Dünya Türkiye ile Katar arasında 12 yeni anlaşma imzalanacak

Türkiye ile Katar arasında 12 yeni anlaşma imzalanacak

Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Yedinci Toplantısında 12 yeni anlaşmaya imza atılması bekleniyor. Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Türkiye'nin çeşitliliğiyle güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu ve Türk ekonomisine güvendiklerini söyledi. Bakan Çavuşoğlu da “Katar’la her alanda ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Özellikle savunma, ekonomi, eğitim, kültür, sağlık gibi alanlarda iş birliğimizi derinleştiriyoruz. Ortak bildirimiz de yarın imzalanacak” ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Türkiye ile Katar arasında 12 yeni anlaşma imzalanacak
Dışileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Al Sani

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Bin Abdurrahman Al Sani ortak basın toplantısı düzenledi.

İkili görüşmelerde Filistin meselesi, Suriye'deki gelişmeler ve Afganistan konusunun ele alındığını belirtti.

Türkiye ile Katar arasındaki ilişkilerin stratejik ve istisnai bir ortaklık olduğunu, bu ilişkilerin her alanda gelişmeye devam ettiğini vurgulayan Al Sani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin katılımıyla yarın Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Yedinci Toplantısı'nın gerçekleşeceğini hatırlattı.

12 yeni anlaşma

Katar Emiri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afganistan'daki siyasi ve insani durumu da görüşeceğini dile getiren Al Sani, "Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 7. Toplantısında 12 yeni anlaşmaya imza atılması bekleniyor" dedi.

"Türk ekonomisine güveniyoruz"

Türk ekonomisiyle ilgili ise Katarlı Bakan Al Sani, şu ifadeleri kullandı:

"Biz çeşitlilik içeren Türk ekonomisine güveniyoruz. Türk ekonomisi sağlam temeller üzerine kurulu. Bu da ekonominin içinde bulunduğu durumları aşabilmesini sağlıyor. Katar'ın Türkiye'de büyük yatırımları var ve bu yatırımlar verimli meyveler veriyor."

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın da Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn ve Kuveyt'i kapsayan Körfez turu kapsamında yarın Doha'da olacağının hatırlatılması üzerine Al Sani, bu ziyaretlerin aynı güne rastlamasının tesadüf olduğunu söyledi.

"Ortak bildirimiz de yarın imzalanacak"


Bakan Çavuşoğlu, Katar ve Türkiye arasındaki ilişkilerin mükemmel seviyede olduğunu ve bu konuda yapılan çalışmalarla ilişkilerin daha da geliştirilmesinin hedeflendiğini belirterek, “Katar’la her alanda ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Özellikle savunma, ekonomi, eğitim, kültür, sağlık gibi alanlarda iş birliğimizi derinleştiriyoruz. Ortak bildirimiz de yarın imzalanacak. Son derece kapsayıcı ve ilişkilerimizin derinliğini gösteren bir bildiridir. Diğer taraftan ticaret ve yatırımlar konusunda da iş birliğimiz gelişiyor. Yarın yatırımlar ve KOBİ’ler arasında da iş birliğine dair belgeleri inşallah imzalayacağız. Sağlık ve turizm alanında ilişkilerimiz her geçen gün daha da gelişiyor. Bu konularda da iş birliği anlaşmaları imzalayacağız. Yine bu seyahatler konusunda, Covid-19 konusunda her ülke tedbirler alıyor, bazen bu tedbirleri gevşetiyoruz. Son zamanlarda yeni versiyonlarınla beraber Covid-19’un, bazı ülkeler kısıtlayıcı tedbirler aldı ama Katar Türkiye’yi yeşil listeye ekledi. Bunun için çok teşekkür ediyoruz. Karşılıklı aşı sertifikalarımızın da tanınmasıyla beraber vatandaşlarımız daha kolay seyahat edecekler” dedi.

“KÜLTÜR ALANINDA İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRME KONUSUNDA KARARLIYIZ”

Bakan Çavuşoğlu, Katar ile kültür alanında da ilişkilerin geliştirilmesi konusunda yarın işbirliği anlaşması imzalanacağını duyurarak, “Yarın, önümüzdeki iki yılda kültür alanında hangi faaliyetleri yapacağımıza dair, faaliyetlerde bulunacağımıza dair bir belgeyi de ilgili bakanlarımız imzalayacak. Keza, üniversitelerimiz arasında iş birliğimiz gelişiyor. Türk öğrencileri, eğitim için Katar’ı tercih ediyor. Katarlı kardeşlerimiz de Türkiye’ye eğitim için gelmeye başladılar” diye konuştu.

Bölgesel konularda da Katar ile Türkiye’nin fikirdaş olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Bölgesel konularda da dost ve kardeş Katar’la hemfikiriz. Fikirdaş iki ülkeyiz. Afganistan’daki şartları çok iyi biliyoruz. Katar herkesten çok daha iyi biliyor. Katar’ın özellikle Afganistan’da barış ve bir anlaşma sağlanması için ne kadar çaba sarf ettiğini en yakından bilenlerden bir tanesiyiz. Ama şu andaki şartlarda Afgan halkının ciddi insani yardıma ihtiyacı var. Bu insani yardımları siyasi saiklerden bağımsız bir şekilde uluslararası toplumun Afgan halkına ulaştırması gerekiyor. Bu konuda Katar’ın duyarlılığı, Türkiye’nin duyarlılığı da örnek olması gerekiyor. İki hafta sonra İslamabad’da İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda da bunu ele alacağız” ifadelerini kullandı.

