Dünya Trump Kaşıkçı olayını Suudi yetkililerle görüştüm

Trump: Kaşıkçı olayını Suudi yetkililerle görüştüm

Trump: Kaşıkçı olayını Suudi yetkililerle görüştüm

ABD Başkanı Trump, Washington Post gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasına ilişkin, "Suudi Arabistanlı üst düzey yetkililerle görüştüm, son derece kötü bir durum. Suudi Arabistan hükümetinden sorularımıza yanıt bekliyoruz. Türk yetkililerle yakın işbirliği içindeyiz, sonuna kadar gideceğiz" dedi.

Haber Merkezi AA
ABD Başkanı Trump
ABD Başkanı Trump

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbeti konusunda, “Bu durum Beyaz Saray’da bizim için çok önemli bir mesele. Sonuna kadar gideceğiz” şeklinde konuştu.

Beyaz Saray’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Trump, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"Çok üzücü bir durum"

Trump, Suudi Arabistanlı en üst düzey bir isimle Kaşıkçı konusunu konuştuğunu ifade etti. Kaşıkçı’ya ilişkin Suudi Arabistan’dan kiminle görüştüğünü ismen zikretmeyen Trump, “Bu çok üzücü bir durum, çok kötü bir durum. Böyle bir şeyin bir gazetecinin ya da herhangi bir kimsenin başına gelmesine izin veremeyiz.” ifadelerini kullandı.

"Sonuna kadar gideceğiz"

Bu durum Beyaz Saray’da bizim için çok önemli bir mesele. Sonuna kadar gideceğiz.” diye konuşan Trump, konuya ilişkin olarak Türkiye ile yakın çalıştıklarını vurguladı.

Trump ayrıca Kaşıkçı’nın nişanlısıyla da görüştüklerini dile getirerek, kendisini Beyaz Saray’a davet ettiklerini belirtti.

Trump, “Kimin yaptığını bulacağız. Anladığımız kadarıyla kendisi konsolosluğa girdi, fakat bir daha çıkmadı” diye konuştu.

2 Ekim'den bu yana kayıp

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine büyük katkılarda bulunan ve Ortadoğu'nun en etkin gazetecilerinden biri olarak bilinen Washington Post Yazarı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de nişanlısıyla Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna gitmiş, kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

REKLAM

Suudi Arabistan sorumluluğu reddediyor

Nişanlısı Hatice Cengiz, Kaşıkçı'yla birlikte 28 Eylül'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gittiklerini, konsoloslukta evrakın hazırlanmadığı gerekçesiyle haftaya gelmelerinin söylendiğini anlatmış, Kaşıkçı'nın konsolosluktan çıkıp o akşam Londra'ya gittiğini ve 1 Ekim'de İstanbul'a döndüğünü belirtmişti.

Suudi Arabistan Krallığı'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nca, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan 4 Ekim'de yapılan açıklamada, vatandaşları Kaşıkçı'nın, başkonsolosluk binasından çıktıktan sonra ortadan kaybolduğu iddia edilmişti.

Soruşturma başlatıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kendisinden haber alınamayan Washington Post yazarı Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın alıkonulduğu iddiasına ilişkin soruşturma başlatıldığı bildirilmişti.

ABD'den 'Kaşıkçı' açıklaması: FBI heyetini göndeririz
DÜNYA
ABD'den 'Kaşıkçı' açıklaması: FBI heyetini göndeririz

ABD istihbaratı: Kaşıkçı ile ilgili ses kayıtları elimizde
DÜNYA
ABD istihbaratı: Kaşıkçı ile ilgili ses kayıtları elimizde

Arabistan'dan özel jetle 'temizlik' için geldiler
GÜNDEM
Arabistan'dan özel jetle 'temizlik' için geldiler

'Kaşıkçı' olayının sorumlusu 'Çöl'ün oğlu'
DÜNYA
'Kaşıkçı' olayının sorumlusu 'Çöl'ün oğlu'

Uçakla gelen istihbaratçıların görüntüleri ortaya çıktı
GÜNDEM
Uçakla gelen istihbaratçıların görüntüleri ortaya çıktı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.