Ekonomi Bakanı Pakdemirli duyurdu Balıkçılık av sezonu bu gece sona eriyor

Bakanı Pakdemirli duyurdu: Balıkçılık av sezonu bu gece sona eriyor

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, 2020-2021 balıkçılık av sezonu yasağının bu gece saat 00.00’da başlayacağını duyurdu. Pakdemirli, "Yeni av sezonu 1 Eylül 2021 tarihinde başlayacak" dedi.

Haber Merkezi İHA
Bakanı Pakdemirli duyurdu: Balıkçılık av sezonu bu gece sona eriyor
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, 2020-2021 av sezonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pakdemirli, av sezonun hamsi, mezgit, kalkan, istavrit, sardalya ve çaça gibi balık avcılığı açısından verimli geçtiğini ve su ürünleri sektörünün geçen yıl 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı.

31 Ağustos 2020 gecesi dualarla açılan balıkçılık av sezonunun, tüm dünyayı etkisi altına alan zorlu koronavirüs sürecinde sıkıntısız bir şekilde tamamlandığını belirten Pakdemirli, "2020-2021 balıkçılık av sezonu yasağı, bu gece saat 00.00'da başlıyor. Yeni av sezonu 1 Eylül 2021 tarihinde başlayacak" dedi.

REKORA ULAŞILDI

Balıkçılarımız için sezonun kazançlı geçtiğini vurgulayan Bakan Pakdemirli, "Gelecek yılların stokları da düşünülerek, Karadeniz'in belirli bir bölgesinde hamsiye getirilen bir aylık av yasağına rağmen hamsi, mezgit, kalkan, istavrit, sardalya ve çaça gibi balıkların avcılığı açısından sezon verimliydi.

Ülkemizde bir önceki sezonda 830 bin ton su ürünleri üretimi ile rekora ulaşılmıştı. 2020 yılında da küçük boyda hamsi avlatılmamasına rağmen bu rakam 800 bin ton civarına ulaştı ve tarihimizin ikinci en yüksek rakamını yakaladık" dedi.


YASA DIŞI AVCILIK VE SATIŞA 23,6 MİLYON LİRA CEZA UYGULANDI

2020 yılında Su Ürünleri Kanununda değişiklik yapıldığını ifade eden Bakan Pakdemirli, "Kanunda yapılan değişiklikle birlikte yasa dışı avcılığa uygulanan ceza miktarları artırıldı. Ancak ceza miktarlarının ve denetim sayılarının da artmasına rağmen uygulanan toplam ceza miktarında düşüşler var. Bu ise Su Ürünleri Kanununda yapılan değişikliklerin balıkçılarımız tarafından benimsendiği ve kabullendiğinin bir göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Yasa dışı avcılığın önlenmesi kapsamında 2020 yılında toplam 176 bin 176 denetim gerçekleştirdiklerinin altını çizen Pakdemirli, "Sahil Güvenlik Komutanlığımızın da katkı sağladığı denetimlerde, kaçak avcılıkla elde edilen 1132 ton su ürününe el konuldu. Yasa dışı avcılık faaliyetinde bulunan ve satışını yapan 8 bin 180 kişi ve iş yerine 23 milyon 653 bin lira idari para cezası uygulandı. Ayrıca, avlanma ruhsatına sahip olmayan ve kurallara uygun avlanmayan 202 adet gemiye el konularak mülkiyeti kamuya geçirildi" ifadelerini kullandı.

KÜÇÜK TEKNE SAHİBİ BALIKÇILARA 13 MİLYON 733 BİN LİRA DESTEK

Pakdemirli, ayrıca 2020-2021 av sezonunda deniz ve iç sularda avcılık yapan 10 metreden küçük tekne sahibi 13 bin 132 balıkçıya 13 milyon 733 bin lira destek sağladıklarını, uygulamanın bu yıl da genişletilerek devam edeceğini müjdeledi. Bakan Pakdemirli, balıkların üreme ve büyüme döneminde getirilen yasaklara uyulmasının, sürdürülebilir avcılığın devam ettirilmesi ve balıkçıların geleceği açısından önemli olduğunu da ifade etti.

