Ekonomi Milyonlarca memur ve emeklinin maaş zam oranı belli oldu

Milyonlarca memur ve emeklinin maaş zam oranı belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre enflasyon haziran ayında yüzde 1,94 artış gösterdi. Haziran ayı enflasyon verileri ile birlikte milyonlarca memur ve emeklinin aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu. Son açıklanan veri ile memur maaşlarına ve tüm emekli aylıklarına yüzde 8.45 oranında zam yapılacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Son dakika enflasyon açıklandı milyonlarca memur ve emeklini zam oranı belli oldu​
Foto/arşiv

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan haziran enflasyon verisiyle memur ve emeklilerin maaş zam oranları da belli oldu.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi’nde 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi için 2021 yılında 3 3 zam kararı vermişti. Memurlar ve memur emeklileri Temmuz ayında maaşlarına yüzde 3’lük sözleşme zammına ek olarak yüzde 5,45 enflasyon farkı alacak.

Yani Temmuz ayında zam oranı yüzde 8,45 olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı da yüzde 8,45 olacak.

Zam sonrası memur ve emeklilerin maaşları şu şekilde olacak:
YÜZDE 3+3 OLARAK AÇIKLANMIŞTI

Kamu görevlileri hakem kurulunun 5. dönem toplu sözleşmesinde 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi için belirlenen zam oranı 2021 yılında yüzde 3+3 olarak açıklanmıştı.

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı
EKONOMİ
Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı

  • Diğer yandan, söz konusu döneme ait enflasyon verisi, kamudaki 700 binden fazla işçinin ücretlerine 2021-2022 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nde de dikkate alınacak.

Dolar haftaya kaç liradan başladı?
EKONOMİ
Dolar haftaya kaç liradan başladı?
Türkiye'de Omicron (Nu) varyantı görüldü mü?
Hayat

Türkiye'de Omicron (Nu) varyantı görüldü mü?

Koronavirüs salgınında yeni varyantların ortaya çıkması salgınla ilgili endişelerin devam etmesine yol açıyor. İlk olarak Güney Afrika'da ortaya çıktığı bilinen ve bugüne kadar en fazla mutasyona uğrayan varyant olduğu bilinen Omicron (Nu) varyantı ile ilgili detaylar merak kazandı. Omicron (Nu) varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Omicron (Nu) varyantı tehlikeli mi? Omicron (Nu) varyantı Türkiye'de de görüldü mü? İşte Omicron (Nu) varyantına ilişkin son bilgiler..
Mehmet Öz ABD'de siyasete giriyor: Cumhuriyetçi Parti'den aday olacak
Dünya

Mehmet Öz ABD'de siyasete giriyor: Cumhuriyetçi Parti'den aday olacak

Dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz, ABD'de siyasete giriyor. Öz, Cumhuriyetçi Parti'den aday olarak senatoya girmek için yarışacak. Emekli ABD Senatörü Pat Toomey'nin yerine Cumhuriyetçi aday olarak çıkacak olan Öz'ün, seçim çalışmaları için milyonlarca dolarlık reklam yatırımı yapacağı iddia ediliyor.
Yunanistan'da aşısız 60 yaş üstüne para cezası
Dünya

Yunanistan'da aşısız 60 yaş üstüne para cezası

Yunanistan'da koronavirüsle mücadele kapsamında yeni adımlar atıldı. Ülkede, koronavirüs aşısı olmayan 60 yaş üstü vatandaşlar ayda 100 euro ceza ödeyecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.