Ekonomi TOGGun yollara düşmesini bekliyorlar Yedek parça sektörü satış sonrasında 12 milyar Euro ciro hedefliyor

TOGG'un yollara düşmesini bekliyorlar: Yedek parça sektörü satış sonrasında 12 milyar Euro ciro hedefliyor

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından üretilerek 2022 yılının sonuna doğru banttan indirilmesi, 2023 yılında ise yollara çıkması beklenen yerli otomobil TOGG, yedek parça ve otomotiv satış sonrası sektöründe de büyük heyecana yol açtı. 2019 yılında lansmanı yapılan TOGG'un, Türkiye adına otomotivde bir milat olduğunun altını çizen sektör temsilcileri, üretime geçişle birlikte bu girişimin maksimum 5 sene içinde otomotiv satış sonrası ekosistemini ve yedek parça sektörünü de hızla dönüştüreceğini öngörüyor. Motor AŞİN'in CEO’su Saim Aşçı 6 milyar euroluk pazarın iki katı büyüme potansiyeli olduğuna dikkat çekti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
TOGGun yollara düşmesini bekliyorlar: Yedek parça sektörü satış sonrasında 12 milyar Euro ciro hedefliyor
TOGG tarafından üretimi gerçekleştirilecek yerli otomobilin 2023 yılında yollarda olması beklenen SUV modeli.

Yedek parça ve otomotiv satış sonrası sektöründe 50 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Motor AŞİN, Türkiye'nin yerli otomobil projesi TOGG'a ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

İlk otomobilin seri üretim bantlarından çıkıp yollarla buluşmasının ardından, elektrikli otomobillerin ihtiyacı olan tüm altyapının büyük bir ivmeyle ülke çapında gelişeceğini vurgulayan Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı, "Bu proje için çalışan binlerce mühendis içinde çok nitelikli 500'e yakın mühendis projenin yarınına imza atmak üzere üstün gayretle çalışıyorlar. 2023 yılına kadar kademeli olarak toplam 4 bin 300 kişilik istihdam sağlanması hedefleniyor. Yazılım, otonom, elektrik gibi teknik konularda uluslararası standartları yakalamaya çalışıyorlar. Ülkemizin böyle gecikmiş olan bir projeye start vermesini, canı gönülden destekliyoruz. Üretime geçişle birlikte bu girişimin maksimum 5 sene içinde otomotiv satış sonrası ekosistemini ve yedek parça sektörünü de hızla dönüştüreceğini öngörüyoruz. Türkiye otomotiv sanayisi edindiği köklü tecrübelerle çok güçlü bir yapıda ve TOGG projesi kapsamında üretilecek otomobillerin ihtiyaç duyacağı tüm komponentleri geliştirecek, OEM ve eşdeğer parça statüsünde üretim kabiliyetine sahip birçok yerli markayla 6 Milyar Euro’luk pazarın 2 katı büyüme potansiyeli var. " dedi.

Otomotiv yedek parça sektöründe 130'dan fazla üreticinin distribütörlüğünü yapan Motor AŞİN, TOGG projesinin tüm otomotiv sektöründe oluşturacağı etkilere ilişkin kapsamlı değerlendirmelerde bulundu.

Yerli otomobil TOGG TEKNOFEST'te yerini aldı
EKONOMİ
Yerli otomobil TOGG TEKNOFEST'te yerini aldı

'GENÇ JENERASYONA BÜYÜK ÜMİT VE HEYECAN VERİYOR'

“TOGG projesinin en heyecanlandıran konusu belki de kamuoyunda çok fazla gözükmeyen, nitelikli istihdamla sadece üretim boyutu değil, belki yazılım ve yönetim noktasında küresel olarak yarını ve daha gelişmiş noktaları konuşan projelendiren ve hayata geçirmek üzere pozisyon alan ender ülkelerden biriyiz. Bu bizi global piyasada milli projemiz olarak çok üst segmentlere taşıyacağı özgüvenini veriyor. Kısacası bu proje ekibi yarını konuşuyor. Bunun, arkadan gelecek mühendis veya teknisyen boyutundaki tüm genç jenerasyona da büyük ümit ve heyecan verdiğini düşünüyoruz. Bu nokta bütün paydaşlarca bu projenin ülkenin milli seferberliği konumunda değerlendirilip, desteklenmesi en büyük arzumuz.”

Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı,
Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı,

'OTOMOTİVDE BİR MİLAT OLACAK'

Avrupa'daki regülasyonlara bağlı olarak elektrikli otomobillere olan ilginin artışı ve Türkiye'nin lojistik üssü konumunda yer almasıyla, girişimin seri üretim elektrikli otomobil ihracatının yanı sıra, yedek parça ihracatıyla da ülke ekonomisine ciddi döviz girdisi sağlayacağını ifade eden Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı, 2019 yılında lansmanı yapılan TOGG'un, ülkemiz adına otomotivde bir milat olduğunu belirtti.

