Ekonomi Çine 200 milyar lıkyeni yaptırım

Ticaret savaşı derinleşiyor: ​Çin’e 200 milyar $’lık yeni yaptırım

Çin’e 200 milyar $’lık yeni yaptırım

ABD-Çin ticaret savaşı büyüyor. 6 Temmuz’daki karşılıklı ek vergi uygulamasının ardından ABD, Çin’e 200 milyar dolara mal olacak yeni ürün listesini açıkladı. Yüzde 10 ek gümrük vergisi getirilecek 5 bin kalemlik listede deniz ürünlerinden spor eldivenine pek çok çeşit var. Çin de misillemede bulunacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı derinleşiyor
ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı derinleşiyor

ABD, Çin’le yürüttüğü ticaret savaşını derinleştirdi. 6 Temmuz’daki Çin’in ek vergi mütekabilinin ardından bu sefer ABD, ek vergi getirilecek 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürün listesini açıkladı.

Yüzde 10’luk ek gümrük vergisi kararı alınan 5 bin kalem malın bulunduğu listede, deniz mahsullerinden sebze-meyveye, doğal ve kimyasal mineralden otomobil lastiğine varan ürünler var.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'in daha önceki tarifelerini misillemesi nedeniyle yüzde 10 gümrük vergisi getireceği 200 milyar dolarlık Çin menşeli yeni bir ürün yaptırım listesi yayımlandı. Böylece Washington yönetimi, ABD-Çin ticaret savaşının katlanarak büyümesine neden olacak yeni bir adım daha attı. ABD Ticaret Temsilciliği, Başkan Trump'ın 18 Haziran'da verdiği talimat doğrultusunda hazırladığı yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulanacak Çin menşeli ürünlerin listesini açıkladı.

5 BİN ÜRÜN VAR

5 bin ürünün bulunduğu söz konusu listede deniz mahsullerinden spor eldivenine, doğal ve kimyasal minerallerden sebze-meyvelere, tütün mamullerinden otomobil lastiğine kadar pek çok çeşitte ürün yer alıyor. Ayrıca, listenin önemli kısmını "Made in China 2025" girişimini zedeleyecek teknoloji ağırlıklı ürünlerin oluşturması dikkati çekti.

Şi Cinping - Donald Trump

TALİMAT TRUMP’TAN

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, listeye ilişkin açıklamasında, ABD'nin geçen cuma "Çin'in adil olmayan faaliyetlerine cevaben yaklaşık 34 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 25 tarife uygulamaya başladığını" hatırlattı. Lighthizer, şöyle devam etti: "Çin, ABD'yi 34 milyar dolarlık Amerikan ürününe tarife getirerek misilledi ve 16 milyar dolarlık ürüne daha tarife uygulamakla tehdit etti. Başkan Trump, Çin'in hiçbir uluslararası yasal dayanağı ve açıklaması olmayan bu misillemesine karşılık 200 milyar dolarlık Çin ithalatına yüzde 10 vergi konulması sürecini başlatma talimatı verdi.”

REKLAM

Öte yandan Trump, geçen hafta açıklamasında, Çin'in yeniden misilleme yapması durumunda tarife getirilecek toplam ürün değerinin 550 milyar doları bulabileceğini dile getirdi.

KARTOPU BÜYÜYOR

Çin yönetimi, Trump'ın tehditlerine rağmen ABD'nin ithal ürünlerine mütekabil tarife artışlarının anında yürürlüğe girdiğini 6 Temmuz’da duyurmuştu. Çin'den gelen misillemeye ABD’nin 200 milyar dolarlık yaptırım cevabı kartopu gibi büyüyen ABD-Çin ticaret savaşında şimdilik son hamle oldu. Pekin'in bu hamleye vereceği yanıt ise merak ediliyor.

Çin’den misilleme tehdidi

Çin, ABD’nin yüzde 10 gümrük vergisini getireceği açıklamasını tepkiyle karşıladı. Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin son tehdidinin “tamamen kabul edilemez olduğu” ve Çin’in buna karşılık vereceği bildirildi. Açıklamada, “Amerikan tarafının, gerilimi arttıran gümrük vergisi listesi yayımlaması tamamıyla kabul edilemez. Çin yönetimi, kendi temel çıkarlarını korumak için gerekli karşı önlemleri uygulamak zorunda kalacaktır” ifadesi kullanıldı.

Putin ile Netanyahu Suriye'yi görüştü
DÜNYA
Putin ile Netanyahu Suriye'yi görüştü

Trump zirve sonrası Almanya'ya yüklendi
DÜNYA
Trump zirve sonrası Almanya'ya yüklendi

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.