Ekonomi Gurbetçiler ABye izin baskısı yaptı Seyahat serbestliğine Türkiye de alınsın

Gurbetçiler AB’ye izin baskısı yaptı: Seyahat serbestliğine Türkiye de alınsın

Avrupa Birliği’nin turizmi canlandırmak için kendi arasındaki seyahat özgürlüğü planına Türkiye de dahil olmak istiyor. Özellikle gurbetçi Türklerin AB’de baskı yaptığına işaret eden Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, “Türkiye’de yatırımı bulunan Almanlar da seyahat serbestliği için baskı yapıyor” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Gurbetçiler AB’ye izin baskısı yaptı: Seyahat serbestliğine Türkiye de alınsın
Fotoğraf: Arşiv

Merkezi İsviçre’de bulunan Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dolayısıyla turizm sektörünün tüm dünyada olumsuz etkilendiğini belirterek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın attığı adımlar sayesinde Türkiye’de kısa süre içinde turizm sektöründe canlanmanın başlayacağını söyledi.

Hüseyin Baraner
Hüseyin Baraner

TÜRKİYE’DEN AB’YE BASKI

  • AB ülkelerinin, kendi içindeki seyahat özgürlüğü ve seyahat hareketliliğinin canlanması için bazı önlemler aldığını ifade eden Baraner, “Şu anda Türkiye’nin buna dahil edilmesi için çok büyük bir baskı var. Bu baskıyı yapanlar Almanya’daki Türk dernekleri, Avrupa’daki özellikle Almanya’daki tur operatörleri, Türkiye’ye yoğun turist gönderen kurumlar, dinamikler, Türkiye’de yatırımı olan Almanlar. Burada Bakan Ersoy çok iyi vurgulama yaptı. ‘Türkiye ile ilgili çok akıllı bir karar almamız lazım, onu da şu an almamız lazım. Zira Almanya’da yaşayan 3 milyon Türk kökenli Alman vatandaşı bir şekilde Türkiye’ye gelecek. Kimse onların Türkiye’ye gelmesini engelleyemez. Ayrıca Almanlar Türkiye’de tatil yapmak istiyor. Çok ciddi arzu ve talep var. Bunun önünü kesmemeliyiz, kesemeyiz’ dedi” ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak: Milletimiz sergilediği dayanışma ile güven ülkesi olduğumuzu ispatladı
OYNAT 00:00
Bakan Albayrak: Milletimiz sergilediği dayanışma ile güven ülkesi olduğumuzu ispatladı
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) video konferans ile düzenlediği DEİK Talks programı kapsamında DEİK Başkanı Nail Olpak'ın sorularını yanıtladı. Albayrak, 'Önümüzde çok ama çok umut verici bir dönem var. Benim hayat bakış açım bu. Bardağın hep dolu tarafını daha da artırarak pozitif ve güçlü bir gündemle yolumuza devam edeceğiz. Bu dönemi tüm dış ticaretimizi yeniden ele alacak kapsamlı bir bakış açısıyla kurgulayacağız. Hatta kurgulamaya başladık, yakında çok farklı adımları görmeye devam edeceğiz. Sağlık alanında ortaya koyduğumuz başarı, Türkiye'nin salgın süresince dünyanın tamamına uzattığı yardım eli, ülke sayısı 60'ı geçti, milletimizin sergilediği eşsiz dayanışma fotoğrafı her anlamda bir güven ülkesi olduğumuzu bir kez daha ispatladı' dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.