Ekonomi Memur ve emekli zammı yasalaştı

Memur ve emekli zammı yasalaştı

Memur ve emekliye ek zammı da içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Memur ve emekli zammı yasalaştı
Arşiv

TBMM Genel Kurulu'nda memur ve emekliye ek zam, kademeli doğal gaz tarifesi ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifi kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, kabul edilerek yasalaştı. Teklife göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu'nda yapılan değişiklikle, banka nezdindeki yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlıklar haczedilemeyecek, üzerlerine ihtiyati tedbir veya ihtiyati haciz konulamayacak.

BES'te belirli bir süre bulunmuş katılımcılara, kısmen ödeme alma imkanı sağlanacak, yüzde 25 olarak belirlenmiş olan devlet katkısı oranı yüzde 30'a yükseltilecek. 45 yaş üstü katılımcılar da talep etmeleri halinde otomatik katılım sistemine dahil edilebilecek. BES'e ödenen katkı paylarına yönelik yapılan düzenleme, sistemde yer alan katılımcılara da uygulanacak. Cumhurbaşkanı, Türk Lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarında ödenecek destek tutarı, hesaplama yöntemi ile destekten yararlanacak gerçek kişi kapsamını belirlemeye, nihai hesap açma tarihini öne çekmeye veya 31 Aralık 2023'e kadar uzatmaya yetkili olacak.

MEMUR VE EMEKLİYE ZAM, KADEMELİ DOĞAL GAZ SATIŞI

Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1 Ocak- 30 Haziran 2022 dönemi için uygulanacak artış oranı yüzde 5'ten yüzde 7,5'e yükseltilecek. Gelir ve aylık ödemesi yapılanlara 1500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 2 bin 500 liraya çıkartılacak.

BOTAŞ tarafından bölgesel ve iklimsel koşullar dikkate alınarak il veya bölge bazında kademeli doğal gaz satış fiyatı uygulanabilecek. Sanayi Sicil Belgesi'ni haiz ve fiilen üretim faaliyetiyle iştigal eden ve ihracat yapan kurumların söz konusu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlarına Kurumlar Vergisi oranı 1 puanlık indirimle yüzde 20 yerine yüzde 19 olarak uygulanacak.

