Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya Uluslararası Göç Örgütü Akdenizdeki tekne kazasında en az 100 göçmen öldü

Uluslararası Göç Örgütü: Akdeniz'deki tekne kazasında en az 100 göçmen öldü

Uluslararası Göç Örgütü, Akdeniz'deki tekne kazasında en az 100 düzensiz göçmenin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "İnsanlığın uyanması için daha kaç masum can kaybedilmeli?" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi AA
Uluslararası Göç Örgütü: Akdenizdeki tekne kazasında en az 100 göçmen öldü
Arşiv

Cenevre merkezli Uluslararası Göç Örgütünün (IOM) Twitter hesabından yapılan açıklamada, Orta Akdeniz'de meydana gelen deniz kazasında en az 100 kişinin yaşamını yitirdiğine dair raporlar olduğunu duyurdu.

"Devletlere çağrımızı yineliyoruz"

Açıklamada, "Bu son trajediden dolayı üzüntü duyuyoruz ve devletlere Akdeniz'de arama kurtarma gemilerini yeniden konuşlandırma çağrımızı yineliyoruz." ifadesi kullanıldı.

130 kişi taşıyordu

Akdeniz’de arama-kurtarma çalışmalarına katılan Fransız sivil toplum kuruluşu SOS Akdeniz’den yapılan açıklamada da "Bugün saatler süren aramanın ardından en büyük korkumuz gerçek oldu. Ocean Viking mürettebatı, Trablus’un kuzeydoğusundaki bir lastik botun enkazına tanık olmak zorunda kaldı. Söz konusu botun 130 kişi taşıdığı ve zor durumda olduğu çarşamba sabahı rapor edilmişti." ifadeleri kullanıldı.

SOS Akdeniz'e ait Ocean Viking gemisinin olay yerine ulaşmasının ardından olay yerinde en az 10 ceset tespit ettiği ve hayatta kalan kimseye rastlanmadığı bilgisi de paylaşıldı.

Açıklamada, enkazına ulaşılan bot dışında iki botun daha zor durumda olduğuna dair bilgi geldiği belirtilirken, bölgedeki arama-kurtarma operasyonlarının herhangi bir etkili bir devlet koordinasyonunun yokluğunda çok zor şartlar altında gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.

STK'nin açıklamasında, 2021'in başından bu yana Akdeniz’in orta kesiminde 350'den fazla kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İnsanlığın uyanması için daha kaç masum can kaybedilmeli?

Konuya ilişkin Twitter hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Kalbi ve vicdanı olmayan bir dünya sisteminin günah defterine yazılan kaçıncı cürümdür bu? İnsanlığın uyanması için daha kaç masum can kaybedilmeli? Mağdurun ve mazlumun sahipsiz kaldığı bir dünyada ölen, insanlar değil insanlıktır." diyerek göçmen sorununa sırt çeviren devletlere sitem etti.

Akdeniz’de tekne faciası: 41 ölü
DÜNYA
Akdeniz’de tekne faciası: 41 ölü

Akdeniz'de göçmenleri taşıyan tekne battı: 40 kayıp
DÜNYA
Akdeniz'de göçmenleri taşıyan tekne battı: 40 kayıp

Akdeniz 74 göçmeni yuttu
DÜNYA
Akdeniz 74 göçmeni yuttu
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.