Ekonomi Kur korumalı TL hesabına dönüşlerin aynı bankadan yapılma zorunluluğu kaldırıldı

Kur korumalı TL hesabına dönüşlerin aynı bankadan yapılma zorunluluğu kaldırıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) TL'ye dönüşüm hesaplarında tasarruf sahiplerinin hesaplarının olduğu bankadan başka bir bankaya transfer edebilmesine olanak sağladığı ifade edildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Kur korumalı TL hesabı hangi bankalarda var? Bankaların kur korumalı mevduat faiz oranları
Arşiv

Döviz ve altından kur korumalı vadeli TL hesabına dönüşlerin aynı bankadan olma zorunluluğu kaldırıldı.

İstenilen bankadan yapılabilecek

Bloomberg HT'nin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası duyurusuna dayandırdığı haberde, ABD doları, euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri ile altın hesaplarında bulunan tutarlarını; mevcut hesapların bulunduğu banka dışında bir bankaya transfer eden ya da söz konusu hesaplardan efektif olarak çekip hesap açmak istediği bankaya yatırdığına dair tevsik edici belgeye sahip gerçek veya tüzel kişilerin söz konusu uygulamalardan faydalanabileceği belirtildi.

Bakanlık tek tek açıkladı: 10 soruda Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı
FOTOĞRAF 10
Title
Soru 1: Kur Korumalı Hesabı (KKH) kimler açabilir?<br><br>Cevap: Hesap sahibinin 'yurt dışında işçi, serbest meslek ve müstakil iş sahibi Türk vatandaşı ya da Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişi olması' gerekmektedir.
Title
Soru 2: Hesap açılışlarında dikkate alınacak kur ne zaman ilan edilecektir? KKH kapsamında yararlanıcılara faize ek olarak yapılacak ödemelerin nasıl yapılacağının açıklanması talep edilmektedir?<br><br>Cevap: Bu hesaplarda esas alınacak vade başıvade sonu kuru olarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın saat 11'de açıkladığı USDTRY, EURTRY ve GBPTRY döviz alış kurları kullanılacaktır. Vade sonunda kur farkı desteğinin tamamı hesap sahibine aynı gün ödenecektir. Vade sonunda kur farkından kaynaklı bankalara ödeme yapılması gerekmesi halinde, bankalar tarafından ödenecek tutara ilişkin talepler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na iletilecektir. Hazine tarafından ödenecek kısım Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bankalara aynı gün aktarılacaktır.
Title
Soru 3: Bankalara saat 11:00’den önce KKH hesabı açmak isteyen müşteriler için nasıl bir yol izlenmelidir?<br><br>Cevap: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın saat 11’de ilan edeceği USDTRY, EURTRY ve GBPTRY döviz alış kurları baz alınarak hesap açılabilir.
Title
Soru 4: Yararlanıcı, birden fazla bankada KKH kapsamında hesap açabilir mi? Birden fazla hesap açabilirse farklı vadelerde, tutarlarda ve para birimlerinde mevduat yatırabilir mi? Açtığı hesabı vadesinden önce kapatırsa tekrardan KKH kapsamında hesap açabilir mi?<br><br>Cevap: Yararlanıcının birden fazla bankada hesap açmasının önünde bir engel bulunmamaktadır. KKH’nin; farklı vadelerde (3, 6, 9, 12 ay), tutarlarda ve para birimlerinde (USDTRY, EURTRY ve GBPTRY) de olabilecektir.
Title
Soru 5: Müşterek hesap açılıpaçılmaması durumu ve açılması durumunda uygulanacak kriterler nelerdir?<br><br>Cevap: Müşterek hesap açmak isteyen paydaşların; kur korumalı hesap açmak için gerekli kriterleri sağlaması durumunda müşterek olarak da hesap açabilmesi öngörülmektedir.
Title
Soru 6: 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 1 yıl olarak belirlenen vadelerinin bu vadeye tekabül edecek şekilde kırık vade olarak belirlenmesi mümkün müdür?<br><br>Cevap: Bu hesaplar 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 1 yıl olarak açılabilmektedir. Vade sonunun iş günü dışında bir güne denk gelmesi durumunda; takip eden ilk iş günü vade sonu tarihi olarak kabul edilmesi öngörülmektedir. Bunun dışında kırık vade uygulaması öngörülmemektedir.
Title
Soru 7: Yararlanıcı, açtığı hesabı vadesinden önce kapatırsa aynı kişiye yeniden hesap açılabilir mi?<br><br>Cevap: Yararlanıcı, açtığı hesabı vadesinden önce kapatırsa yeniden hesap açmasının önünde bir engel bulunmaması öngörülmektedir.
Title
Soru 8: Söz konusu işlemlere yönelik örnek senaryoların da paylaşılmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.<br><br>Cevap: Döviz kuru 10 TL, KKH faizi yıllık yüzde 14 ve 100 TL tutarındaki 1 yıllık mevduat için açılacak örnek bir hesaba yönelik öngörülen senaryolar şöyledir.<br><br>1.Senaryo: Hesap kapanış tarihinde döviz kuru 9 TL olarak gerçekleşirse KKH yararlanıcısı anapara faiz olarak 114 TL alacaktır. Bu durumda TCMB tarafından ek bir ödeme yapılmayacaktır.<br><br>2. Senaryo: Hesap kapanış tarihinde döviz kuru 10 TL olarak gerçekleşirse KKH yararlanıcısı anapara faiz olarak 114 TL alacaktır. Bu durumda TCMB tarafından ek bir ödeme yapılmayacaktır.<br><br>3. Senaryo: Hesap kapanış tarihinde döviz kuru 11 TL olarak gerçekleşirse KKH yararlanıcısı anapara faiz olarak 114 TL alacaktır. Bu durumda TCMB tarafından ek bir ödeme yapılmayacaktır.<br><br>4. Senaryo: Hesap kapanış tarihinde döviz kuru 12 TL olarak gerçekleşirse KKH yararlanıcısı anapara faiz kur farkı olarak 120 TL alacaktır. Kur farkı dolayısıyla oluşan 6 TL tutarındaki fark TCMB tarafından bankaya ödenecektir.
Title
Soru 9: Kur Korumalı Hesaba, banka tarafından işletilecek faiz oranına ilişkin herhangi bir sınırlama var mıdır?<br><br>Cevap: Bankaların, Kur Korumalı Hesaplara uygulayacağı faiz oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının altında olmayacaktır. Bankalarca uygulanacak azami faiz oranı ise asgari faiz oranının en fazla 300 bp üstünde belirlenebilecektir. Azami faiz oranı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca güncellenebilecek ve güncelleme tarihi ile sonrasında açılacak hesaplar için geçerli olacaktır. Bu esaslar Katılım Bankaları açısından katılım bankacılığı esasları çerçevesinde uygulanacaktır.
Title
Soru 10: Kur Korumalı Hesapların açılabileceği belirli bir tarih aralığı var mıdır?<br><br>Cevap: Kur Korumalı Hesapların; mevcut durumda 21122021 ve 31122022 tarihleri arasında açılmış veya açılacak olması gerekmektedir.\"
Bakanlık tek tek açıkladı: 10 soruda Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı'na ilişkin 10 soruya verilen cevapları yayımladı. Bakanlık, '10 soruda Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı' bildirisini yayımladı. Bildiride, kimlerin kur korumalı mevduat hesabı açabileceği ve kur korumalı hesapların hangi tarihler arasında açılabileceği gibi soruların cevapları yer aldı.