Emekli ve memurun gözü bu haberde: Cüzdana girecek zam belli oldu
FOTOĞRAF 18
Title
Memur zammı ve emekli zammı maaş farklarının yatırılacağı tarih merak ediliyor. Memurlara yüzde 30.5 zam yapıldı. En düşük emekli maaşı ise 2500 TL'ye çıkarıldı. Peki memur ve emekli maaş farkları ne zaman yatacak? Memur zam farkı yattı mı?<br>
Title
SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİ NE KADAR ZAM ALDI?<br><br>Temmuz ile Aralık arasında oluşan 6 aylık enflasyon yüzde 25,47 oldu. Bu durumda tüm SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşı bu ay yüzde 25,47 arttı.
Title
Ayrıca seyyanen bir artış daha geldi. Ek ödeme dahil en düşük emekli aylığı ödemesi bin 500 liradan 2 bin 500 liraya yükseltildi. Böylece oransal zamdan sonra 2 bin 500 liranın altında kalan maaşlar bu seyyanen zam ile 2 bin 500 liraya tamamlanacak.
Title
AYLIĞI 2500 LİRANIN ALTINDA OLAN HERKES SEYYANEN ZAM ALIR MI?<br><br>Yüzde 25,47 zammın yansıtılmasının ardından maaş 2500 liranın altında kalmaya devam ederse seyyanen artış devreye girecek.
Title
Örneğin;<br>Aralık maaşı 2250 TL<br>Zamlı maaş: 2250 x yüzde 25,47 = 2.823,07 TL <br>Yeni ödeme: 2.823,07 TL
Title
Aralık maaşı: 1800 TL<br>Zamlı maaş: 1800 x yüzde 25,47 = 2.258,46 TL<br>
Title
İlave ödeme: 2500-2258,46 = 241,54 TL<br>Yeni Ödeme: 2500 TL
Title
MEMUR EMEKLİSİNİN ZAMMI NASIL HESAPLANDI?<br><br>Memur emeklileri memurlar gibi toplu sözleşmede belirlenen zammı alıyor. Ocak artışı yüzde 5 zam ve enflasyon farkı belirtilmişti. <br>
Title
Ancak memurların ve memur emeklilerinin yüzde 5'lik toplu sözleşme artışı Meclis'teki teklif ile yüzde 7,5'e yükseliyor. Böylece toplam zam yüzde 30,95 oldu.
Title
İLAVE ZAMLAR MAAŞLARIN İÇİNDE OLACAK MI?<br><br>Memurlar ve memur emeklilerine 2,5 puanlık artış ve emeklilere 2500 TL taban maaş için yasa tasarısı Meclis'te bulunuyor.<br>
Title
MEMUR ZAM FARKI YATTI MI?<br><br>Meclis'te görüşmeleri süren, memur ve emekliye ek zammı içeren teklifin; oluşan zam farklarının 15 Ocak'ta yatırılması için bu hafta yasalaşması gerekiyordu. Ancak teklifin kalan 8 maddesinin görüşmeleri 18 Ocak Salı gününe bırakıldığı için, maaş zammı farklarının 15 Ocak'ta yatırılıp yatırılmayacağı merak konusu oldu.
Title
AK Partili yetkililer, maaş bordrolarının dün kesildiğini belirterek, \"Eğer düzenleme çarşamba günü Genel Kurul'da kabul edilseydi farklar 15 Ocak'a yetişecekti. Eğer teklif bugün (dün) yasalaşsaydı gece ek bordro ile yine yetiştirilebilecekti. Ancak görüşmeler salı gününe kaldığı için memur ve emekli maaş zammı farkları 15 Ocak'a yetişmeyecek\" dedi.
Title
EMEKLİ MAAŞ FARKLARI NE ZAMAN YATACAK? <br><br>SSK emeklilerinin zamlı maaşı 17-26 Ocak tarihleri arasında verilecek.<br>
Title
Bağ-Kur emeklilerinin zamlı maaşı 25-28 Ocak tarihleri arasında ödenecek.
Title
Title
Title
Title
Emekli ve memurun gözü bu haberde: Cüzdana girecek zam belli oldu
Maaş zammı farklarının yatacağı tarih emekliler ve memurlar tarafından araştırılıyor. Zam oranları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Zamlı maaşların belli olmasından sonra emekli maaşı ve memur maaşı zam farkının yatırılacağı tarih merak ediliyor. Peki memur maaşı zam farkı yattı mı? Emekli maaşı zam farkı ne zaman yatacak? Hesaplara yatan parada hangi zamlar var? İşte merak edilen soruların cevapları...

