Ekonomi İkinci el araçta dikkat çeken çağrı Fazladan ödenen para geri alınabilir

​İkinci el araç için dikkat çeken çağrı: Fazladan ödenen para geri alınabilir

İkinci el araçta dikkat çeken çağrı: Fazladan ödenen para geri alınabilir!

Kredi kampanyaları ile fiyatları günübirlik değişen ikinci el otomobillere yönelik hukukçulardan dikkat çeken bir çağrı geldi. Kredi paketinin açıklanmasının ardından otomobil fiyatlarında görülen aşırı artışların haksız ticari uygulama olarak değerlendirilebileceğini vurgulayan uzmanlar, tüketicinin aşırı fiyat uygulamasına maruz kalması ve ödeme yapması halinde yaptığı fazla ödemenin iadesi için tüketici mahkemelerine başvurabileceğini söylüyor.

Kenan Biter Yeni Şafak
İkinci el araç fiyatları düşen kredi faizleri sonrasında günübirlik olarak değişmeye başladı.
İkinci el araç fiyatları düşen kredi faizleri sonrasında günübirlik olarak değişmeye başladı.

Kamu bankalarının başlattığı kredi kampanyaları sonrası ortaya çıkan iyimser havayı fırsata çevirmek isteyenler özellikle konutta fiyatları bir gecede 150 bin TL'ye kadar artırınca hukukçulardan dava açılabileceğine yönelik açıklamalar gelmişti.

Ancak fiyatları bu süreçte tek yükselen konut değil. Son 1,5-2 yıldır ciddi anlamda yükselişte olan ikinci el araç fiyatları kredi kampanyaları ile artık günlük olarak değişmeye başladı.

  • Kimi araçlarda bir yıl içerisinde 70 bin TL'ye varan artışlar gerçekleşirken sektör temsilcileri ise fiyatlarda yüzde 30 fazla olduğuna dikkat çekiyor.

İkinci el araç fiyatlarında günübirlik değişen rakamlara ilişkin yenisafak.com'a konuşan hukukçular kredi paketinin açıklanmasının ardından otomobil fiyatlarında görülen aşırı artışların haksız ticari uygulama olarak değerlendirilebileceğini ve fazladan ödenen ücretler için iadenin gündeme gelebileceğini belirtiyor.

İkinci el araçta büyük manipülasyon: Fiyatlarda yüzde 30 fazla var!
EKONOMİ
İkinci el araçta büyük manipülasyon: Fiyatlarda yüzde 30 fazla var!

İKİ UNSUR BİR ARADA OLMALI

İkinci el otomobil satışları da dahil olmak üzere bir satış işlemindeki aşırı fiyat uygulaması sebebiyle satıcı aleyhine hukuki yollara başvurulabilmesi için, satış sözleşmesinin bir tüketici işlemi olması gerektiğini aksi hâlde, hukuk sisteminin satıcının fiyatı belirlemesine (bazı istisnalar dışında) müdahale edemediğini dile getiren Sözleşme Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Umut Yeniocak, ''Bir satış sözleşmesinin tüketici işlemi sayılabilmesi için de iki unsurun bir arada bulunması gerekir. Birincisi, satıcı tarafın mesleki ya da ticari amaçla satış yapıyor olması aranır. Örneğin, ikinci el bir otomobil satan taraf, oto galerisi gibi araç alım satım işiyle uğraşan biri ise, birinci şart gerçekleşmiş olur. İkinci şart alıcıyla ilgilidir. Alıcı tarafın, tam tersine, otomobili kendi bireysel kullanımı için satın alıyor olması gerekir. Alıcı taraf, mesleki ya da ticari bir amaçla satış işlemi yapıyorsa, örneğin bir kamyonet satıl alınıyorsa, bu bir tüketici işlemi olmayacağı için fiyat yine serbest olarak belirlenebilecektir.'' dedi.

HAKSIZ ARTIŞ OLARAK DEĞERLENDİRİLİR

Hukukun tüketici işlemlerinde satış fiyatının serbestçe arttırılmasına ilişkin kısıtlama getirdiğine de vurgu yapan Yeniocak sözlerini şöyle sürdürdü;

''İlgili Yönetmelik der ki; girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapılması haksız bir ticari uygulamadır. Kredi paketinin açıklanmasının ardından otomobil fiyatlarında görülen aşırı artışlar da haksız ticari uygulama olarak değerlendirilmelidir.''

FAZLA ÖDEMEYE İADE

Haksız ticari uygulama yapan kişilere karşı kanunun, para cezası ve faaliyet durdurma cezası öngördüğünü de kaydeden Yeniocak, tüketicinin aşırı fiyat uygulamasına maruz kalması ve ödeme yapması halinde, yaptığı fazla ödemenin iadesi için tüketici mahkemelerine başvurabileceğini söyledi.

Yeniocak, yapılacak başvuruda hakimin otomobilin fiyatındaki artışın haklı bir sebebe dayanıp dayanmadığını bu sektörde tecrübesi olan bir bilirkişiden rapor aldıktan sonra kendi kanaati doğrultusunda karar vereceğini de sözlerine ekledi.

