Ekonomi S&P Türkiye için büyüme tahminlerini yükseltti

S&P Türkiye için büyüme tahminlerini yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin 2021 ve 2022 yılları için büyüme tahminlerini yükseltti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
S&P Türkiye için büyüme tahminlerini yükseltti
Arşiv

Kredi derecelendirme kuruluşunun Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Gelişen Piyasalar raporunda, Türkiye’nin 2021 yılı için ekonomik büyüme tahmininin 1,2 puan artırılarak yüzde 9,8’e, 2022 yılı için büyüme tahmininin ise yüzde 0,4 artırılarak 3,7’ye revize edildiği kaydedildi.

Raporda, Rusya’nın bu yıl için ekonomik büyüme tahmininin 0,2 puan artırılarak 4,2’ye, 2022 yılı için ise 0,1 puan artırılarak 2,7’ye yükseltildiği bildirildi.

S&P’nin raporunda, Güney Afrika’nın 2021 için büyüme tahmininin 0,3 puan artırılarak 4,9’a, 2022 için 0,2 puan düşürülerek yüzde 2,4’e revize edildiği hatırlatılırken Polonya’nın 2021 için büyüme tahmininin 0,1 puan artırılarak 5,2’ye, 2022 için 0,3 düşürülerek yüzde 5 olarak revize edildiğine vurgu yapıldı.

KORONAVİRÜS BELİRSİZLİĞİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

  • Raporda, gelişen piyasalarda yüksek enflasyon ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin belirsizliklerin ekonomik büyümeyi yavaşlatma riski taşıdığının altı çizildi.

Öte yandan raporda, bu yılın üçüncü çeyreği itibarıyla Avrupa içerisindeki tüm gelişen piyasaların salgından çıkış sırasında anlamlı bir ekonomik büyüme kaydetmeyi başardığı bildirildi.

Gelişen piyasalarda ekonomik toparlanmanın henüz tamamlanmadığının da vurgulandığı raporda, bazı sektörlerin kapasitesinin altında performans sergilemesine rağmen, çoğu gelişen piyasa ekonomisinin 2022 yılında ortalamanın üzerinde bir büyüme kaydetmesinin beklendiği kaydedildi.

S&P'den Türkiye açıklaması: Hızlı toparlandı büyümeye devam edecek
EKONOMİ
S&P'den Türkiye açıklaması: Hızlı toparlandı büyümeye devam edecek

Türkiye büyümede dünya ikincisi oldu: İşte ülke ülke büyüme oranları
FOTOĞRAF 33
Title
OECD ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, geçen yıl dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle keskin düşüşler gösteren gayri safi yurt içi hasılada (GSYH), bu yılın ikinci çeyreğinde 2020'nin aynı dönemine göre baz etkisiyle yüksek büyüme oranlarına ulaşıldı.
Title
Yılın üçüncü çeyreğinde de büyümesini sürdüren OECD ülkelerinin temmuz-eylül döneminde ortalama büyümesi yüzde 4,5 olarak hesaplandı. Söz konusu dönemde ekonomik büyüme, Avrupa Birliği'nde yüzde 3,9, Avro Bölgesi'nde yüzde 3,7 olarak kayıtlara geçti.
Title
Şili, üçüncü çeyrekte yüzde 17,3 ile OECD'nin en çok büyüyen ekonomisi oldu. Şili, geçen yılın aynı çeyreğinde ise yüzde 9,8 küçülmüştü.
Title
Türkiye ekonomisi ise geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,4 büyürken ikinci çeyrekte salgının etkisiyle yüzde 10,4 daralmıştı. Ekonomide normalleşme adımlarının atıldığı üçüncü çeyrekte ise yüzde 6,3, son çeyrekte de yüzde 6,2 büyüme kaydetmişti. Böylece Türkiye, Kovid-19 ile mücadeleyle geçen 2020 yılında yüzde 1,8 büyüyerek diğer ülkelerden olumlu ayrışmıştı.
Title
Türkiye bu yılın ilk çeyreğinde de yıllık bazda yüzde 7,4 büyümüştü. İkinci çeyrekte baz etkisiyle ekonomisinde yüzde 22 büyüme kaydeden Türkiye, üçüncü çeyrekte de yüzde 7,4'lük büyüme oranını elde etti. Türkiye bu oranla, OECD ülkeleri arasında Şili'nin ardından ikinci sırada yer aldı. İşte Türkiye ve Şili'den sonra ülke ülke üçüncü çeyrek büyüme rakamları..
Title
Birleşik Krallık - yüzde 6,6
Title
Macaristan - yüzde 6,1
Title
Litvanya - yüzde 6
Title
İsrail - yüzde 5,9
Title
Meksika - yüzde 5,8
Title
Danimarka - yüzde 5,4
Title
Norveç - yüzde 5,2
Title
Polonya - yüzde 5,2
Title
Letonya - yüzde 5,1
Title
Hollanda - yüzde 5
Title
ABD - yüzde 4,9
Title
Avusturya - yüzde 4,8<br>
Title
Belçika - yüzde 4,7
Title
OECD - yüzde 4,5
Title
Portekiz - yüzde 4,3
Title
Güney Kore - yüzde 4
Title
Finlandiya - yüzde 3,9
Title
AB - yüzde 3,9
Title
İtalya - yüzde 3,8
Title
Kanada - yüzde 3,8
Title
İsveç - yüzde 3,7
Title
Avro Bölgesi - yüzde 3,7
Title
Fransa - yüzde 3,3
Title
Çekya - yüzde 2,7
Title
İspanya - yüzde 2,7
Title
Almanya - yüzde 2,6
Title
Japonya - yüzde 1,3
Title
Slovakya - yüzde 1,3
Türkiye büyümede dünya ikincisi oldu: İşte ülke ülke büyüme oranları
Türkiye ekonomisi, 2021'in üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 büyüme kaydederek, bu alanda Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında Şili'nin ardından ikinci sırada yer aldı. İşte ülke ülke büyüme oranları..

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.