Ekonomi İngilterede demir yolu işçileri yeniden grevde Ulaşımda aksaklıklar yaşanıyor

İngiltere'de demir yolu işçileri yeniden grevde: Ulaşımda aksaklıklar yaşanıyor

İngiltere'de yükselen yaşam maliyetleri karşısında maaşlarının yetersiz olduğunu savunan demiryolu işçilerinin başlattıkları grev sonrası, iptal edilen tren seferleri nedeniyle ülke genelinde ulaşım olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Greve giden demir yolu çalışanlarından Chris Joyce "Herkes için zor bir kış olacak, zaten öyle. 2019'dan beri maaş artışımız olmadı ve hepimiz zorlanıyoruz." dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İngilterede demir yolu işçileri yeniden grevde: Ulaşımda aksaklıklar yaşanıyor
Foto/Arşiv

İngiltere'de yaklaşık 50 binden fazla demir yolu işçisinin üyesi olduğu 4 sendika, ücret artışı ve çalışma koşulları konusunda uzun süredir devam eden anlaşmazlık nedeniyle dün, yeniden grev kararı aldı.

Başkent Londra başta olmak üzere ülke genelinde birçok bölgede hem uzun mesafeli hem de yerel çok sayıda tren seferi iptal edildi.

Demir yolu işçilerinin grevi nedeniyle ulaşımda ciddi aksaklıklar meydana gelirken, sendikalardan bazıları, hükümet ve şirketlerle yapılan görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine iş bırakma eylemini 5, 6 ve 8 Ekim'de sürdüreceğini açıkladı.

Sendikalar, ülkede yüzde 10'a ulaşan "son 40 yılın en yüksek enflasyon oranı" karşısında işçilerin artan yaşam maliyetlerini karşılayabilmeleri için maaşlarının da daha adil bir oranda artırılması gerektiği görüşünü paylaşıyor.

Avrupa’da grev dalgası: İşçiler düşük ücret karşısında isyan etti
DÜNYA
Avrupa’da grev dalgası: İşçiler düşük ücret karşısında isyan etti

"2019'dan beri maaş artışı olmadı"

İş bırakma kararı alan Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (RMT) sendikası üyelerinden Suzanne Lewis, "2019'dan beri maaş artışımız olmadı ve hepimiz zorlanıyoruz. İnsanlar, liderimiz (RMT Genel Sekreteri) Mick Lynch'le oturup doğru düzgün konuşmuyor, liderimizle düzgün şekilde konuşana kadar her zaman grevler olacak." dedi.

"Grev yapmak istemiyoruz, greve zorlandık"

Başka bir sendika üyesi Chris Joyce da geçim krizinin İngiltere’de 1950'lerden bu yana görülmeyen koşullara neden olduğuna değinerek, "Yeter artık" kampanyası kapsamında birçok farklı sendikanın greve gittiğini söyledi.

Joyce, "Herkes için zor bir kış olacak, zaten öyle. Grev yapmak istemiyoruz, greve zorlandık. Hiç kimse maaş kesintisini göze alamaz." diye konuştu.

İngiliz posta servisi çalışanları iş bıraktı
DÜNYA
İngiliz posta servisi çalışanları iş bıraktı

Vatandaşlar sefer iptallerinden rahatsız

İşçilerin grevi nedeniyle meydana gelen demir yollarındaki aksama birçok vatandaş için ise rahatsızlık yarattı.

İnternetten kendisi ve kızı için tren bileti satın aldığını anlatan Daniel, istasyona geldiklerinde tren seferlerinin iptal edildiğini gördüğünü belirtti.

