Ekonomi Ford Otosanın 2 milyar avroluk yatırımı sanayicileri sevindirdi

Ford Otosan'ın 2 milyar avroluk yatırımı sanayicileri sevindirdi

Ford Otosan'ın Avrupa'daki en büyük ticari araç üretim üssü olan Kocaeli fabrikalarında gerçekleştirilmesi öngörülen 2 milyar avroluk yeni yatırımından mutluluk duyan kentteki sanayiciler, bu yatırımın tedarikçi firmaların teknolojik dönüşümüne katkı sağlayacağına inanıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Ford Otosanın yeni yatırımı Kocaelindeki sanayicileri sevindirdi
Foto/arşiv

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ford'un yatırımının 1,4 milyar avroluk kısmının yeni nesil Transit Custom ailesi ve yeni nesil Volkswagen 1 tonluk ticari aracının üretimi için kullanılacağını söyledi.

Yatırım sayesinde Ford Otosan'da ilave 3 bin işçinin istihdam edileceğini aktaran Zeytinoğlu, ana sanayideki her bir kişilik istihdamın dışarıda 6 kişilik istihdam oluşturduğu düşünüldüğünde kentte toplam 21 bin kişiye iş kapısı açılacağını vurguladı.

Ford Otosan'ın 5,5 milyar dolar civarındaki ihracatının yeni yatırımla 14 milyar dolara çıkacağına işaret eden Zeytinoğlu, Ford'un Kocaeli'de büyümeye başlaması ve Volkswagen'in onu partner olarak seçmesinden çok mutlu olduklarını dile getirdi.

Zeytinoğlu, Türkiye'nin ilk elektrikli ticari aracının Kocaeli'de üretileceğini belirterek, "Biz aslında Avrupa'yla eş zamanlı olarak elektrikli otomobil teknolojisine başlamış oluyoruz. Bu da bize ders olacaktır, yan sanayi açısından bilgi olacaktır." dedi.

"Türkiye'ye yatırım yapan kimse kaybetmeyecektir"

Kentin, Türkiye'nin toplam otomotiv üretiminin yüzde 36'sını gerçekleştirdiğine işaret eden Zeytinoğlu, şöyle devam etti:

"Eğer başka illerde başka yatırımlar olmazsa, bu ilave yatırım tahmin ediyorum otomotiv üretimindeki payımızı 10 puan daha artırır. Bu da Kocaeli'nin Türkiye'nin otomotiv merkezi olduğunu ortaya koymuş olur. TOGG da Gemlik'te benzer bir yatırım planlıyor. Belki orada da bir sinerji olabilir. Elektrikli araçların ilimizde ticari boyutta başlamasının ufkumuzu açacağına, yeni sektör ve yatırımların ilimize geleceğine inanıyorum.

Önümüzdeki dönemde Türkiye, Avrupa'dan yatırımlar çekmek istiyor. Volkswagen'in burada Ford'la ortaklık yapıyor olması, o açıdan olumlu bir sinyal. Bu fabrikalar, yanında birtakım fabrikalarla hareket ederler, mutlaka yan sanayisi de gelecektir. Türkiye'ye yatırım yapan kimse kaybetmeyecektir."

"Türkiye ve bölgemize çok şey kazandıracak"

Merkezi Kocaeli'de bulunan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği'nin (TAYSAD) başkanı Alper Kanca da yatırımın Çayırova'da Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (TOSB) otomotiv tedarikçilerini olumlu etkileyeceğini anlattı.

Artık Volkswagen için de üretim yapılacağını aktaran Kanca, "Mevcut araçlar yanında yeni bir model için üretim yapmak yeni kapılar açacak, bu parçaları üretenler Avrupa'daki başka firmalara ihracat yapacak. Ford Otosan'ın bu yatırımı, Türkiye ve bölgemize çok şey kazandıracak." ifadelerini kullandı.

Yatırımın, tedarik sanayisinin elektrikli araç teknolojisine dönüşümü konusunda önemli katkı sağlayacağını vurgulayan Kanca, Volkswagen'in hafif ticari aracına parça üretenlerin de bu sayede Türkiye'ye gelebileceğini kaydetti.

Sıfır otomobilde çip krizi!
EKONOMİ
Sıfır otomobilde çip krizi!

Ford Otosan'ın elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projeleri

Ford Otosan'ın elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerini hayata geçireceği 2 milyar avroluk yatırımı kapsamında Kocaeli fabrikalarında çoğunluğu ihracata yönelik olan ticari araç üretim kapasitesi 650 bin, batarya montaj kapasitesi de 130 bin adede ulaşacak.

