Ekonomi Maaşı 1404 liranın altına düşene AGİ telafisi

Asgari ücret AGİ ile 1404 liranın altına düşmeyecek

Maaşı 1404 liranın altına düşene AGİ telafisi

Gelir vergisi kesintisi yüzünden asgari ücrette yaşanan azalmanın önüne AGİ ile geçilecek. Maaşı 1404 liranın altına düşen asgari ücretlinin maaş farkları asgari geçim indirimi yoluyla ödenecek.

Haber Merkezi Reuters
Asgari ücret
Asgari ücret

Asgari ücretlinin sene sonuna doğru 2. vergi dilimine girmesi sebebiyle net maaşı 1.404 Liranın altına geriliyordu. Maliye Bakanlığı ise vergi diliminden kaynaklı asgari ücrette yaşanan azalmanın önüne Asgari Geçim İndirimi ile geçileceğini açıklamıştı.

UYGULAMA ESASLARI BELİRLENDİ

Bakanlık, net ücretlerin 1,404 TL'nin altına düşmesi sonucu sadece 1,404 TL ile bunun altına düşen tutar arasındaki farkın ilave asgari geçim indirimi yoluyla telafisine yönelik olarak yapılan yasal düzenlemenin uygulama esaslarını belirledi.

AGİ'YE İLAVE EDİLECEK

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan gelir vergisi genel tebliğine göre, sadece kendisi için asgari geçim indirimi hesaplanan asgari ücretlilere, 2017 yılı Ocak ayına ilişkin ödenen net ücretin altında kalanlara, bu tutar ile 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecek.

850 bin taşeron artık kadrolu
EKONOMİ
850 bin taşeron artık kadrolu

İnse de çıksa da yine altın
EKONOMİ
İnse de çıksa da yine altın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.