Demir yolu işçilerinin grev kararını desteklemediğini söyleyen Daniel, "Herkes maaşına zam alırsa, yaşam maliyeti kontrolden çıkmaya devam eder. Onlara iyi bir anlaşma teklif edildi." değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa'da enerji paniği büyüyor: Hangi ülke hangi tedbiri uyguluyor?
FOTOĞRAF 18
Title
Rusyanın Kuzey Akım gazını süresiz kısmasıyla iyice panikleyen Avrupada her gün birbirinden ilginç önlemler gündeme geliyor.
Title
HIZ SINIRI 80 KİLOMETREYE DÜŞÜRÜLSÜN ÖNERİSİİsviçrede muhalefetteki Yeşil Partinin Başkanı Balthasar Glattli, ülke genelinde enerji tüketimini azaltmak için otoyollarda hız sınırının düşürülmesi gerektiğini belirtti.Glattli, otoyollarda azami hız sınırının saatte 120 kilometreden 80e düşürülmesi teklifini hükümete ileterek Hız sınırının düşürülmesi enerji tasarrufu için gereklidir. Uluslararası Enerji Ajansı da bu fikirde ifadesini kullandı.İktidar partilerinden İsviçre Halkın Partisi Milletvekili Thomas Hurter ise Glattlinin teklifine karşı çıkarak böyle bir uygulamanın sürücü haklarına aykırı olduğunu kaydetti.İsviçrede bundan önce hız sınırının düşürülmesine yönelik teklifler de kabul görmemişti.
Title
ATİNADA IŞIKLAR KAPANIYORYunanistanda enerji kriziyle mücadele çerçevesinde alınan tasarruf tedbirleri nedeniyle Atina Belediyesi binasının ışıklandırması sınırlandırıldı.Uygulamaya göre, Atina Belediyesi binasının ışıkları akşamları kapatılacak.
Title
Atinadaki arkeolojik alanlarda da ışıklandırma kısıtlamasına gidilecek. Mevcut ışıklandırma sistemleri ise LED kullanımı ile tasarruflu hale getirilecek.Hafta başında Yunanistan Parlamentosunun ışıklarına sınırlandırma getirilmişti. Enerji tasarrufu için bina yüzeyindeki ışıklandırmanın kapatılmasına, sadece bina çevresindeki güvenlik amaçlı ışıkların kullanılmasına karar verilmişti.
Title
FRANSADA BİRKAÇ SAATLİK ELEKTRİK KESİNTİLERİ OLABİLİRFransız elektrik iletim şebekesi 2022-2023 kışına ilişkin senaryoları derleyen ön tahmin araştırmasında, Fransada gelecek kış aylarında elektrik sistemi üzerinde ciddi baskı olma riski üzerinde duruldu ve bu riskin tüketimi azaltarak kontrol edilebilir olduğu kaydedildi. Araştırmada, büyük çoğunlukla saat 08.00 ile 13.00 ve 18.00 ile 20.00 arasında hafta içi kesinti riskinin bulunduğu üzerinde duruldu.Çoğu zaman ulusal düzeyde elektrik tüketiminin, yüzde 1 ila 5, aşırı meteorolojik koşullarda ise yüzde 15e kadar azaltarak kesintilerin önlenebileceği kaydedildi.
Title
Fransa, Enerji Tasarrufu Planı kapsamında bu yılki enerji tüketimlerini geçen yıla göre yüzde 10 azaltmayı hedefliyor.Enerji tasarrufu için ulusal düzede, iş yerlerinde klimaların en düşük 26 derecede, kaloriferlerin de en yüksek 19 derecede çalıştırılması kararlaştırıldı.Mağaza vitrinlerinin ışıkları gece 01.00den sabah 06.00ya kadar söndürüldü.Başkentteki kamu binalarının sıcaklıkları kademeli olarak 19 dereceden 18 dereceye düşürülecek ve idari kurumlara ait binalar bu kış bir ay geç ısıtılmaya başlanacak. Parisin yüzme havuzlarındaki sıcaklık da bir derece düşürülecek.10 Ekimde enerji tasarrufuna ilişkin bilinçlendirme kampanyasının başlatılacağı ülkede, artan enerji fiyatlarıyla mücadele kapsamında yıl sonuna kadar 12 milyon haneye 100 veya 200 euroluk enerji çeki verilecek.
Title
FRANSAFransada hükümet, enerji tasarrufu için tren seferlerini azaltmayı hedefliyor.Le Parisien gazetesinin abonelerine sunduğu özel haberine göre, hükümet yetkilileri ülkenin resmi demir yolu şirketi SNCFden büyük elektrik kesintisi durumunda tren sayısını azaltma olasılıklarını etraflıca ele almaları talimatını gönderdi.
Title
ALMANYAAlmanyada, Rusyadan ithal edilen gaza bağımlılığı azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla kamu binaları, heykeller, anıtlar ve tabelaların ışıkları yerel saatle 22.00den itibaren kapatıldı. Ayrıca hastaneler dışındaki kamu binaları, 19 derecenin üzerinde ısıtılmayacak.Ağır fiziksel işlerin yapıldığı alanlar 19 dereceden daha soğuk olabilecek.Fuar ve büyük salonlar gibi insanların kalabalık olarak kullandığı alanlar ise hiç ısıtılmayabilecek.
Title
