Ekonomi İlk uçuşunu gerçekleştiren TİHAnın göz alıcı özellikleri

İlk uçuşunu gerçekleştiren TİHA'nın göz alıcı özellikleri

Türkiye'nin en gelişmiş özelliklerine sahip insansız hava aracı Bayraktar AKINCI TİHA, bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 24 saat havada kalabilen ve 40 bin feet servis tavanına sahip olan Bayraktar AKINCI, seyir füzesi atabilme yeteneği ile büyük bir güç çarpanı olacak. İnsan gözüyle tespit edilemeyen kara hedeflerini tespit edebilecek olan yapay zeka sistemi AKINCI'nın daha etkin kullanımını sağlayacak.

Haber Merkezi DHA
Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı
Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı

BAYKAR tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı(TİHA), bugün ilk uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi.
Türkiye, Bayraktar AKINCI'nın uçuşuyla birlikte bu sınıfta insansız hava aracına sahip dünyadaki 4 ülkeden biri oldu. BAYKAR Milli S/İHA Sistemleri Üretim ve Ar-Ge Tesisleri'nde geliştirilen ve Türkiye'nin en gelişmiş özelliklere sahip insansız hava aracı olan Bayraktar AKINCI TİHA, 1 Eylül 2019 tarihinde ilk motor testini yapmıştı.

AKINCI TİHA ilk kez gökyüzüyle buluştu
OYNAT 01:12
AKINCI TİHA ilk kez gökyüzüyle buluştu
Baykar'ın Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Twitter hesabından AKINCI TİHA'nın ilk uçuş görüntüsünü paylaştı. Bayraktar, 'TİHA - Tutku, İnanç, Hayal, Azim...' ifadelerini kullandı.

16 dakika havada kaldı

İlk motor çalıştırmasının ardından gerçekleştirilen testlerin de başarıyla tamamlanmasıyla Bayraktar AKINCI TİHA ilk uçuş testi için Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bulunan Çorlu Hava Meydan Üs Komutanlığı'na intikal etti. Burada yapılan taksi ve koşu testlerinin tamamlanmasıyla birlikte TİHA illk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Sorunsuz tamamlanan tam otomatik taksi ve 15.19'daki kalkışın ardından 16 dakika havada kalan Bayraktar AKINCI seyir halinde gerçekleştirilen testlerin tamamlanmasını takiben ilk tam otomatik inişini de başarıyla tamamladı.

BAYKAR Savunma ekibi

Daha büyük daha güçlü

BAYKAR tarafından yerli ve milli imkânlarla geliştirilen, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılan, Ukrayna ve Katar'a da ihraç edilen Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı'ndan daha uzun ve daha geniş olan Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı stratejik görevleri yerine getirecek.

BAYRAKTAR AKINCI TİHA

24 saat havada kalacak

24 saat havada kalabilen ve 40 bin feet servis tavanına sahip olan Bayraktar AKINCI, 400 kilogram dâhili ve 950 kilogram harici olmak üzere toplam 1350 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle ön plana çıkıyor. 5.5 ton kalkış ağırlığı bulunan Bayraktar AKINCI TİHA, 2 adet 450 HP gücünde turboprop motor ile gökyüzüne yükseliyor. Bayraktar Akıncı TİHA aynı zamanda 2x750 HP ve 2x200 HP güç üreten motorlar için de farklı konfigürasyonlarla da uçabilecek şekilde tasarlandı.

Milli mühimmatları kullanacak

Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metre kanat açıklığına sahip olan hava aracı platformu tam otomatik uçuş kontrol ve 3 yedekli otopilot sistemi sayesinde yüksek uçuş güvenliği de sağlayacak. Faydalı yük kapasitesi sayesinde taşıyacağı milli mühimmatlarla görev icra edebilecek olan Bayraktar AKINCI, seyir füzesi atabilme yeteneği ile büyük bir güç çarpanı olacak. Bayraktar AKINCI TİHA, TÜBİTAK/SAGE ve Roketsan tarafından üretilen milli mühimmatlar MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM füzelerini kullanabilecek. F-16'ların icra ettiği bazı görevleri de gerçekleştirecek olan Bayraktar AKINCI TİHA, burun kısmında bulunacak milli üretim AESA radarı ile yüksek durumsal farkındalığa sahip olacak olacak. Kanat altında taşıyacağı yerli ve milli hava-hava mühimmatları ile harekât icra edebilecek.

