Dünya Yemende Husiler Marib kentine füze ve İHAlarla saldırdı 8 kişi hayatını kaybetti

Yemen'de Husiler Marib kentine füze ve İHA'larla saldırdı: 8 kişi hayatını kaybetti

Yemen'de İran destekli Husilerin ülkenin doğusundaki Marib kentine 2 balistik füze ve 2 insansız hava aracıyla (İHA) düzenlediği saldırıda 8 sivil öldü, aralarında kadınların da olduğu 27 kişi yaralandı. Füzelerden biri namaz kılındığı esnada camiye isabet ederken, diğeri de kadınların tutulduğu cezaevinin avlusuna düştü.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Yemende Husiler Marib kentine füze ve İHAlarla saldırdı: 8 kişi hayatını kaybetti
Arşiv

Marib Valiliği yaptığı açıklamada Husilerin, 2 balistik füze ve 2 bomba yüklü İHA ile Marib kent merkezindeki sivil alanları vurduğunu belirtti.

Füzelerden birinin namaz kılındığı esnada bir camiye isabet ettiği, bir diğer füzenin de kadınların tutulduğu bir cezaevinin avlusuna düştüğü kaydedilen açıklamada, bomba yüklü İHA'ların ise ilk yardım ekiplerini hedef aldığı aktarıldı.

Açıklamada, ilk belirlemelere göre saldırılarda 8 sivilin öldüğü, aralarında kadınların da olduğu 27 kişinin yaralandığı belirtildi.

Husilerin 5 Haziran'da Marib kentinde bir akaryakıt istasyonuna düzenlediği saldırıda ikisi çocuk 21 kişi yaşamını yitirmişti.

Husiler, meşru hükümetin en önemli kalelerinden olan ve Savunma Bakanlığı karargahını da barındıran Marib kentini ele geçirmek için son dönemde saldırılarını artırdı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen hükümeti Husilerin Taiz'de sivilleri infaz ettiğini açıkladı
DÜNYA
Yemen hükümeti Husilerin Taiz'de sivilleri infaz ettiğini açıkladı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.