Bu arada 15 Nisan 2021 tarihinden itibaren yaklaşık 4,5 aylık dönemde ekonomik faaliyetlerine devam etmek isteyen balıkçıların, bakanlıktan izin almak ve belirlenen kurallara uymak koşuluyla karasuları dışındaki uluslararası sularda 'gırgır' ve 'trol' metoduyla avcılık yapabileceği bildirildi

Av sezonu sona eriyor: Balıkçılar ağlarını erken topladı
FOTOĞRAF 24
Title
Karadeniz'de eylül ayında 'Vira Bismillah' diyerek ağlarını denize bırakan balıkçılar, 15 Nisan’da başlayacak av yasağı öncesi teknelerini limana demirledi.
Title
Trabzon’un Akçaabat ilçesinde balıkçılar, sezon boyunca denize serdikleri ve zarar gören ağlarını imece usulü onarmaya başladı.
Title
Ağ bakım ve onarım işlemlerinin ardından teknelerini de bakıma alacak olan balıkçılar, yeni sezonu bekleyecek.
Title
Balıkçı Mustafa Topal, gelecek sezondan umutlu olduklarını belirterek, “8 ay boyunca çalıştığımız ağların tamiratını yaptık. Eski ağları söktük şimdi yerine yeni ağları koyuyoruz. 4 ay sonra tekrar denize çıkacağız. Yeni sezonun hazırlıklarını yapıyoruz. Bu yıl avlanan hamsiler ince olunca devletimiz tedbir amaçlı yasak koydu. Bu yasaktan mağdur olan arkadaşlarımız oldu. Ama av sezonu yine de iyi geçti. Gelecek sezondan daha da umutluyuz. Bakalım önümüzdeki süreç neyi gösterir” dedi.
Title
Gelecek sezon için hazırlıklara başladıklarını belirten Mahmut Kara, “Biz sezonu erken kapattık. Şimdi tayfa tekneyi gelecek sezon için hazır hale getirecek ve daha sonra çalıştığı ücretini alıp gidecek. Denize serdiğimiz ağlar aylarca kullanıldığı için yıprandı. Şimdi onları yeniliyoruz, tamir yapıyoruz. Makineleri tamir edeceğiz. Balıkçının umudu tükenmez. Her sene daha da iyi olacak diye bekliyoruz. Gelecek sezon için noksansız bir şekilde hazırlıkları yapıp bekleyeceğiz” diye konuştu.
Title
Ağ bakımına erken başladıklarını söyleyen Halil İbrahim Bozoklu da, “Biz av sezonunu kapattık. Erken bitti bizim sezon. Yaz işleri dediğimiz ağ tamirine başladık. Biz balıkçılar buna ‘merhamet’ deriz. Bu sezon çok şükür bereketli geçti. Bazı tekneler sıkıntılar çekti ama bizim için durum iyiydi. Gelecek sezondan umutluyuz. Umudumuzu kaybetmemiz mümkün değil. Allah verirse rızkımızı olacak inşallah” şeklinde konuştu.
Title
Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayan endemik bir tür olan ve üreme dönemi ilkbaharda, tatlı suya göçüyle görsel şölen sunan inci kefali için de 15 Nisan’da av yasağı başlayacak.
Title
Bölgenin önemli değerlerinden olan ve Alaska'daki somon balıkları gibi akıntının tersine yüzerek zaman zaman uçarcasına derelere akın eden inci kefali 15 bin kişiye ekmek kapısı oluyor. Son kez ağlarını çeken balıkçılar, 90 gün boyunca gölde inci kefali avlayamayacak.
Title
Balıklar bu süre içinde üremek için zorlu göç yolculuğunu gerçekleştirmek için gölün tuzlu ve sodalı sularından çıkıp, tatlı sulara akın edecek.
Title
Her yıl balıkların göçünün izlenebildiği Erciş ilçesindeki Deliçay bölgesinde İnci Kefali Festivali düzenlenecek.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Av sezonu sona eriyor: Balıkçılar ağlarını erken topladı
15 Nisan'da başlayacak av yasağı öncesi balıkçılar teknelerini ve zarar gören ağlarını bakıma aldı. Ağ bakım ve onarım işlemleri sonrası teknelerini de bakıma alacak olan balıkçılar, gelecek sezondan daha umutlu olduklarını dile getirdi. Van Gölü'nde de balıkçılar, tuzlu ve sodalı suda yaşayan endemik bir tür olan inci kefali için yarın başlayacak av yasağı öncesi teknelerini kıyıya yanaştırdı. Van Gölü'nde de yasağın başlamasıyla birlikte 15 Temmuz'a kadar olan yasak dönemi boyunca balığın korunmasına yönelik geniş güvenlik önlemi alacak.