BAYRAKTAR AKINCI TİHA

Gelişmiş yapay zeka

Bünyesinde EO/IR kamera, ASELSAN tarafından milli olarak üretilen AESA radarı, Görüş Hattı Ötesi (uydu) bağlantı ve elektronik destek sistemleri gibi kritik yükler taşıyacak olan hava aracı gelişmiş yapay zekâ özelliklerine de sahip olacak. Ayrıca bulundurduğu 3 adet yapay zekâ bilgisayarıyla vasıtasıyla sensörlerden ve uçak üzerinde bulunan kameralardan aldığı verileri kaydederek bilgi toplayabilecek. Hiçbir dış sensöre veya Küresel Konumlama Sistemi'ne ihtiyaç duymadan hava aracının yatış, dikilme ve yönelme açılarını tespit edebilecek olan bu yapay zekâ sistemi, coğrafi bilgileri kullanarak çevresel farkındalık sağlayacak. Gelişmiş yapay zekâ sistemi elde ettiği verileri işleyerek karar verme özelliğine sahip olacak. İnsan gözüyle tespit edilemeyen kara hedeflerini tespit edebilecek olan yapay zekâ sistemi Bayraktar AKINCI'nın daha etkin kullanımını sağlayacak.

Yüksek durumsal farkındalık

Milli olarak geliştirilen AESA radar ile yüksek durumsal farkındalık ile görev icra edebilecek olan Bayraktar AKINCI TİHA, Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) ile elektro optik sistemlerin görüntü almakta zorlandığı kötü hava koşullarında dahi görüntü alarak kullanıcıya aktarabilecek. Meteoroloji radarı ve çok amaçlı hava radarını bünyesinde barındıracak olan hava aracı platformu bu kabiliyetleriyle sınıfında lider olacak.

Twitter hesabından duyurdu

BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı'nın (TİHA) ilk uçuşunu gerçekleştirmesine ilişkin, resmi Twitter adresinden yaptığı açıklamada, "TİHA - Tutku, İnanç, Hayal, Azim... Bayraktar AKINCI TİHA sizlerin dualarıyla bugün ilk kez gökyüzüyle buluştu. Destek veren ve bizlerden duasını esirgemeyen Milletimize teşekkürlerimizi sunarız" dedi.

Çin'in insanlık dışı toplama kamplarından çıkanlar yaşadıklarını anlattı
Dünya

Çin'in insanlık dışı toplama kamplarından çıkanlar yaşadıklarını anlattı

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 'mesleki eğitim merkezleri' adı altında faaliyet gösteren toplama kamplarından çıkan bazı Kazaklar yaşadıklarını anlattı. Kamplarda 15 ay tutulan Kazak asıllı Gülzira, "Okul değildi, kamptı, hapishaneydi. Üç ay sonra bize bilinmeyen madde enjekte ettiler. Reddetmemiz halinde daha zorlu bir kampa gönderileceğimizi söylediler" dedi. Kamplarda 17 ay tutulan Dursunbey ise "Beni bir zindana yani yerin altında bir yere kapattılar. Demirden bir sandalyeye, ellerimi kollarımı ve vücudumu zincirlediler" ifadelerini kullandı.
Kaçırıldım yalanıyla düğününe gitmedi
Dünya

Kaçırıldım yalanıyla düğününe gitmedi

Kolombiya'da eşine az rastlanan bir olay meydana geldi. Kolombiya'da evlenmekten vazgeçen 55 yaşındaki damat adayının kaçırıldığı yönündeki ihbarla düğününe gitmeyerek bir evde saklandığı ortaya çıktı. Kolombiya ordusunun kaçak damat adayını bulmak için kente bütün giriş ve çıkışları kapattığı ortaya çıktı. Yaşanan olaylar sonucu endişeye kapılan sağdıçların olayı polise itiraf etmesi üzerine kaçak damat adayı saklandığı evde yakalandı. Yakalanan damat hakkında soruşturma açıldı.
Libyalı uzman: Hafter'in siyasi çözüm derdi yok
Dünya

Libyalı uzman: Hafter'in siyasi çözüm derdi yok

Libya'nın darbeci generali Hafter'in Türkiye ve Rusya'nın ateşkes çağrısıyla toplanan Moskova'daki zirveyi terk etmesinin ardından gözler şimdi de Berlin Konferansı'nda. Pazar günü gerçekleştirilecek zirveye en üst düzeyde katılım olacak. Peki, diplomatik çabalar Trablus'a yönelik saldırıları sonlandıracak mı? Libya'da sağlanan ateşkesin bir barışa zemin hazırlamak için yapılmadığına dikkat çeken uzmanlar, "Hafter, Libya'da sadece askeri bir çözüm modeli öngörüyor. Trablus'a yeni bir saldırı başlatıp başlatmayacağı uluslararası manevralara bağlı olacak" ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.