Maaş zammı için memur ve emeklinin gözü Meclis'te: Teklifin bugün kabul edilmesi bekleniyor
FOTOĞRAF 18
Title
Emekli maaşları 2022 Ocak ayında TÜİK tarafından 6 aylık enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından belli olurken Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından en düşük emekli maaşı sınırı ise 2 bin 500 lira olarak ilan edildi.
Title
Öte yandan memurlara verilecek yüzde 2,5’lik ek zam ise 15 Ocak'ta maaşlara yansımadı.
Title
Nedeni Meclis'te kanun teklifinin görüşmelerinin yeterli çoğunluk sağlanamadığı için ertelenmesi. Bu yüzden 15 Ocak'ta memur maaşları yüzde 27.9 zamlı yattı.
Title
Milyonları ilgilendiren 18 maddelik ekonomi paketi için, meclis genel kurulunda mesai 3 gün devam etmiş söz konusu teklifin 10 maddesi kabul edilmişti.
Title
Yeterli çoğunluk sağlanamadığı için 8 maddenin görüşmelerine geçilemedi. Meclis mesaisi dün yeniden başladı.
Title
Geçtiğimiz hafta yasalaşması beklenen ve yeterli çoğunluk sağlanamadığı için bu haftaya sarkan teklifin bugün Meclis'ten geçmesi bekleniyor.
Title
Düzenlemenin yasalaşması ile fark ödemeleri için bir sonraki maaş ödemesi beklenmeyecek.
Title
Teklifin yasalaşmasının ardından memurların ocak ayına ait maaşlarına yüzde 2,5'lik ilave zam yansıtılacak.
Title
Emekli aylığı 2500 liranın altında kalanlara ise fark ödemesi yapılacak.
Title
Hazine ve Maliye Bakanlığı ise ödemelerle ilgili bir tebliğ yayımlayacak.
Title
Maaş farkı SSK emeklilerine 17-26 Ocak, Bağ-Kur emeklilerine 25-28 Ocak'ta yatırılacak.
Title
Mevcut aylığı 4016 lira olan emeklinin Ocak'ta zamlı aylığı 5259 lira, 210 liralık ek ödeme ile birlikte eline geçecek toplam aylık 5470 liraya çıkacak. Emekli aylığı 4321 lira olan 172 lira, 4748 lira olan 189 lira, 5583 lira olan 223 lira, 6155 lira olan 246 lira ek ödeme alacak.
Title
Emekli aylıklarının yüzde 4'ü ek ödeme adı altında tüm emeklilerin hesaplarına her ay yatırılıyor. Ocak ve Temmuz olmak üzere yılda iki defa emekli aylıkları zamlandıkça alınacak ek ödeme tutarları da artıyor. Bu ek ödemeler 2006 öncesinde yürürlükte vergi iadelerinin karşılığı olarak emeklilere veriliyor. Vergi iadesi yerine emeklilere çıplak maaşın yüzde 4'ü kadar ek ödeme yapılıyor.
Title
Örneğin, geçen yıl Temmuz ayında 3147 lira alan Ahmet Bey'in aylığı Ocak zammıyla birlikte 974 lira artarak 4121 liraya çıktı. Bu yıl için 164 liraya çıkan ek ödemeyle Ahmet Bey'in hesabına 4186 lira yatacak.
Title
Emekli aylığı geçen yıl 4509 lira olan Ayşe Hanım'ın aylığı bu yıl 1395 lira artışla Ocak ayında 5904 lira olurken alacağı ek ödeme de 236 liraya çıktı. Ayşe Hanım'ın alacağı aylık 6140 liraya ulaşacak. Geçen yıl 1990 lira aylık alan emekli bu yıl 2500 lira alırken ek ödemesiyle birlikte eline geçen tutar 2600 lira olacak.
Title
SSK emekli maaşları 17-26 Ocak, memur emekli maaşları 15 Ocak ve Bağ-Kur emekli maaşları ise 25-28 Ocak tarihlerinde hesaplara yatacak. Memur emeklileri yüzde 2.5'luk farkı ise yasal düzenleme gelecek hafta Meclis'ten geçeceği için gelecek ay alacak. Ocak ayının ilk haftası emeklilik dilekçesini veren de yapılan zamlardan yararlanacak.
Title
Emekli aylığı hesaplanırken 2021 tüketici enflasyonu ile büyüme oranının yüzde 30'u üzerinden hesap yapılıyor. Buna göre ortalama aylık prim matrahı belirleniyor ve aylık hesaplanıyor. Hesaplanan bu aylığa da 2022 Ocak zam oranı ekleniyor. Emeklilik dilekçesi verenin aylığına Ocak ayındaki emekli zam oranı yansıtılacak.
Title
<br>Eşinden dolayı maaş alan SSK ve Bağ-Kur'lular yüzde 25.5, Emekli Sandığı'ndakiler yüzde 30.95 zam alacak. Alt sınır aylığındaki 2 bin 500 lira sınırı ise dosya bazında uygulanacak. Ölen sigortalıdan dolayı dul veya yetim aylığı alanlar, bu uygulamadan hisseleri oranında faydalanacak. Örneğin, yüzde 50 hissesi olan dul eşin ölüm aylığı bin 250 liradan, yüzde 75 hissesi olan dul eşin ölüm aylığı da bin 875 liradan az olamayacak.
Maaş zammı için memur ve emeklinin gözü Meclis'te: Teklifin bugün kabul edilmesi bekleniyor
Memur ve maaşı 2 bin 500 lira altında kalan emeklilere Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ek zam müjdesi geldi. Ek zam düzenlemesini içeren kararnameye dair kanun teklifi görüşmeleri Meclis'te bugün görüşülmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta yasalaşması beklenen ve yeterli çoğunluk sağlanamadığı için bu haftaya sarkan teklifin bugün Meclis'ten geçmesi bekleniyor. Peki, emekli ve memur ek zam farkları ne zaman ödenecek? 2022 Ocak ayı ek zam farkı ücretleri ne zaman yatacak? İşte merak edilen soruların detayı...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.