Dünya Trumptan Türkiye mesajı İlişkiler eskiye dönecek

Trump'tan Türkiye mesajı: İlişkiler eskiye dönecek - Son dakika haberleri

Trump'tan Türkiye mesajı: İlişkiler eskiye dönecek

ABD Başkanı Trump, dün serbest bırakılan Rahip Andrew Craig Brunson'u Oval Ofis'te ağırladı. Trump yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum. İlişkilerde eskiye dönmek için büyük bir adım. Türkiye ile sıkıntılı ilişkiler vardı, eskiye döneceğiz." dedi.

Haber Merkezi AA
Brunson, Trump için dua etti
Brunson, Trump için dua etti

ABD Başkanı Donald Trump, İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilerek hakkındaki adli kontrol hükümleri kaldırılan Amerikalı rahip Andrew Craig Brunson Oval Ofis'te kabul etti.

Brunson konusunda özellikle son dönemde çok çalıştıklarını belirten Trump, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum. Şu anda Türkiye ile harika bir ilişkiye sahip olma şansımız var." ifadesini kullandı.

Trump, Brunson'ın serbest kalmasının ardından Türkiye'ye yaklaşımlarının düne göre farklı olduğunu vurgulayarak, "Şu anda Türkiye ile harika bir ilişkiye sahip olma şansımız var." diye konuştu.

"Türkiye'yi seviyoruz. Türk halkını seviyoruz"

Daha sonra söz alan Papaz Brunson ise serbest kalması için çaba gösteren Amerikalı yetkililere teşekkür etti.

Trump'ın Türkiye'ye yeniden dönmek isteyip istemediği şeklindeki sorusuna yanıt veren Brunson, "Türkiye'yi seviyoruz. Türk halkını seviyoruz. Orada 25 yıl yaşadık." dedi.

Brunson'ın sözlerinin ardından ABD Başkanı Trump da "Türk halkı büyük bir halk, bunu biliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'a, dün 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilmişti.

REKLAM

Ev hapsi ve yurt dışı yasağının kaldırılmasının ardından serbest bırakılan Brunson, ABD'ye gitmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Trump'a cevap
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Trump'a cevap

Trump'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Brunson' teşekkürü
DÜNYA
Trump'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Brunson' teşekkürü

Ömer Çelik'ten Brunson açıklaması
GÜNDEM
Ömer Çelik'ten Brunson açıklaması

ABD'li rahip Brunson bu sözlerle veda etti
GÜNDEM
ABD'li rahip Brunson bu sözlerle veda etti

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.