“FİLİSTİN DAVASINI BİRLİKTE SAVUNUYORUZ”

Katar ve Türkiye’nin Filistin davasını birlikte savunduğunu dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Libya’daki gelişmeleri yakından takip ediyoruz, seçim öncesi gelişmeleri. Özellikle bu vesileyle Libya’da Hafter tarafından alıkonulan 7 vatandaşımızın önce Katar’a, sonra Türkiye’ye gelmesinde Katar’ın çok büyük bir rolü oldu. Katar hükümetine, kardeşim Muhammed’e ve Katar Ankara Büyükelçisine bu desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Yine Suriye’de insani yardımlar için birlikte çalışıyoruz. Somali’de altyapı projeleri hayata geçirmek için birlikte hareket ediyoruz. Filistin davasını birlikte savunmaya devam ediyoruz” dedi.

“KATAR, ÖNEMLİ ETKİNLİKLERE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR”

Bakan Çavuşoğlu, Katar’ın Formula 1, FIFA Avrupa Kupası, 2022 FIFA Dünya Kupası gibi çok önemli etkinliklere ev sahipliği yaptığını belirterek şöyle devam etti:

“Katar, son yıllarda çok önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Formula 1, FIFA Avrupa Kupası, yine 2022 FIFA Dünya Kupası gibi çok önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Şu anda FIFA Arap Kupası’na da ev sahipliği yapıyor. Bu vesileyle Katar Milli Takımı’na da başarılar diliyorum. Türkiye olarak FIFA 2022 Dünya Kupası’na katılmak için eleme maçları oynayacağız, zor rakiplerle karşılaşıyoruz ama milli takımımıza güveniyoruz. Gelecek sene burada Katar’da olmak için elimizden gelen gayreti, milli takım olarak göstereceğiz. Tüm bu başarılı organizasyonlardan dolayı Katar’ı canı gönülden tebrik ediyorum”

“BÖLGEDEKİ ÜLKELERLE İLİŞKİLERİMİZİ EN İYİ NOKTAYA GETİRMEK İSTİYORUZ”

Bakan Çavuşoğlu, basın mensuplarının Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle ilişkilerine yönelik sorusuna, “Biz Türkiye olarak tüm bölgedeki ülkelerle ilişkilerimizi her zaman geliştirerek devam ettirmek istiyoruz. Bazen anlaşamadığımız konular olabilir, farklı konularda. Ama bu ilişkilerin genelini etkilememesi gerekiyor. Bizim bu bölgedeki ülkelere yönelik herhangi bir husumetimiz yok. Art niyetimiz yok. Yanlış bir adımımız da yok. Ama son zamanlarda ilişkilerin normalleşmesi konusunda Katar’ın da katkısı var, her zaman olduğu gibi. Görüşmeler var, ziyaretler var. Önümüzdeki süreçte Türkiye olarak bu bölgedeki tüm ülkelerle ilişkilerimizi en iyi noktaya getirmek istiyoruz. Tüm ülkeler arasında da ilişkilerin aynı şekilde iyi olmasını arzu ederiz. Çünkü bölgemizin refaha, huzura, istikrara ihtiyacı ve bunu hep birlikte başarabiliriz” yanıtını verdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi: Gıdada stokçuluk yapan bedelini ağır ödeyecek
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi: Gıdada stokçuluk yapan bedelini ağır ödeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sürdürülebilir büyümeyi ihracatla ve üretimle başaracağız
EKONOMİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sürdürülebilir büyümeyi ihracatla ve üretimle başaracağız
Şehirler arası yollara hızlı şarj istasyonları geliyor
Teknoloji

Şehirler arası yollara hızlı şarj istasyonları geliyor

Otoyol ve şehirler arası yollarda kurulacak elektrikli araç şarj istasyonlarının en az yüzde 75'i hızlı şarj ünitesi olacak. Uygulama sayesinde elektrikli araç sahipleri, yolculuk öncesinde veya sırasında söz konusu bilgileri görerek istasyon seçebilecek ve rezervasyon yaptırabilecek.
Meteoroloji uyardı: Hafta sonundan itibaren aşırı soğuklar geliyor
Gündem

Meteoroloji uyardı: Hafta sonundan itibaren aşırı soğuklar geliyor

Meteoroloji, yurdun hafta sonundan itibaren aşırı soğukların etkisi altına gireceğini açıkladı. Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı havanın, bu hafta sonundan 22 Ocak Cumartesi günü itibaren batı kesimlerden başlayarak yurt genelinde etkili olması bekleniyor. Önümüzdeki hafta başından iitbaren, ülkemizin Karadeniz üzerinden gelecek daha soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği, bunun sonucunda yurt genelinde aşırı soğuk hava koşullarının görüleceği tahmin ediliyor.
TBMM Başkanı Şentop'tan HDP'li Güzel'in fezleke açıklaması
Gündem

TBMM Başkanı Şentop'tan HDP'li Güzel'in fezleke açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, PKK'lı teröristle fotoğrafları ortaya çıkan HDP'li Semra Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili açıklarda bulundu. Şentop, "TBMM'yi ve milletimizi rahatsız eden bazı olaylar söz konusu. Bunlarla ilgili olarak TBMM'nin Karma Komisyonu harekete geçmesi gerekir. Buna dair iç tüzüğümüzde buna imkan veren bazı kriterler var. Siyasetle ile terör arasına aşılmaz bir mesafe konulması gerekir. Siyaset yapanların terörle bağlantılı söylemler içerisinde olması asla kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.