Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Akkuyu NGSde önemli adım Montajı yapılmaya başladı

Akkuyu NGS'de önemli adım: Montajı yapılmaya başladı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde önemli bir aşamaya geçildi. Mersin'de yapımı devam eden NGS'nin ikinci güç ünitesinde yer alacak ana sirkülasyon pompa ünitelerinin küresel gövdelerinin montajına başlandı.

Haber Merkezi İHA
Akkuyu NGSde pompa gövdelerinin montajına başlandı
Akkuyu NGS’nin ikinci güç ünitesinde pompa gövdelerinin montajına başlandı.

Montaj işlemi, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un makine yapım bölümü Atomenergomash’ın bir parçası olan AEM Technologies şirketinin Petrozavodsk şubesinde yapılıyor.

Petrozavodskmash, sirkülasyon pompası teslimat setinde bulunan gövdelerin 4 yönlendirme aparatının da üretimini tamamlamıştı.

Bakan Varank: Akkuyu 2023’te elektrik üretmeye başlayacak
GÜNDEM
Bakan Varank: Akkuyu 2023’te elektrik üretmeye başlayacak

Şirket bu işlemin ardından, imalatın bir sonraki aşamasına geçerek montaj çalışmalarına başladı. Bu işlemle ana sirkülasyon pompası ünitesinin gövdelerinde kaynak çalışmaları yapılacak. Ürünler daha sonra mekanik işleme girecek.

Ana sirkülasyon pompası ünitesinin gövdesi birinci sınıf bir güvenlik ürünü olma özelliğini taşıyor.

Akkuyu NGS en güvenli nükleer santrallerden biri olacak
EKONOMİ
Akkuyu NGS en güvenli nükleer santrallerden biri olacak

Ana sirkülasyon pompası ünitesi, yaklaşık 160 atmosferlik bir basınç altında ve 300 santigrat derecenin üzerindeki bir sıcaklıkta çalışarak, nükleer enerji santralinin soğutucusunu birincil devrede dolaştırıyor.

Bir güç ünitesi için üretilen ana sirkülasyon pompalama ünitesi gövdelerinin teslimat seti, sabitleme elemanlarına sahip dört küresel gövdeden ve ara parçalardan oluşuyor.

Teknolojinin kuluçka merkezi
EKONOMİ
Teknolojinin kuluçka merkezi
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.