Ekonomi İkinci el araçta fiyatlar mayıs ayında yüzde 27 arttı

İkinci el araçta fiyatlar mayıs ayında yüzde 27 arttı

İkinci el online araç pazar analizine göre, mayıs ayında fiyatlar yüzde 27 artış gösterirken, en çok artışın B ve C segmentlerinde gerçekleştiği belirtildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İkinci el araçta fiyatlar mayıs ayında yüzde 27 arttı
Foto/arşiv

Autorola Genel Müdür Yardımcısı Aslı Göker, Indicata ile mayıs ayında ilana çıkan 323 bin 780 adet aracın günlük olarak fiyat trendini takip ederek hazırladıkları tüm Türkiye pazarını kapsayan fiyat trendi analizini paylaştı.

2'inci el pazarında 2022 yılının ilk 3 ayında durgun bir pazar yaşandığını belirten Göker, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında satışların yüzde 14 seviyelerinde gerilediğini gördükleri bu dönemde araç fiyatlarında da çok büyük bir değişim yaşanmadığını anımsattı.

Göker, nisan ayı itibarıyla hareketliliğin artmasının araç fiyatlarına da yüzde 4 civarında bir artış olarak yansıdığını anımsatarak, "Mayıs ayına gelindiğinde Türkiye toplam pazarında satışların yüzde 98’ini gerçekleştiren 32 markanın 260 modeline ait 2 bin 600 varyantının analizinde, tüm segmentlerde ortalamada yüzde 27 fiyat artışının olduğunu, en çok artışın B ve C segmentlerinde gerçekleştiğini söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Türkiye toplam 2'inci el satışlarının yaklaşık yüzde 80’ini gerçekleştiren ilk 10 markanın mayıs ayında gerçekleşen ortalama fiyat artışları ele alındığında, Mercedes ve Peugeot modellerinde yüzde 28, VW, Renault ve Hyundai modellerinde yüzde 27, Opel ve Toyota modellerinde yüzde 26, Fiat ve Ford modellerinde yüzde 25, BMW modellerinde yüzde 24 artış görüldüğünü hatırlatan Aslı Göker, haziran ayının ortalarına doğru Indicata’nın her ay sektörle paylaştığı detaylı pazar analiz raporunu yayınlayacaklarını, bu raporda çok daha kapsamlı analizler paylaştıklarını ve Indicata’nın pazar raporuna kurumsal web sitesinden ve Otomotiv Distribütörleri Derneği web sitesinden ulaşılabileceğini belirtti.