İTALYAİtalyada bazı restoranlar, elektrik faturalarındaki artış nedeniyle ışıkları söndürüp mum yakmaya başladı.Müşterilerin mum ışığında restoranda vakit geçirdiği anlar sosyal medyada paylaşılırken, Avrupa ve ötesinde çok sıcak bir sonbahar yaşanacak yorumu yapıldı.
Title
İSVİÇREDE HEPİS CEZASI GÜNDEMDEEnerji krizi tartışmalarının gündemden düşmediği İsviçrede, kış mevsiminde enerji sorununun acil durum seviyesine gelmesi halinde tasarruf tedbirlerini uygulamayanların hapis cezasına çarptırılacağı bildirildi.
Title
Blick gazetesinde yer alan haberde, kış mevsiminde yeterli miktarda doğal gaz bulunmaması durumunda doğal gaz ile ısıtılan evlerde odaların ısı seviyesinin 19 derece, sıcak su seviyesinin ise 60 dereceyle sınırlandırılacağı kaydedildi.Bu durumda elektrikli sobaların da kullanımının yasaklanacağı, evlerdeki sauna ve yüzme havuzlarının soğuk tutulacağı belirtildi.
Title
FABRİKALAR KAPANIYORSabah gazetesinin haberine göre, Çelik üreticisi ArcelorMittal, düşük talep ve artan gaz maliyetleri nedeniyle Almanyadaki iki, İspanyadaki bir çelik fabrikasındaki yüksek fırınlarını kısmen kapatmayı planlıyor.Hollandada hizmet veren alüminyum fabrikası Damco, yüksek enerji maliyetleri nedeniyle üretimini durdurdu.Finlandiyalı paslanmaz çelik üreticisi Outokumpu, fırınlarından birinin bakımın ardından yeniden başlatılmasını erteleyeceğini açıkladı.
Title
İFLAS HABERLERİAlman tuvalet kağıdı üreticisi Hakle, maliyetlerdeki büyük artış nedeniyle iflas başvurusunda bulundu. Şirketin genel müdürü Volker Jung, kağıt endüstrisinin zorda olduğunu belirterek, Savaşın başlamasıyla durum kötüleşti. Artan maliyetleri müşterilere yeterince yansıtamadık dedi. Çalışanlara Kasım ayına kadar ödeme yapılacağı açıklandı.
Title
BELÇİKADA YENİ TEDBİRLERBelçika hükümeti, artan enerji faturalarına karşı, yakıt, elektrik ve doğal gazdaki düşük vergi uygulamasını uzatmaya, kamu binalarında enerji tasarrufuna, yüksek karlı enerji firmalarını vergilendirmeye ve nükleer santrallerin faaliyet süresini uzatmaya karar verdi.
Title
KAMU IŞIK KAPATACAKDe Croo, kamu binalarında 19.00 ile 06.00 arasında aydınlatmaların kapatılacağını, ısıtmanın en yüksek 19 dereceye, soğutma sistemlerinin de 27 dereceye ayarlanacağını kaydetti.
Title
RUSYADAN REKOR GELİR: 158 MİLYAR EURO KAZANDIRusya Ukraynada başlattığı savaşın 6 ayında petrol, gaz ve kömür ihracatından 158 milyar euro kazandı. Bu dönemde fosil yakıt fiyatlarının rekor seviyeye ulaşması Rusyanın düşen ihracatına rağmen rekor kazanç elde etmesini sağladı.Rusyanın fosil yakıt ihracatından elde ettiği gelir, savaşın Kremline mal olduğu tahmin edilen 100 milyar euroyu aşarak 6 ayda 158 milyar euro olarak hesaplandı. Fosil yakıt ihracat gelirleri, Rusyanın federal bütçesine tahmini 43 milyar euro katkı sağladı.
Title
EN BÜYÜK GELİR HAM PETROLDENFosil yakıtlar içinde en yüksek gelir yaklaşık 76 milyar euroyla ham petrol ihracatından sağlanırken, Rusyanın doğalgaz ihracatı 35 milyar euro, petrol ürünleri ihracatı 26 milyar euro, kömür ihracatı 13 milyar euro ve sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatı 9 milyar euro oldu. Ülkenin ihracatında düşüş olmasına rağmen, artan petrol, gaz ve kömür fiyatları Rusyanın ihracat gelirlerinin yüksek kalmasını sağladı.
Title
Rusyanın en büyük fosil yakıt ithalatçıları arasında ilk sırayı 85 milyar euroyla AB aldı.AB ülkeleri içinde Rusyadan en fazla ithalatı 19 milyar euroyla Almanya, 11,1 milyar euroyla Hollanda, 8,6 milyar euroyla İtalya, 7,4 milyar euroyla Polonya, 5,5 milyar euroyla Fransa ve 5,2 milyar euroyla Bulgaristan yaptı. Belçika bu dönemde Rusyadan 4,5 milyar euro ve İspanya 3,3 milyar euroluk fosil yakıt ithalatı yaptı.AB dışında ülke bazında Çinin Rusyadan ithalatı 35 milyar euro, Türkiyenin 10,7 milyar euro, Hindistanın 6,6 milyar euro ve Japonyanın 2,5 milyar euro oldu.
Avrupa'da enerji paniği büyüyor: Hangi ülke hangi tedbiri uyguluyor?
Rusya'nın gazını kapattığı Avrupa'da enerji paniği büyüyor. Ardı ardına yeni tasarruf tedbirleri açıklayan Avrupa'da hapis cezası bile gündeme gelirken, dev fabrikalar kepenk kapatıyor, şirketler iflas ediyor.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.