Ekonomi Batarya 4 yılda 7 kat ucuzladı

Batarya 4 yılda 7 kat ucuzladı

Elektrikli araçlarda 2017’de kilovatsaat başına 800 dolar bandında olan batarya maliyeti günümüzde 140 dolara kadar indi. Bu rakamın 100 doların altına inmesi halinde elektrikli otoda dönüşümün hızlanacağı yorumu yapılırken, elektrikli araca hazır olmayan Türk otomotiv tedarik sanayisinde yüzde 60 kayıp uyarısında bulunuldu.

Abone Ol Google News
Şuayip Alabay Yeni Şafak
​Elektrikli araçlarda batarya 4 yılda 7 kat ucuzladı
Arşiv

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), “Elektrikli Araçlar Günü” etkinlik serisinin ilkini gerçekleştirdi. TAYSAD üyelerinin yoğun katılımıyla düzenlenen etkinlikte; otomotiv sektöründe yaşanan elektrifikasyon süreciyle birlikte bu süreçte kritik bir öneme sahip olan tedarik endüstrisindeki riskler ve fırsatlar mercek altına alındı.

ELEKTRİKLİYE HAZIR DEĞİLİZ

Elektrikli araç dönüşümünün çok hızlı gerçekleşeceğini belirten TAYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Berke Ercan, “Bu noktada 2030 yılları konuşuluyor. Yani çok yakın bir gelecek. Otonom da bunun arkasından geliyor. Bu gelişmelerin ışığında aslında Türk otomotiv tedarik sanayi olarak önümüzde fırsatlar ve riskler var. Eğer tedarik sanayi elektrifikasyon ve otonom konusunda hareketlenmez ise şu anda Türkiye’deki araç üreticilerinin ürettiği araçlardaki yaklaşık yüzde 70-80 aralığındaki yerli parça oranının yüzde 20’lere kadar düşme riski var. Hem tedarik sanayi için hem de otomotiv ana sanayi için bu çok ciddi bir sıkıntı” değerlendirmesinde bulundu.

Berke Ercan
Berke Ercan

MALİYETLER AZALIYOR

Elektrikli araç maliyetinin en önemli öğesi olan batarya fiyatlarına da değinen Arsan Danışmanlık kurucu ortağı Yalçın Arsan da, “Bu konudaki gelişimi yakından izleyen uzman ve akademisyenler, batarya fiyatının kilowatt-saat başına 100 dolar altına indiği an, elektrikli oto ile içten yanmalı motora sahip araçlar arasındaki maliyet makasının tamamen kapanmış olacağını, yani üretim maliyetlerinin eşitlenmiş olacağını varsayıyor. 2017’lerde 800 küsur dolarları konuşurken, bugün bu rakam 140 dolarlarda. Dolayısıyla bu konu çok hızlı ilerliyor ve geleneksel otomotiv üreticilerinin en yakından takip etmesi gereken metrik haline geldi. Bu eşik aşıldıktan sonra elektrikli otoya dönüş dramatik olarak hızlanacak” diye konuştu.

Yalçın Arsan
Yalçın Arsan

TAM SARJIN SÜRESİ 15 DAKİKAYA DÜŞTÜ

Türkiye’de ilk 8 aylık dönemde elektrikli araç satışlarının büyümesi geçen yıla göre yüzde 436 olarak gerçekleşti. Elektrikli araçla ilgili menzil ve şarj sorunu da giderilmeye başladı. Standart elektrikli otomobiller hızlı şarj noktalarında yaklaşık 1 saatlik süre zarfında yüzde 10 ile yüzde 80 arasında şarj olurken ortalama menziller 250-300 kilometre arasında seyrediyor. Bu süre zarfları karşısında teknoloji şirketi ABB’de araç şarjında iddialı bir teknolojiyi tanıttı. Firma, normalde saatler alan şarj sürelerinin en büyük bataryaya sahip araçlarda bile 15 dakikaya indirgendiğini belirtti. Terra 360 adı verilen cihaz bu hızlı şarj imkanını aynı anda dört araca birden sunabilecek. Avrupa’da satışına başlanacak şarj ünitesinin 3 dakikadan az bir sürede 100 kilometrelik bir menzil için gereken enerjiyi araçlara yükleyeceği belirtildi.

‘Cep’teki rekabet aboneye yaradı
EKONOMİ
‘Cep’teki rekabet aboneye yaradı
Üç genç adam anlatıyor: Necip Fazıl’la tanışma anını unutamadık
Hayat

Üç genç adam anlatıyor: Necip Fazıl’la tanışma anını unutamadık

26 Mayıs 1904 tarihinde İstanbul’da doğan 20. Yüzyılın en önemli aksiyon ve fikir adamlarından Necip Fazıl Kısakürek 25 Mayıs 1983 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Vefat ve doğumunun yıl dönümünde ise Atatürk Kültür Merkezi’nde torunu Şeyma Kısakürek Sönmezocak’ın küratörlüğünü yaptığı “Zindan’dan Mehmed’e Mektup” başlıklı interaktif bir sergiyle anılıyor. Biz de geniş kitleleri etkileyen Kısakürek’le gençlik günlerinde yüz yüze tanışan üç yazarla ilk tanışmalarını konuştuk. Rasim Özdenören, Kamil Eşfak Berki ve Muzaffer Doğan o ilk tanışmayı anlatırken Kısakürek’i de 20. Yüzyılın fikir dünyasını yönlendiren büyük düşünür olarak tanımlıyorlar.
Emniyet stokları enflasyonu azdırdı: Olası krize karşı hazırlıklıyız
Ekonomi

Emniyet stokları enflasyonu azdırdı: Olası krize karşı hazırlıklıyız

Dünyada artan gıda fiyatları nedeniyle ülkeler, yüksek enflasyonla boğuşuyor. Sektör temsilcileri, ülkelerin panik halinde gıda emniyet stoklarını artırdığını ve bunun da küresel enflasyonu azdırdığını söylüyor. Fiyat artışlarına karşı çözüm için tarımsal üretimde seferberliğin önemine dikkat çekiliyor.
Gündüz yürü gece aydınlan: Yürüdüğün yol elektrik üretecek
Ekonomi

Gündüz yürü gece aydınlan: Yürüdüğün yol elektrik üretecek

Prototipi geliştirilen ve akıllı şehirlerin bir parçası haline gelecek BASTEM sayesinde, yürürken elektrik üretmek mümkün olacak. Belediye parklarında ve millet bahçelerinde kullanılabilecek sistem sayesinde enerji tasarrufu sağlanacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.