişimi sürecini değerlendirmesi bekleniyor.

Öte yandan, yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamaya göre Doha’daki görüşmelere ABD’li yetkililer de katılacak.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.