Otomotivde büyük fırsat: Savaş sonrası Türkiye'yi ilk sıraya aldılar
FOTOĞRAF 14
Title
​Türk otomotiv sektörünün küresel pazarlardaki varlığını güçlendirmek için Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğinde faaliyetlerini yürüten Turkish Automotive temsilcileri, en önemli ihracat pazarları olan Almanya’ya son bir ayda üst üste gerçekleştirdikleri iki ayrı ziyaretten güzel haberlerle döndü.
Title
Alman şirketlerin alternatif pazar arayışında olduğunu gören sektör temsilcileri, bu noktada ilk sırada Türkiye’nin yer aldığını öğrendi.
Title
Ancak Türkiye’deki şirketlerin bu fırsatı değerlendirebilmesi için sadece birkaç yıl içinde çevreci üretime geçmesi gerekecek.
Title
Çünkü 1 Ocak 2023’ten itibaren şirketlere çevreye ve insan haklarına yönelik çeşitli yaptırımlar getiren tedarik zinciri yasası devreye girecek.
Title
TAYSAD Başkanı Albert Saydam ve Türkiye Otomotiv Tanıtım Grubu Proje lideri Alper Kanca, yapılan bu ziyaretlerin önemini ve buradan çıkan önemli sonuçları DÜNYA ile paylaştı.
Title
İlk olarak yaklaşık iki hafta önce basın mensupları ve Almanya’nın önde gelen otomotiv markalarının üst düzey temsilcilerinden oluşan bir yuvarlak masa toplantısı yapılırken, diğer yandan BMW ve Porsche gibi önde gelen markaların üst düzey yöneticilerine ziyarette bulunuldu.
Title
Ardından geçen hafta ise otomotivin “Davos”u olarak bilinen, sektörün en önemli liderlerini bir araya getiren Car Symposium’a ilk kez katılım sağlandı.
Title
Turkish Automotive bünyesinde bulunan, önderliğini OİB Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Tunçdöken ve Alper Kanca’nın üstlendiği Almanya Otomotiv Tanıtım Grubu, ilk defa bu toplantıda standa açtı. Burada hem ana sanayi hem de Avrupa’nın önde gelen tedarik şirketlerinin üst düzey yöneticileri ile bire bir görüşme fırsatı yakalayan Turkish Automotive heyeti, ayrıca Türkiye otomotiv sektörünü anlatan bir sunum yapma fırsatı yakaladı. Sektör temsilcileri 30 farklı firmanın katıldığı bir seminerde tedarik problemlerine karşı Türkiye seçeneğini anlattı.
Title
Sektör yetkilileri, Almaya ziyareti sırasında pandemi ve ardından Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tedarik zincirinde kırılmalar yaşayan Alman otomotiv şirketlerinin tedarikçi arayışında olduklarını somut olarak gözlemlediklerini aktardı.
Title
Ziyaret sırasında Almanya’nın önemli meslek örgütlerinden biri olan Malzeme Tedarik ve Lojistik Konfederasyonu’nun geçen ay kendi aralarında düzenledikleri bir anketin sonucuyla da ilk kez karşılaşıldı. <br><br>Anket sonucuna göre, Alman otomotiv şirketlerinin tedarikte kendi ülkeleri dışında ilk alım yapmak istediği yer Türkiye. Hem Albert Saydam hem de Alper Kanca, ziyaretleri sırasında Türkiye’ye yönelik birkaç yıl öncesine kadar olan önyargıların kırıldığını, pazara yönelik algının çok daha pozitif bir noktaya gelmiş olmasından duydukları memnuniyetinde altını çizdi.
Title
TAYSAD Başkanı Albert Saydam, Turkish Automotive temsilcileri olarak yaklaşık 2 hafta önce OİB’den yetkililerin de olduğu Almanya ziyaretlerinden önemli detaylar paylaştı. <br><br>Bu ziyarette ilk önce Porsche ardından da bir değer alman otomotiv devi BMW ziyaret edilmiş. Yabancı gazeteciler ve otomotiv sektörünün önemli temsilcilerinin olduğu bir yuvarlak toplantısı da yapılmış. Albert Saydam, Porsche ve BMW yetkililerinin Türk heyeti ilgiyle karşıladığını belirtirken, bu firmaların Türkiye’den alımlarını artırması yönünde de görüşmeler yapıldığını aktardı.
Title
TAYSAD ve OİB olarak Türk otomotiv sanayi ile daha fazla işbirliğinin onlara ne kadar fayda sağlayacağı anlatılmış. Ayrıca Türkiye'deki yatırım fırsatları aktarılmış. Bu görüşmelerden çıkan önemli bir sonuç da Alman devlerin tedarik seçiminde belirleyici unsurun değişmiş olması. Albert Saydam, “BMW’de tedarik seçiminde eskiden eskiden kalite, hız ve fiyat kesin karar verici unsurlardı. Ancak şu anda çevreci üretimin ve yeşil enerji kullanımının bütün kriterlerin önüne geçtiğini iki şirkette de duyduk. Bu seyahatimizde edindiğim en önemli bilgilerden biri de bu oldu” dedi. BMW 2025’ten itibaren tüm fabrikalarını yüzde 100 “yeşil” yapmayı planlıyor ve hatta tedarikçilerini bile. Bu noktada Türk şirketlerinin avantajlı olduğu düşünülüyor. Alpar Kanca, “İlk kez bu konuda ne kadar kararlı olduklarını ve sürecin ne kadar yakın olduğunu gördük. Artık sadece basın bülteni yani CEO demeçlerinde değil, orta ve alt kademe yöneticiler de çok yakın tarihte sadece çevreci şirketlerle çalışacağını somut olarak dile getiriyor\" dedi. Sektör yetkilileri, Türkiye'nin bu noktada rakip ülkelerden önde olduğunu savunuyor. Ancak bu noktada fırsatların kalıcı hale gelebilmesi için hem Türk tedarik şirketlerinin hem de kamunun bazı adımlar atması gerektiğinin altı çiziliyor.
Title
Otomotivin “Davos”u olarak bilinen, sektör liderlerini bir araya getiren en önemli etkinliklerden biri olan Car Symposium’da ilk kez stand açan Turkish Automotive heyetine ilginin yoğun olduğunu aktaran TAYSAD temsilcileri, ziyaretçilerden birinin de Alman otomotiv devi VW’nin CEO’su Herbert Diess olduğunu anlattı. Albert Saydam, VW CEO’su Diess ile çok verimli ve keyifl i bir sohbet gerçekleştirdikelrini belirtti. VW CEO’sunun Türkiye otomotiv pazarına yönelik bilgisi ve yorumları da sektör temsilcilerini oldukça memnun etmiş.
Title
Alman şirketlerini çevreci üretime yönelten en önemli etkenlerden biri de yakın dönemde ülkede devreye girecek yeni tedarik zinciri yasası. Bu henüz çok yeni bir gelişme ve mecliste geri adım atılmasına yönelik tartışmalar sürüyor. Yeni yasaya göre, 1 Ocak 2023’ten itibaren Almanya’da 3 bin kişinin üzerindeki işletmelere çevreye ve insan haklarına karşı bazı yaptırımlar gelecek. Bu şirketler doğaya ya da insana verdikleri zararlardan sorumlu tutulacak, aykırı davranışta bulunanlara ceza verilecek. Bir sonraki aşamada şirketler tedarikçilerinden de sorumlu tutulacak. Dolayısıyla Çin, Tayland, Vietnam ve Afrika’nın bazı ülkelerinden parça tedarik eden firmaların işi zor olacak. Bu konuda Alper Kanca, “Doğu Türkistan fabrikaları, insan hakları ihlali gerekçesiyle 1 Ocak’tan itibaren Alman markalara sorun yaratabilir” dedi. Sektör temsilcileri, Türkiye’deki tedarikçilerin doğru adımları atması halinde bu yeni yasayı da fırsata çevirebileceğinin altını çizdi.
Otomotivde büyük fırsat: Savaş sonrası Türkiye'yi ilk sıraya aldılar
Koronavirüs salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tedarik zincirinde büyük kırılmalar yaşayan Alman otomotiv şirketleri, alternatif pazar arayışına girerken Türkiye için de büyük bir fırsatın kapısı aralandı. Almanya'da yapılan bir ankete göre Türkiye tedarikte alternatif ülke olarak ilk sırada yer alıyor. Sektör temsilcileri ise bu fırsatı kaçırmamak ve kalıcı hale getirmek yeşil dönüşüm çağrısında bulunuyor.

