Ekonomi Bakan açıkladı Dev projeye yoğun ilgi var

Kanal İstanbul'a yoğun ilgi var

Bakan açıkladı: Dev projeye yoğun ilgi var

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan Kanal İstanbul projesinin ihalesinin bu yıl yapılacağını ve çok sayıda finans kuruluşunun projeye yakından ilgi gösterdiğini söyledi. Bakan Arslan OGS-HGS kaçak geçilerinde uygulanan 10 katlık cezanın da 4 kata indirildiğini açıkladı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Kanal İstanbul projesi
Kanal İstanbul projesi

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan NTV canlı yayınında Kanal İstanbul, 1915 Çanakkale Köprüsü ve İstanbul Yeni Havalimanı'na ilişkin son durumu açıklarken, dün Meclis'e sunulan OGS-HGS kaçak geçişlerinde uygulanan cezaya yönelik indirim teklifinin de detaylarını paylaştı.

Bakan Arslan'ın açıklamaları şöyle;

KANAL İSTANBUL

Kanal projelerinde depremselliği göze aldık. Tsunami çalışmalarını yaptık. Özellikle Karadeniz Marmara arasında rüzgar verilerini ele aldık. Sadece Türkiye'de değil uluslararası arenada buna benzer projelerde çalışmış uzmanlarla çalıştık, bunun geri dönüşü yok. TOKİ, fiilen işin içinde olacak. Birçok bakanlıkla da çalışmaya başladık.

YOĞUN İLGİ VAR

Bu sene içinde ihale etmek istiyoruz. Türkiye yap işlet devret dahil, kamu özel dahil dünyanın gözü Türkiye'deki projelerde. Hepsi dahil olmak istiyor. Çok sayıda yabancı finans kuruluşundan projeye yoğun ilgi var.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ

1915 Çanakkale Köprüsü boğazda yaptığımız üçüncü köprü. Kulelerin oturacağı zemindeki kazıkları çakmaya başladık. 18 Mart 2019'da köprü silueti ortaya çıkacak. Çalışmalar güzel gidiyor, 18 Mart 2022'de 1915 Çanakkale Köprüsü hizmete girecek.

İSTANBUL YENİ HAVALİMANI ULAŞIM

Gayrettepe'den Havalimanı'na metro hattımız var. İki noktadan da şehrin raylı sistemini entegre edecek çalışmalar yapıyoruz.

HALKALI-GEBZE TREN HATTI

Fiili ilerleme durumumuz yüzde 80. Halkalı'dan Gebze'ye uzanan hattı metro standartına getireceğiz. Marmaray hattı kesintisiz Gebze'ye gidecek. Bu sene Ağustos gibi fiili inşaatı bitireceğiz. Sene sonuna kadar hizmete girmesini bekliyoruz. İki hattın yanına üçüncü hattı yapıyoruz. Ankara'dan kalkan YHT Pendik'e kadar gidiyor. Sene sonuna kadar Haydarpaşa garına gidecek. Sivas'tan kalkan yolcu Halkalı'ya kadar gelebilecek. Kars'a kadar giden YHT yapılacak.

ÇAMLICA KULESİ

Çamlıca Kulesi'nin 220 metrelik beton kısmı geçen yıl bitti. Toplamda 385 metrelik kule bitmiş oldu. Dış giydirmesini yapacağız. Dış giydirmesi yukarıdan başlayacak. İstanbul'un siluetine değer katacak. Çamlıca'daki bütün antenler kalkacak. Çamlıca Kulesi'nde 2 kat restoran ve 2 kat da seyir terası olacak. Burdaki hedefimiz 4.5 milyon turisti Çamlıca Kulesi'nde ağırlamak.

HGS CEZALARI

Amaç cezalarda caydırıcı olmaktı. İnsanımız unutabiliyor, kontrol edemeyebiliyor. Dün Meclis'e verilen teklifle otoyol cezalarında 15 günü geçmiş ödenmeyen cezaları 10 kattan 4 kata düşürüyoruz. Kamu olarak işlettiğimiz cezaların 6 katını almayacağız, 4 katını da 36 taksitle alabileceğiz. Peşinde de yüzde 25 indirim yapacağız. Özel sektörün işletmelerinde ise 4 katı ödemek durumunda olacağız. 950 milyon TL'lik cezanın yüzde 60'ından vazgeçeceğiz.

Otomotivde beklenen ÖTV iadesi başladı
EKONOMİ
Otomotivde beklenen ÖTV iadesi başladı

Kredi kartı çıkarmak için anlaştılar
EKONOMİ
Kredi kartı çıkarmak için anlaştılar

Meclis'e sunuldu: Yüzde 60 indirim geliyor
EKONOMİ
Meclis'e sunuldu: Yüzde 60 indirim geliyor
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.