Kur korumalı mevduat 150 milyara yaklaştı
EKONOMİ
Kur korumalı mevduat 150 milyara yaklaştı

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı nedir, kimler açabilir?
ÖZGÜN
Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı nedir, kimler açabilir?
Üç genç adam anlatıyor: Necip Fazıl’la tanışma anını unutamadık
Hayat

Üç genç adam anlatıyor: Necip Fazıl’la tanışma anını unutamadık

26 Mayıs 1904 tarihinde İstanbul’da doğan 20. Yüzyılın en önemli aksiyon ve fikir adamlarından Necip Fazıl Kısakürek 25 Mayıs 1983 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Vefat ve doğumunun yıl dönümünde ise Atatürk Kültür Merkezi’nde torunu Şeyma Kısakürek Sönmezocak’ın küratörlüğünü yaptığı “Zindan’dan Mehmed’e Mektup” başlıklı interaktif bir sergiyle anılıyor. Biz de geniş kitleleri etkileyen Kısakürek’le gençlik günlerinde yüz yüze tanışan üç yazarla ilk tanışmalarını konuştuk. Rasim Özdenören, Kamil Eşfak Berki ve Muzaffer Doğan o ilk tanışmayı anlatırken Kısakürek’i de 20. Yüzyılın fikir dünyasını yönlendiren büyük düşünür olarak tanımlıyorlar.
Emniyet stokları enflasyonu azdırdı: Olası krize karşı hazırlıklıyız
Ekonomi

Emniyet stokları enflasyonu azdırdı: Olası krize karşı hazırlıklıyız

Dünyada artan gıda fiyatları nedeniyle ülkeler, yüksek enflasyonla boğuşuyor. Sektör temsilcileri, ülkelerin panik halinde gıda emniyet stoklarını artırdığını ve bunun da küresel enflasyonu azdırdığını söylüyor. Fiyat artışlarına karşı çözüm için tarımsal üretimde seferberliğin önemine dikkat çekiliyor.
Gündüz yürü gece aydınlan: Yürüdüğün yol elektrik üretecek
Ekonomi

Gündüz yürü gece aydınlan: Yürüdüğün yol elektrik üretecek

Prototipi geliştirilen ve akıllı şehirlerin bir parçası haline gelecek BASTEM sayesinde, yürürken elektrik üretmek mümkün olacak. Belediye parklarında ve millet bahçelerinde kullanılabilecek sistem sayesinde enerji tasarrufu sağlanacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.