Kurban bayramı öncesi ikinci el araç pazarında hareketlilik
FOTOĞRAF 15
Title
2021 yılının başlarında yaşanan küresel çip sıkıntısı, aylar geçmesine rağmen sıfır araç üretimini etkiliyor.
Title
Koronavirüs piyasasının etkileri yeni yeni atlatılıyor.
Title
Otomobil üreticileri, her ay tüm sıfır modellerin fiyatlarını artırmaya devam ediyor.
Title
İkinci el araçlara yönelen vatandaş piyasayı merak ediyor.
Title
Rusya - Ukrayna savaşıyla artan maliyetler sıfır otomobil üretiminde yaşanan sıkıntılardan dolayı, ikinci el araç fiyatlarına yüzde 25 oranında artış yaşanması bekleniyor.
Title
Sıfır araç fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle otomobilde talep ikinci el otoya kaydı.
Title
İkinci el otomobil pazarında yükselen fiyatlar nedeniyle vatandaşlar aradıkları aracı bulmakta zorlanıyor.
Title
Sektör temsilcileri ise indirimin aksine gelecek aylarda da fiyatların artacağını söylüyor.
Title
Kurban Bayramı ve yazın gelmesi ile birlikte ikinci el araç piyasasında fiyatların hızla yükseleceğini belirten sektör temsilcileri, Kurban Bayramı öncesi fiyatlarda en az 4'de bir oranında zam beklediklerini açıkladı.
Title
Orta segment ikinci el arabaların fiyatları şu anda 300 bin lira ve üzerinde seyrediyor.<br>
Title
Title
Title
Title
Title
Kurban bayramı öncesi ikinci el araç pazarında hareketlilik
Küresel çip krizinin etkileriyle beraber araç piyasasında dalgalanmalar devam ediyor. Kurban bayramı öncesi sektör temsilcileri ikinci el araç pazarına yönelik açıklamalarda bulundu.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.