Ford'un "Yeni Nesil Transit Custom" ailesinin dizel ve şarj edilebilir, hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) versiyonları ile tam elektrikli versiyonu, 2023 yılı ortası itibarıyla kademeli olarak seri üretime hazır hale gelecek ve müşterilere sunulacak.

Volkswagen'in stratejik ortaklık kapsamında yeni nesil Volkswagen 1 tonluk ticari araç modeli de Ford Otosan tarafından Türkiye'de üretilecek. Geçen hafta açıklanan 1,4 milyar avro tutarındaki proje fazı ile Ford Otosan'ın 1 tonluk orta ticari araç kapasitesinin 405 bin adede yükselmesi planlanıyor.

Ford Otosan Kocaeli fabrikaları, ilk etapta 2022 yılı itibarıyla Ford'un tam elektrikli ilk ticari aracı e-Transit'in Avrupa'ya yönelik seri üretimini gerçekleştirecek ve bataryalarını da Kocaeli'de temin edecek. Böylece Kocaeli'de Türkiye'nin ilk ve tek elektrikli araç entegre üretim tesisi kurulmuş olacak.

Ford Otosan, 2023 yılı ilk yarı itibarıyla ise "Yeni Nesil Transit Custom" ailesinin dizel ve şarj edilebilir, hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) versiyonları ile tam elektrikli ilk versiyonunu da üretmeye başlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerli otomobil açıklaması: 2022 sonunda banttan indirmeyi planlıyoruz
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerli otomobil açıklaması: 2022 sonunda banttan indirmeyi planlıyoruz
Uyurken dehşeti yaşadı

Uyurken dehşeti yaşadı

​Cani kardeş 'Oh ne iyi yaptım seni yaktım' dedi.
İki bina tahliye edildi

İki bina tahliye edildi

​Balıkesir'de gece toprak kayması meydana geldi.
Pitbull vahşeti

Pitbull vahşeti

​Kafesi parçalayıp başka bir köpeği boğarak öldürdü.
Adana'da<br>hareketli anlar

Adana'da
hareketli anlar

​Yakalanacağını anlayınca bıçak çıkarıp direndi.
Yolu belediye kapatmış

Yolu belediye kapatmış

​Bozulan yüzlerce İETT otobüsü ve kar küreme aracı trafiği kilitledi.
Beşiktaşlı eski yöneticiye kanlı pusu

Beşiktaşlı eski yöneticiye kanlı pusu

​Beşiktaş eski yöneticisi ve sunucu Ece Erken'in eşi Şafak Mahmutyazıcıoğlu silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

CHP'nin belediyeden haberi  yok

CHP'nin belediyeden haberi yok

​AK Parti Sözcüsü Çelik: İBB herkesi tedbire çağırdı ama bir tek kendisi tedbir almadı.

ABD'nin yeni büyükelçisini kabul etti

ABD'nin yeni büyükelçisini kabul etti

​ABD Büyükelçisi Jeffrey Lane Flake resmen göreve başladı.
ABD Avrupa’ya gaz arıyor

ABD Avrupa’ya gaz arıyor

​Joe Biden, küresel tedarikçilerle pazarlığa oturdu.
OSB'lerde kademeli kesinti

OSB'lerde kademeli kesinti

​3 günlük elektrik kesintisini en az hasarla atlatmak için planlama yapıldı.
Mesleki eğitimde hedef 1 milyon

Mesleki eğitimde hedef 1 milyon

​Mesleki eğitim merkezlerinde öğrenci sayısı bir ayda 159 binden 260 bine yükseldi.
Kanada’da 93 çocuk mezarı daha

Kanada’da 93 çocuk mezarı daha

​Yatılı kilise okullarındaki toplu çocuk mezarlarına bir yenisi daha eklendi.
PKK Haseke’de sivilleri öldürüyor

PKK Haseke’de sivilleri öldürüyor

​Hapishane çatışmalarında PKK, DEAŞ'la bağı bulunmayan sivilleri kurşuna dizdi.
Omicron görülenlerin 3’te 2’si Kovid geçirmiş

Omicron görülenlerin 3’te 2’si Kovid geçirmiş

​Pozitiflik oranında salgının başından bu yana en yüksek sayıya ulaşıldı.
TUSAŞ'tan<br>MMU için dev alım

TUSAŞ'tan
MMU için dev alım

​TUSAŞ dünyanın en büyük 3D yazıcısını satın aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.