Ekonomi 500 euroluk banknotlar 5 gün sonra tarih oluyor

500 euroluk banknotlar 5 gün sonra tarih oluyor

AB Merkez Bankası tarafından 2002 yılında piyasaya sürülen ve 26 Ocak itibariyle 17 Avrupa ülkesi tarafından kaldırılan 500 euroluk banknotların, Almanya ve Avusturya’da da 26 Nisan tarihinden sonra basımı son bulacak.

Haber Merkezi IHA
500 euroluk banknot.
500 euroluk banknot.

Terör örgütleri ve kalpazanlar tarafından sıkça kullanılan ve halk tarafından tercih edilmeyen 500 euroluk banknotların basımı Cuma günü son bulacak.

Avrupa Merkez Bankası Konseyi, terör finansörleri ve kalpazanlarla mücadele etmek ve vergi kaçakçılığını önlemek için paranın basımına son verileceğini açıkladı.

PİYASADA 509 MİLYON ADET VAR

AB Merkez Bankası Konseyi, 2019 yılı Mart ayı itibariyle dünya piyasalarında 254 milyar euro değerinde 509 milyon adet 500 euroluk banknot bulunduğunu açıkladı.

500 euroluk banknotlar Cuma günü tedavülden kaldırılıyor.

MERKEZ BANKALARINDA BOZDURULABİLECEK

Banka, 500 euroluk banknotların günlük hayatta kullanılamayacağını ancak elinde 500 euroluk banknot bulunanların kendi ülkelerinin merkez bankalarından her zaman bozdurma ve takas yapma imkanına sahip olduğunu açıkladı.

Bakan Pekcan açıkladı: Bugünden itibaren kredi kullandırılacak
EKONOMİ
Bakan Pekcan açıkladı: Bugünden itibaren kredi kullandırılacak

Dolar haftaya nasıl başladı?
EKONOMİ
Dolar haftaya nasıl başladı?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.