Palamutun fiyatı yüz güldürüyor: İstavrit ve mezgitin fiyatı üzdü
EKONOMİ
Palamutun fiyatı yüz güldürüyor: İstavrit ve mezgitin fiyatı üzdü

Vira Bismillah: Gırgır tekneleri, yeni av sezonu için uğurlandı
FOTOĞRAF 10
Title
Kemer Köyü Balıkçı Barınağı'nda düzenlenen törene Biga Kaymakamı Mustafa Can, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Kemer Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Çiftçi ile gırgır teknelerinin reisleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.
Title
Açılış konuşmalarının ardından dua yapıldı ve kurdele kesildi. Törene katılanlar, rıhtıma bağlı gırgır teknelerinin yanına giderek, reislerine ve tayfalarına 'rastgele' deyip, bereketli av sezonu diledi.
Title
'Tatar Reis' isimli gırgır teknesinin kaptanı Murat Aksoy, yasak dönemi boyunca 23 tayfa ile birlikte teknenin bakımını yaptıklarını, ağları tamir ettiklerini, cihazların bakımını yaptıklarını belirterek, “2020-2021 av sezonu bu gece saat 24.00 itibarıyla açıyoruz. Camiamıza hayırlı olsun. İnşallah hayırlı bir av olur. Beklentilerimiz yüksek. Bu akşam itibarıyla Marmara Denizi'ne açılacağım. Hava koşulları uygun olursa Karadeniz'e de açılmayı düşünüyorum. Bu yasak döneminde balıklarımız havyar attı ve büyüdüler. Biz de bu geceden itibaren yakalayacağımız balıklarla halkımıza ucuz balık yedirmeyi hedefliyoruz” dedi.
Title
'Çalı Balıkçılık' isimli gırgır teknesinin sahibi ve reisi Nadir Karabiber ise “Yeni sezondan beklentimiz yüksek. Bu akşam Ege Denizi'ne açılacağız. İnşallah sardalya, hamsi ve istavrit gibi balıkları avlayacağız. Bu pandemi döneminde çok doğal bir besin kaynağı olan balığı bol tutup ucuz şekilde yedirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Çok çalıştık ve iyi hazırlandık. 33 tayfamız ile bereketli bir av sezonu bekliyoruz. Pandemiye yönelik tedbirlerimiz de hazır. Dezenfektanımız, maskelerimiz tamam, sağlık kontrollerimiz de yapıldı” diye konuştu.
Title
Kemer Köyü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Çiftçi ise iyi av yılı olacağını tahmin ettiklerini söyleyerek, “Bütün sahilleri takip ediyoruz. Palamut, hamsi ve istavrit bol olacak. İşte bugünlerde palamut balığı gitmeye başladı. Bir hafta 10 gündür aldı başını Çanakkale'den dışarıya çıktı gidiyor. Bu nedenle 15 Ağustos'ta av sezonu başlasın istedik. Palamut balığı havyarını dökmüş, büyütmüş gidiyor. 15 Nisan'da başlayıp 1 Eylül'e kadar devam eden 4,5 aylık genel bir av yasağımız var. Av yasağının başlangıcını 1 Nisan'a çekelim, sezon da 15 Ağustos'ta başlasın, dedik ama dinletemedik” dedi.
Title
İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ ise 211 binin üzerinde 12 bine yakın balıkçımızın bizden ruhsatlı olduğunu görüyoruz. 5 bin 400 balıkçının ruhsatlarını yenileyerek, 2019 yılında balıkçılık yaptığını gördük. 2019 yılında 5 bin tona yakın bir balığın avlandığını gördük. Tabi su ürünleri istihsali açısından 8 bin tonları buldu. Bunun parasal değeri ise 2019 yılı için 250 milyon TL'lik parasal değeri var diye konuştu.
Title
Kemer Balıkçı Barınağı'nda bulunan bazı gırgır teknelerinin reisleri, 'vira bismillah' diyerek, denize açıldı. Bazıları Ege Denizi'ne, bazıları da Marmara ve Karadeniz'e avlanmaya gideceklerini, palamut, sardalya, hamsi ve istavrit gibi balıkları avlayacaklarını belirtti.
Title
Title
Title
Vira Bismillah: Gırgır tekneleri, yeni av sezonu için uğurlandı
Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Kemer Köyü Balıkçı Barınağı'nda son hazırlıkların tamamlandığı gırgır tekneleri, düzenlenen törenle denize uğurlandı. Teknelerin bir bölümü Marmara ve Karadeniz'e, bir bölümü de Kuzey Ege Denizi'ne doğru yol aldı. Palamut, sardalya, istavrit ve hamsi avlayacaklarını söyleyen reisler, sezondan umutlu olduklarını, bol balık ile fiyatları ucuzlatacaklarını söyledi.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.