Dünya Yunanistanın İrini operasyonu için gönderdiği fırkateyn arızalandı

Yunanistan'ın İrini operasyonu için gönderdiği fırkateyn arızalandı

Yunanistan'ın İrini operasyonu için gönderdiği YDRA fırkateyninin arıza nedeniyle görevinin iptal edildiği bildirildi. Avrupa Birliği'nin örtülü şekilde Hafter'i desteklemek için hazırladığı operasyon planı, üye ülkeleri ikiye bölmüştü.

Haber Merkezi AA
YDRA fırkateyni
YDRA fırkateyni

Yunan basınındaki haberlerde, 12 Mayıs’ta Atina yakınlarındaki Salamina deniz üssünden hareket ederek operasyon için hazırlanmak üzere Girit Adası’ndaki Deniz Önleme Eğitim Merkezine (KENAP) giden fırkateynin makine dairesinde hasar tespit edilmesi üzerine yerine SPETSAİS fırkateyninin görevlendirildiği belirtildi.

  • Haberlerde, SPETSAİS’in, hazırlıklarını tamamlanmasının ardından mayıs sonunda operasyonda görev alacağı kaydedildi.

Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin Libya’ya olan silah ambargosunun denetlenmesi için 31 Mart'ta İrini adı verilen operasyon başlatma kararı almıştı.

Operasyonun, Libya açıklarında gemileri denetlemesi ve yasa dışı petrol ticareti hakkında veri toplaması da bekleniyor.

Türkiye'nin Libya'daki varlığından rahatsız olan Fransa 'casus uçaklar' gönderiyor
OYNAT 00:00
Türkiye'nin Libya'daki varlığından rahatsız olan Fransa 'casus uçaklar' gönderiyor
Türkiye'nin Libya'daki varlığından rahatsız olan Fransa'nın Avrupa Birliği'ni kullanarak yaptığı girişimler başarısız oldu. Hafter güçlerinin en büyük destekçisi olan Macron yönetimi, şimdi de Türkiye'nin denizdeki adımlarını havadan takibe başladı.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.