Dünya Ukraynada sözde Ermeni Soykırımı ifadesinin yasaklanmasında önemli rol oynayan milletvekili Marçenko Keşke herkes Türkler gibi merhametli olsa

Ukrayna’da sözde 'Ermeni Soykırımı' ifadesinin yasaklanmasında önemli rol oynayan milletvekili Marçenko: Keşke herkes Türkler gibi merhametli olsa

Ukrayna’da 24 Nisan'da parlementoda sözde ‘Ermeni soykırımı’ tasarısının geri çekilmesi ve 1915 olayları ile ilgili etkinliklerin ve ‘soykırım’ ifadesinin yasaklanması kararının alınmasında önemli rol oynayan Milletvekili Marçenko, açıklamalarda bulundu. Halkın Hizmetkârı Partisi milletvekili Marçenko, " Keşke herkes Türkler gibi merhametli olsa. Ermeni soykırımı diye bir şey yoktur. Parlamentoya böyle bir şey olmadığını anlattık. Vekil arkadaşlarımız da tasarıyı kabul etti" diye konuştu.

Haber Merkezi DHA
Milletvekili Ludmila Marçenko.
Milletvekili Ludmila Marçenko.

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkan Vekili, iktidardaki Halkın Hizmetkârı Partisi Milletvekili Ludmila Marçenko, Ukrayna’da ‘Ermeni soykırımı’ ifadesinin yasaklanması öncesinde yaşanan süreci anlattı.

"ERMENİ SOYKIRIMI DİYE BİR ŞEY YOK"

Türkiye ile Ukrayna’nın yakın dost ülkeler olduğunu vurgulayan Marçenko, “Ukrayna’da ‘Ermeni soykırımı’nın tanınmasına yönelik adımlar kabul edilemez. Soykırım diye birşey yok. Bu yönde bir tasarının parlamentoya sunulduğunu öğrendiğimizde hemen müdahale ederek gerekli girişimleri yaptık ve yıllardır ülkemizde bulunan bu yanlışın önüne geçtik” dedi.

“TÜRKİYE’NİN BÜYÜKELÇİSİ DERHAL MÜDAHALE ETTİ”

Söz konusu tasarının parlamentonun internet sitesinde yer almasının ardından, Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere’nin kendileri ile bağlantıya geçtiğini anlatan Ukraynalı milletvekili, “Kendisi bize tarihsel süreçleri çok net biçimde aktardı. Bu olayların neden soykırım olarak kabul edilemeyeceğini izah etti. Ukrayna Parlamentosu Dış Politika ve Parlamentolar Arası İşbirliği Komitesi Başkanı Oleksandr Merejko’ya da bu süreçteki katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Daha sonra gerekli başvurularda bulunduklarını, Ukrayna’daki Türk toplumu ile bağlantıya geçtiklerini ve Ukrayna Dışişleri Bakanı ile görüştüklerini belirten Marçenko, tüm bu çabaların sonucunda tasarının geri çekilmesi, ardından ise ‘Ermeni soykırımı’ ifadesinin ve 1915 olayları ile ilgili etkinliklerin yasaklanması yönünde karar alındığını ifade etti.

“UKRAYNA REFORMLARDA TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK ALIYOR”

Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin son dönemde hızla geliştiğinin altını çizen Ukraynalı milletvekili, Ukrayna’nın kalkınma sürecinde Türkiye’nin yardımlarının önemli katkısı olduğuna, ülkede birçok reform hayata geçirilirken Türkiye’nin örnek alındığına dikkat çekti.

Ukrayna’daki Türk toplumunun çok iyi organize olduğunu, yaşanan sorunlara karşı çok hızlı refleks gösterdiğini belirten Marçenko, Türk vatandaşlarının ülkede yaşadıkları problemleri ortadan kaldırma konusunda milletvekilleri olarak Büyükelçilik ve Türk sivil toplum kuruluşları ile yakın temas halinde olduklarını vurguladı. Marçenko, koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde Türk sivil toplum kuruluşlarının ihtiyaç sahibi Ukrayna vatandaşlarına yaptıkları gıda yardımlarından dolayı da teşekkürlerini sundu.

“KEŞKE HERKES TÜRKLER GİBİ OLSA”

Türkiye’ye olan hayranlığını dile getiren milletvekili, “Türkiye’ye çok sık gidiyorum. Salgından önce, mart ayında Ankara’yı ziyaret ettim ve Türk yetkililer ile görüşmelerde bulundum. Türkler benim için örnek oluşturuyor. Türkler'deki merhamet kimse de yok. Eğer bizde de herkes Türkler gibi dürüst ve açık sözlü olsaydı, toplumumuzu inşa etmemiz daha kolay olurdu” ifadelerinde bulundu.

Ukrayna: Sözde 'Ermeni soykırımı' ile ilgili yapılacak etkinlikleri yasaklandı
DÜNYA
Ukrayna: Sözde 'Ermeni soykırımı' ile ilgili yapılacak etkinlikleri yasaklandı

Trump 1915 olayları için bu yıl da 'Büyük Felaket' dedi
DÜNYA
Trump 1915 olayları için bu yıl da 'Büyük Felaket' dedi
Abone Ol Google News
Kanada Başbakanı Justin Trudeau yolsuzluk soruşturması ile karşı karşıya: Hükümete bağlı dernekler aileye milyon dolarlar akıtmış
Dünya

Kanada Başbakanı Justin Trudeau yolsuzluk soruşturması ile karşı karşıya: Hükümete bağlı dernekler aileye milyon dolarlar akıtmış

Kanada Başbakanı Justin Trudeau yolsuzluk soruşturması ile karşı karşıya. Trudeau ailesine para aktaran bir kuruma hükümetin ihale vermesi ülke kamuoyunda tartışılıyor. Şirketin geçmişte Trudeau'nun aile fertlerine çeşitli yerlerde konuşma yapmaları için 280 bin Kanada doları ödediği biliniyor.
MHP lideri Bahçeli'den Ayasofya tepkisi: Hazmedemeyenler aymaz ve ahlaksızlardır
Gündem

MHP lideri Bahçeli'den Ayasofya tepkisi: Hazmedemeyenler aymaz ve ahlaksızlardır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "15 Temmuz'a 'kontrollü darbe' ya da 'tiyatro' demek işbirlikçiliktir, ihanet ortakçılığıdır. Nitekim yanlıştır, muhataplarını tarih ve millet önünde mahcup edecektir. Mücadeleyi sorgulayanlar FETÖ'nün değirmenine su taşıyan gafillerdir. Ayasofya Camii’nin açılmasını hazmedemeyenler Ortodoks Kilisesi’nin kapısında gıyaben nöbete giren aymaz ve ahlaksızlardır." dedi.
İstanbul için en büyük projeyi istemiyor: İBB Başkanı İmamoğlu Kanal İstanbul projesi için itiraz dilekçesi verdi
Gündem

İstanbul için en büyük projeyi istemiyor: İBB Başkanı İmamoğlu Kanal İstanbul projesi için itiraz dilekçesi verdi

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’ye büyük bir ivme kazandıracak Kanal İstanbul'un yapımı için ihaleler tüm hızıyla sürerken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu dev projeye başlanmaması için elinden geleni yapıyor. Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak “Yenişehir” imar planları için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne itiraz dilekçesi veren İmamoğlu, "Bu kadar aceleniz var. Bu kadar telaşınız var. Yani bu acele, bu telaş nedir" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.