EkonomiDış ticaret istatistikleri açıklandı

Dış ticaret istatistikleri açıklandı

Dış ticaret istatistikleri açıklandı

İhracat birim değer endeksi, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 1,5, ithalat birim değer endeksi ise yüzde 7,5 artış gösterdi.

Haber MerkeziAA
Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık 2017'ye ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı.
Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık 2017'ye ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık 2017'ye ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı.

Buna göre, aralıkta ihracat birim değer endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 arttı. Endeks aynı dönemde gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,5, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 3,4 azalırken, yakıtlarda yüzde 13,6, imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayisinde yüzde 5,9 arttı.

İhracat birim değer endeksi, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2, bir önceki yıla göre yüzde 1,5 artış gösterdi.

REKLAM

İthalat birim değer endeksi

İthalat birim değer endeksi, Aralık 2017'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,9 artış kaydetti. Endeks söz konusu dönemde, gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,3, yakıtlarda yüzde 26,7 ve imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayisinde yüzde 7,2, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 14,9 yükseldi.

İthalat birim değer endeksinde, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,8, bir önceki yıla göre yüzde 7,5 artış görüldü.

Miktar endeksleri

Aralık ayında ihracat miktar endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 arttı. Endeks, gıda, içecek ve tütünde yüzde 7,2, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 10,8 ve imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 5,8 yükselirken, yakıtlarda yüzde 26,6 azaldı.

REKLAM

İhracat miktar endeksi, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1, bir önceki yıla göre yüzde 8,8 artış kaydetti.

İthalat miktar endeksi de aralıkta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,1 artış olarak kayıtlara geçti. Endeks, gıda, içecek ve tütünde yüzde 68,2, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 10,8, yakıtlarda yüzde 6,9 ve imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayisinde yüzde 13,2 artış gösterdi.

İthalat miktar endeksi, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12,9 arttı. Endeks, bir önceki yıla göre ise yüzde 9,5 artış kaydetti.

REKLAM

Dış ticaret haddi 104,7 oldu

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre, Kasım 2017'de 147,6 olan ihracat miktar endeksi yüzde 1,7 yükselerek, aralıkta 150,1 oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise Aralık 2016'da 142,2 olan ihracat miktar endeksi yüzde 6,6 artışla Aralık 2017'de 151,6 değerine yükseldi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre, Kasım 2017'de 143,9 olan ithalat miktar endeksi, yüzde 7,2 artarak, Aralık 2017'de 154,2 oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise Aralık 2016'da 142,5 olan ithalat miktar endeksi, yüzde 15,1 artışla Aralık 2017'de 164'e çıktı.

REKLAM

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve Aralık 2016'da 110,2 olan dış ticaret haddi, 5,5 puan azalarak geçen yılın aynı ayında 104,7 olarak hesaplandı.

Dış ticaret haddi, 2017 yılının son çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 5,6 puan azalışla 104,5 oldu. Geçen yıl ise bir önceki yıla göre 6,2 puan azalarak 105 seviyesine geriledi.

'Türkiye'ye yatırımlar hız kesmeden devam ediyor'
EKONOMİ
'Türkiye'ye yatırımlar hız kesmeden devam ediyor'

Şimşek: Sınıflandırılması yanlış
EKONOMİ
Şimşek: Sınıflandırılması yanlış

REKLAM

Türkiye’nin maden ihracatı 14 yılda 4 milyar dolara yaklaştı
EKONOMİ
Türkiye’nin maden ihracatı 14 yılda 4 milyar dolara yaklaştı

Hükümetten Suriye rejimine sert uyarı
Gündem

Hükümetten Suriye rejimine sert uyarı

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Suriye rejiminin terör örgütü YPG'yi korumak için Afrin'e girmesinin felakete yol açacağını söyledi.
'Çocuk istismarına karşı komisyon kuruldu'
Gündem

'Çocuk istismarına karşı komisyon kuruldu'

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu 5 saat sürdükten sonra sona erdi. Toplantı sonrası basın açıklaması yapan Hükümet Sözcüsü Bozdağ, çocuk istismarına karşı komisyon kurulduğunu belirterek "6 Bakandan oluşan komisyon kuruldu. Amaç çocukların daha etkin korunması olacaktır. Her türlü ahlaksızlığa karşı, her türlü saldırıya karşı çocuklarımızı korumak hepimizin vazifesidir. Öncelikle de hükümetimizin, güvenlik güçlerimizin ve devlet kurumlarının başta gelen vazifesidir." dedi.
Diriliş Ertuğrul'dan üzücü haber
Hayat

Diriliş Ertuğrul'dan üzücü haber

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin yönetmeni Metin Günay, bir süredir hastanede tedavi gören babası Muhsin Günay'ı kaybetti. Vefat eden Keçiborlu Eski Belediye Başkanı Muhsin Günay, yarın Isparta'da defnedilecek.
Büyük panik: Mahalleyi yılanlar bastı
Gündem

Büyük panik: Mahalleyi yılanlar bastı

Mardin'in Artuklu ilçesinde görülen yılanlar, vatandaşları korkuttu. Mahalle sakinleri, kış ayının sıcak geçmesinin dolayı yılanların yuvalarından erken çıktığını söyledi.
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.