EkonomiÇinden otomobil pazarını sallayacak hamle

Çin'den otomobil pazarını sallayacak hamle

10 yıl önceye kadar taklit otomobilleriyle kötü bir şöhrete sahip Çin, kısa sürede dünya otomotivini yönetecek güce ulaştı. Önce tüm devleri yatırımla ülkesine çeken, bu sayede dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Asya devi ardından zordaki uluslararası markaları alıp diriltmeye başladı. Elde ettiği tecrübeler sayesinde Çinli markalar yavaş yavaş kabuklarını kırıp dünya pazarına açıldı.

Haber MerkeziDiger
Çin, kısa sürede dünya otomotivini yönetecek güce ulaştı.
Çin, kısa sürede dünya otomotivini yönetecek güce ulaştı.

ÇİN, son 10-15 yıldır global otomotiv endüstrisinde adeta satranç oynar gibi hamleler yaparak tüm dizginleri ele geçirmeye başladı. Önce 1.3 milyarı aşan nüfusuyla sahip olduğu potansiyel pazarı kullanarak uluslararası otomotiv devlerini ülkeye çeken Çin, bu şirketleri ortaklık şartıyla yatırıma ikna edince yavaş yavaş otomotivde uzmanlaşmaya başladı. Daha önce ürettiği modelleri taklitten öteye geçiremeyen Asya devi, ilk etapta uluslararası ortaklıklarla pazarı büyütme yolunu seçti.

  • 6 yıl önce Amerika’yı geride bırakarak dünyanın en büyük otomotiv ülkesi olan Çin, 25 milyon adede yaklaşan yıllık otomobil pazarıyla arayı açıyor. Durum böyle olunca da hemen hemen tüm otomotiv şirketleri kayıtsız bu ülkeye yatırım yapmak zorunda kalıyor.

İşte bu noktada 10 yıl önce ülke dışına açılmayı deneyen ancak gerek emisyon gerekse kalite standartlarını tutturamadığı için başarılı olamayan Çinli otomotiv markaları (Chery, Geely, Great Wall) yurtdışı hayallerini bir kenara bırakıp önce tecrübe kazanmayı, daha sonra da iç pazardan elde ettikleri gelirle zora giren uluslararası markaları almaya başladı. Hürriyet'in haberine göre, bu satın almalar Çinli firmaların otomotiv konusundaki bilgi ve birikimini hızla artırdı.

Çinli Geely’nin İsveçli Volvo’nun tamamını satın alması, Çinli Dongfeng’in PSA Grubu’na (Peugeot-Citroen) ortak olmasının ardından bir başka Çinli otomotiv şirketi Great Wall (Çin Seddi) ise sürpriz bir şekilde İtalyan-Amerikan ortaklığı Fiat Chrysler Grubu (FCA) bünyesindeki ünlü Jeep markasını satın almak istediğini açıkladı. Son olarak Çinli Dongfeng, Renault-Nissan ile Çin’de ortak elektrikli otomobil üretmek için şirket kurdu. Mercedes, elektrikli otomobil markası EQ’yu Çin’de üreteceğini açıkladı. Ülke elektrikli araç üretimi konusunda dünyayı şekillendirmeye başladı.

Fuara özel markalar

Çinlilerin başarısı aldıkları markaların yönetimlerine karışmadan finansal destek sağlayıp, altyapılarından yararlanmaktı. Bunda da hızla başarılı olduklarını Frankfurt fuarıyla birlikte yavaş yavaş göstermeye başladılar. 12 markanın katılmadığı Frankfurt fuarındaki boşluktan yararlanarak kendilerine geniş standlar hazırlayan Çinli Chery ve Great Wall artık Avrupa’ya ve dünyaya açılmaya hazır olduklarının mesajını yeni global markalarıyla verdiler. Bunlara satın aldıkları markalarla uzmanlıklarını daha da artıran Geely ve Dongfeng’i de eklersek yakın bir süre içinde uluslararası otomotiv devlerinin elleriyle büyüttüğü Çinli otomotiv markalarının kendileri için büyük tedhit yaratacağını söyleyebiliriz.

Yeni markasıyla sınırları aşacak

Çin devletine ait olan Chery, global büyüme planına bağlı olarak yarattığı ‘Exceed’ markasını ve bu markaya ait ilk modeli fuarda tanıttı. Avrupa için geliştirilen Exceed TX isimli SUV model Çinli üreticinin yeni tasarım anlayışının da ilk ürünü. Chery’nin İngiltere’de kurulan Avrupa Ar-Ge ve tasarım merkezinde geliştirdiği marka ve bu ilk model tamamen Avrupalı tüketicilerin talepleri doğrultusunda geliştirilmiş.

Mercedes'ten tarihi karar
EKONOMİ
Mercedes'ten tarihi karar

Volkswagen zirveyi Renault'ya kaptırdı
EKONOMİ
Volkswagen zirveyi Renault'ya kaptırdı

Türk ekonomisinde hedefleri yükselten 'cuma' rüzgarı
EKONOMİ
Türk ekonomisinde hedefleri yükselten 'cuma' rüzgarı

Otomotiv ihracatı Ağustos ayında yüzde 9,4 arttı
EKONOMİ
Otomotiv ihracatı Ağustos ayında yüzde 9,4 arttı

67. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı
FOTOĞRAF39
Title
Audi Aicon
Title
Audi Aicon
Title
Audi Aicon
Title
Renault SYMBIOZ
Title
Renault SYMBIOZ
Title
Renault SYMBIOZ
Title
Renault SYMBIOZ
Title
Hyundai i30
Title
Hyundai i30N
Title
Hyundai Kona
Title
Hyundai Kona
Title
Volkswagen
Title
Volkswagen
Title
Volkswagen
Title
Audi AICON
Title
A Bentley Continental GT
Title
A Porsche Panamera Sport Tourismo
Title
A Porsche Panamera Sport Tourismo
Title
An Audi Elaine
Title
An Audi A8
Title
BMW i3s
Title
BMW i3s
Title
Opel Grandland X SUV
Title
Opel Insignia GSI
Title
Mercedes
Title
Mercedes
Title
Volkswagen I.D. Crozz
Title
Mercedes AMG Project One
Title
Mercedes AMG Project One
Title
Porsche Cayenne
Title
Porsche Cayenne
Title
Bugatti Zero-400-Zero
Title
Bugatti Zero-400-Zero
Title
Toyota C-HR
Title
Dacia Duster
Title
Citroen Inspired by You
Title
Citroen Inspired by You
Title
Citroen C3 Aircross
Title
Citroen C3 Aircross
67. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı
Bu yıl 67'ncisi düzenlenen Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı'nda dünya devi otomobil markaları yeni modellerini tanıtıyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.