Ekonomi Kübadan 14 ülkeye mektup Borçların ertelenmesini istedi

Küba'dan 14 ülkeye mektup: Borçların ertelenmesini istedi

Küba, gelişmiş ülkelerin alacaklarını koordine eden Paris Kulübü'nden borçlarını 2022'ye kadar ertelemesi talebinde bulundu. Latin Amerika Ülkeleri Ekonomik Komisyonuna (ECLAC) göre, Küba'nın 2020'deki gayrisafi yurt içi hasılasında yüzde 3,7'lik düşüş olacağı tahmin ediliyor.

Haber Merkezi AA
Ricardo Cabrisas
Ricardo Cabrisas

Küba, Paris Kulübü'nden, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için borçlarını askıya almasını istedi.

Habere göre, Küba Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı Ricardo Cabrisas, alacaklı 14 ülkeye gönderdiği mektupla, 2019, 2020, 2021'de ödenmesi gereken borçları için 2022'ye kadar erteleme talebinde bulundu.

Paris Kulübü, ada ülkesi için büyük önem taşıyor. Ülke, kulüp üyeleriyle 2015'te yaptığı müzakerelerde borçlarını 2033'e kadar yapılandırılmıştı.

Gayrisafi yurt içi hasıla düşecek


Latin Amerika Ülkeleri Ekonomik Komisyonuna (ECLAC) göre, Küba'nın 2020'deki gayrisafi yurt içi hasılasında yüzde 3,7'lik düşüş olacağı tahmin ediliyor.

Uzmanlar, ülkenin, ABD'nin yaptırımları ve salgın kaynaklı oluşabilecek finansal zorluklar nedeniyle ekonomik krizin çok daha derin olabileceği uyarısında bulunuyor.

ABD Başkanı Trump açıkladı: G7 Zirvesi'ni yüz yüze yapmayı düşünüyorum
DÜNYA
ABD Başkanı Trump açıkladı: G7 Zirvesi'ni yüz yüze yapmayı düşünüyorum
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.