EkonomiTarım sektörü 20 sene sonra çok daha önemli hale gelecek

'Tarım sektörü 20 sene sonra çok daha önemli hale gelecek'

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Tarım sektörü 20 sene sonra çok daha önemli hale gelecek. Ya bu konjonktürü ıskalayacağız ya da bunu ülkemiz için fırsata çevireceğiz. Ne yaparsanız yapın, çiftçiyi bilgiyle buluşturamazsanız verimlilik, kalite gibi sonuçlara ulaşamazsınız. Bu anlamda bakanlıklarla iş birliği yaparak 63 bin çiftçimizi eğitimden geçirdik" dedi.

Haber MerkeziAA
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Tarım sektörü 20 sene sonra çok daha önemli hale gelecek. Ya bu konjonktürü ıskalayacağız ya da bunu ülkemiz için fırsata çevireceğiz" dedi.

Bayraktar, Taşköprü Ziraat Odası yeni hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de çok sayıda ziraat odasının artık kendi yerinde hizmet vermeye başladığını söyledi.

Ziraat odalarının önemli oranda danışman istihdam ettiğini dile getiren Bayraktar, "Odalarımızda işinin uzmanı kişileri istihdam etmeye çalışıyoruz. İşin başının bilgi olduğunu söylüyoruz. Siz ne yaparsanız yapın, çiftçiyi bilgiyle buluşturamazsanız verimlilik, kalite gibi sonuçlara ulaşamazsınız. Bu anlamda bakanlıklarla iş birliği yaparak 63 bin çiftçimizi eğitimden geçirdik. Odalarımız eğitim konusunda öncü olmak zorunda. Önce çiftçimizi eğiteceğiz" diye konuştu.

  • Sarımsak fiyatlarının çok düşük seyrettiğini belirten Bayraktar, zaman zaman maliyet fiyatının altına satış yapıldığına dikkati çekti.

"Dünya bu ürünlerde bizimle rekabet edemiyor"

Her bölgenin ekolojik üstünlüğe sahip ürünleri olduğuna işaret eden Bayraktar, şöyle devam etti:

"Kastamonu'ya gelirsiniz, sarımsağı meşhurdur. Buranın sarımsağının belirli kalitesi vardır. Karadeniz'de ekolojik üstünlüğe sahip ürün fındık, Ege Bölgesi'nde incir, üzüm, Malatya'da kayısı var. Bunların çoğunda ihracatta rakipsiziz. Ekolojik olarak bizim üstünlüğümüz var. Dünya bu ürünlerde bizimle rekabet edemiyor. Bu ürünlerin korunması gerekiyor. Kastamonu'da benim üreticim zorlanıyorsa sarımsak üretmesini desteklememiz lazım. Bu olmazsa diğer kalitesiz sarımsaklar buraya girmeye ya da çiftçi daha farklı ürünleri üretmeye başlıyor. Bu durum da üstünlüğümüzü ortadan kaldırıyor."

  • Bayraktar, arazilerin bölünmemesi gerektiğini vurgulayarak, 1926 yılından bu yana arazilerin bölünmeye devam ettiğini söyledi.

Kastamonu'nun işletme büyüklüğünün 40 dekar olduğunu bildiren Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"40 dekardan üretici para kazanacak, çoluk çocuğunu büyütüp okutacak. Bunu gördük ve dönemin başbakanına gittik. Arazilerin parçalanmasının önüne geçecek kanunun çıkması için 1,5 yıl uğraştık. Türk çiftçisi zor şartlarda üretim yapıyor. Çiftçimiz bu şartlarda 81 milyonu besliyor. Yetmiyor, 40 milyon turisti besliyor. Yetmiyor, 5 milyon mülteciyi besliyor. Bu da yetmiyor, bu ülke ham ve gıda olarak 17 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir çiftçi bu şartlarda bu üretimi yapamaz. Bizim çiftçimiz bunu yapıyor."

  • Küresel ısınmanın iklim şartlarını da değiştirdiğinin altını çizen Bayraktar, "Kuraklık, ardından gelen sel felaketleriyle karşı karşıyayız. Bu durum bizi de etkiliyor. Dünya nüfusu artıyor. 20 sene sonra dünya açlıkla boğuşmaya devam edecek. Tarım sektörü 20 sene sonra çok daha önemli hale gelecek. Ya bu konjonktürü ıskalayacağız ya da bunu ülkemiz için bir fırsata çevireceğiz. Tarımla ilgili yapısal sorunların çözülmesi gerekiyor. Bu sorunları çözdüğümüzde tarım sektörü bu ülkenin zenginliği olacak. Sadece ülkemizin değil, bölgenin gıda güvencesi olacak. İnsanlarımızı alanda tutmamız lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Programa Taşköprü Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Çorbacı, Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik de katıldı.

'Sarı elmas' coğrafi işarete kavuşuyor
EKONOMİ
'Sarı elmas' coğrafi işarete kavuşuyor

Karar bugün alındı: Fındık üreticisine müjde
EKONOMİ
Karar bugün alındı: Fındık üreticisine müjde

Türkiye'de tarım alanları azaldı
EKONOMİ
Türkiye'de tarım alanları azaldı

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.