İkinci el araçta faizler düştü: İşte en fazla satan 20 otomobil
FOTOĞRAF 24
Title
Kamu bankalarından ekonomiye büyük bir destek daha geldi. Çok sayıda sektörü yakından ilgilendiren paketler içerisinde taşıt alımı için de büyük kolaylık sağlayacak kredi adımı atıldı. İkinci el binek araç veya ticari araç satın alacaklara yüzde 0,82 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulacak.
Title
Azami 6 Ay Ödemesiz toplam azami 60 Ay Vadeli 2. El Binek Otomobil ve Ticari Taşıt Kredilerinde azami limit 150 Bin TL olacak. Kredi tutarı kasko değeri üzerinden özkaynakyabancı kaynak üzerinden hesaplanacak olup, 7 yaşa kadar olan taşıtlar kredilendirilecek. Taşıt Kredisi Paketi için başvurular 5 Haziran’dan itibaren yapılabilecek.
Title
Kredi paketi ile ikinci el araç piyasasındaki hareketlilik daha da hızlanacak. İşte ikinci elde en çok satan 20 model...
Title
Fiat Egea 1.3 MultiJet 2017 (Easy)
Title
Fiat Egea 1.3 MultiJet 2016 (Easy)
Title
Renault Symbol 1.5 DCI 2016 (Joy)
Title
Fiat Linea 1.3 MultiJet 2015 (Pop)
Title
Volkswagen Passat 1.6 TDI BMT 2015 (Comfortline)
Title
Volkswagen Passat 1.6 TDI BMT 2016 (Comfortline)
Title
Renault Megane 1.5 DCI 2017 (Touch)
Title
Fiat Egea 1.4 Fire 2019 (Easy)
Title
Renault Clio 1.5 DCI 2016 (Joy)
Title
Volkswagen Polo 1.4 TDI BMT 2016 (Comfortline)
Title
Ford Focus 1.6 TDCI 2015 (Trend X)
Title
Renault Fluence 1.5 DCI 2015 (Touch 110 HP)
Title
Renault Symbol 1.5 DCI 2017 (Joy)
Title
Ford Focus 1.6 TDCI 2016 (Trend X)
Title
Mercedes-Benz C 200d BlueTEC 2016 (AMG)
Title
Renault Fluence 1.5 DCI 2015 (Touch (90 HP)
Title
Peugeot 301 1.6 HDI 2017 (Active)
Title
Renault Fluence 1.5 DCI 2015 (Icon)
Title
Peugeot 301 1.6 HDI 2016 (Active)
Title
Ford Focus 1.6 TDCI 2017 (Trend X)
Title
İkinci el araçta faizler düştü: İşte en fazla satan 20 otomobil
Normalleşme sonrası kamu bankaları tarafından açıklanan dörtlü kredi paketi içerisinde ikinci el otomobillere yönelik de düşük faiz imkanı bulunuyor. İkinci el binek araç veya ticari araç satın alacaklar yüzde 0,82 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulacak. Atılan adım sonrası gözler ikinci el piyasasına çevrildi. İşte ikinci elde en çok satan ilk 20 model..

Taşıt alım satımında yeni sistem: Elden para verme dönemi sona eriyor
EKONOMİ
Taşıt alım satımında yeni sistem: Elden para verme dönemi sona eriyor
Abone Ol Google News
STK’lar şiddet diline dur diyor: Şiddet diline karşı elimizden geleni yapmak durumundayız
Hayat

STK’lar şiddet diline dur diyor: Şiddet diline karşı elimizden geleni yapmak durumundayız

KADEM’in sosyal medyadaki şiddet diline “dur” demek için başlattığı “Küfürsüz Hayat Mümkün” kampanyasına 53 STK’dan destek geldi. TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fatmanur Altun, “Kişilik haklarını fazlasıyla zedeleyen ölçüsüz şiddet diline karşı elimizden geleni yapmak durumundayız” derken ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, “Ayrımcı dil, nefret, iftira, yalan, küfür, argo ve kötü söz kullanmayalım” şeklinde konuştu.
Bu yaz ne yapsak? Yaz tatilini keyifle geçirebilmeniz için bu listeye göz atın
Gündem

Bu yaz ne yapsak? Yaz tatilini keyifle geçirebilmeniz için bu listeye göz atın

Bahçeşehir Koleji PDR Koordinatörü Özen Yazğan yaz tatili için önerilerini paylaşıyor: Yaz tatilinde paylaşılan anlar, çocukluk anılarında önemli yer tutar. Çocuklar kendi zaman planlamalarını yapabilir, ilgi alanları doğrultusunda etkinliklere daha fazla zaman ayırabilirler. Böylece öğrenmeye ve yaşama dair deneyimler edinmeye devam ederler.
Çoklu baro değil reform: Düzenleme Genel Kurula sunuldu
Gündem

Çoklu baro değil reform: Düzenleme Genel Kurula sunuldu

Barolara ilişkin düzenleme içeren kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesine başlandı. CHP, HDP ve İYİ Parti’nin karşı çıktığı teklif için ‘reform’ diyen AK Parti Grup Başkanvekili Turan, “Çoklu baro ifadesi bu kanunun özünü yansıtmıyor” dedi. Teklife göre, avukat sayısı beş binden fazla olan illerde asgari iki bin avukat bir araya gelerek baro kurabilecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.