Ekonomi Kritik toplantı öncesinde yükselişe geçti

Dolar ne kadar? ABD Merkez Bankası'nın toplantısı öncesinde dolar yükselişe geçti

Kritik toplantı öncesinde yükselişe geçti

ABD Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısı öncesinde güne yükselişle başlayan dolar çok kısa süre içerisinde 4,63 seviyelerine kadar çıktı. Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 4,5510 lira, avronun satış fiyatı ise 5,3680 lira olmuştu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Dolar
Dolar

TCMB'nin 7 Haziran'da politika faizini 125 baz puan artırmasının öncesinde 4.58 civarında hareket eden dolar/TL, karar sonrası 4.4560'a kadar gerilemiş ancak bu seviyelerde kalıcı olamayarak yönünü yukarı çevirmişti.

Analistler yaklaşan seçim öncesinde piyasalarda sağlıklı fiyatlamalar yapılmadığını belirtirken, bayram tatili riskini almak istemeyen yatırımcının döviz talebinin de kurdaki yükselişte etkili olabildiğini belirtiyor.

  • Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turda tamamlanıp tamamlanmayacağının yanı sıra milletvekili seçimi sonucunda TBMM'deki sandalye dağılımının nasıl şekilleneceği piyasada yakından izleniyor.

2 KRİTİK TOPLANTI

Piyasalar yurtdışında ise bugünkü ABD Merkez Bankası (Fed) ve Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısına odaklanmış durumda.

Kritik iki toplantı öncesinde yükselişe geçen Dolar/TL 4,63 seviyelerine çıkarken avro ise 5,44'ü gördü. Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 4,5510 lira, avronun satış fiyatı ise 5,3680 lira olmuştu.

12 milyon emeklinin beklediği zam
EKONOMİ
12 milyon emeklinin beklediği zam

45 milyon rekor
turist beklentisi
EKONOMİ
45 milyon rekor turist beklentisi

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.