Yerli otomobil TOGG'un son durumu paylaşıldı: Planlarımız doğrultusunda ilerliyor
EKONOMİ
Yerli otomobil TOGG'un son durumu paylaşıldı: Planlarımız doğrultusunda ilerliyor

'GÜÇLÜ BİR İNSAN KAYNAĞINA SAHİBİZ'

Türkiye’nin dünya çapında bilinen Toyota, Hyundai, Fiat, Ford ve Renault gibi markalara üretim yaptığını; fakat aynı zamanda, arka planda bu üretimlerin dışında birçok otomobil markasına yedek parça desteği sağladığını dile getiren Aşçı; ülkemizin özellikle binek araç üretimi konusunda hali hazırda güçlü bir insan kaynağına ve tecrübeye sahip olduğunu söyledi.

2023 yılında yollara çıkması beklenen yerli otomobilin sedan modeli.
2023 yılında yollara çıkması beklenen yerli otomobilin sedan modeli.

"GENİŞ BİR VİZYON VE MİLLİ BİR DURUŞLA PROJEYE KATKI SAĞLAMALIYIZ'

Türk otomotiv sanayisinin yaklaşık 70 yıllık köklü bir geçmişi olduğunun altını çizen Aşçı, yerli bir markayla yepyeni bir otomobil üretimine geniş bir vizyonla yaklaşmak gerektiğini ifade ederken, "Elektrikli araç yeni ve gelişmekte olan bir pazar. Bu pazardan alınabilecek maksimum paydayı alabilme ihtimalimiz varken, sadece satış sonrası olarak üretim yapmamız nispeten küçük bir vizyon. Sadece satış sonrası yerine her ikisini de yapabilme kabiliyetine sahibiz. Otomotiv sektör; dış ticaret fazlası verdiğimiz, güven ve istikrarla ilerlediğimiz bir alan. Dünya’da ve Avrupa’da otomobil üretiminde ilk sıralarda yer alıyoruz. Trendi yakalamamız açısından Türkiye’nin Otomobili’nin elektrikli doğması, çok doğru bir karardı ve bu fırsatı doğru zamanda yakaladık. Hatta bence bir adım ileride tüm TOGG ekibi bu projede yarını konuşuyor diyebiliriz. Bu özgüven ve heyecan projenin başarısını çok olumlu etkileyecektir. Küresel pazarda oyun değiştiren bir aktör olma yolunda ciddi bir motivasyon verdiğini düşünüyorum. Bu konuda milli bir duruş sergileyerek, tüm paydaşların bu açılımı canı gönülden desteklemesi gerektiği aşikar. Bunun gibi yerli projelere tüm sektör olarak katkı sağlamalıyız." açıklamasında bulundu.

Yerli otomobilde bir önemli adım daha: Bataryayı üretecek şirket kuruldu
EKONOMİ
Yerli otomobilde bir önemli adım daha: Bataryayı üretecek şirket kuruldu

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilecek yerli otomobil de festivalde yerini aldı. nn
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilecek yerli otomobil de festivalde yerini aldı. nn

"TOGG İLE SATIŞ SONRASI İKİ KAT BÜYÜME POTANSİYELİNE SAHİP'

Ülkemiz otomobil endüstrisinde yedek parça sektörünün her yıl ortalama 3 Milyar Euro’dan fazla ihracat gerçekleştirdiğine de değinen Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı, yerli üretim otomobillerin pazarın gelişmesinde büyük rol oynadığını ekledi ve sözlerine: "TOGG projesi kapsamında üretilecek otomobillerin ihtiyaç duyacağı tüm komponentleri geliştirecek, OEM ve eşdeğer parça statüsünde üretim kabiliyetine sahip birçok yerli markayla pazarın 2 kat büyüme potansiyeli var. Karoserden yürüyen aksama, janttan şanzımana, camdan lastiğe, bataryaya, motor ve şanzımana her alanda parça geliştirebilen ve üretebilen yerli markalarımız mevcut. Bu nedenle üretime geçişle birlikte girişimin maksimum 5 sene içinde otomotiv satış sonrası ekosistemini ve yedek parça sektörünü hızla dönüştüreceğini öngörüyoruz." şeklinde devam etti.

Eylül ayında en çok satılan sekiz lüks otomobil
FOTOĞRAF 9
Title
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, eylülde otomobil ve hafif ticari araç satışları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 36,9 azalarak 57 bin141 adet oldu.
Title
Geçen ay otomobil satışları 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 39,1 azalarak 43 bin 408, hafif ticari araç satışları da yüzde 28,9 düşüşle 13 bin 733 seviyesinde kaydedildi.
Title
Eylülde spor ve lüks otomobil satışlarındaki yükseliş dikkati çekti. Geçen ay Türkiye'de lüks ve spor otomobil olarak kabul gören markalar arasında en fazla satışı 59 adetle Porsche gerçekleştirdi.
Title
Porsche'u, 16 satışla Jaguar,
Title
15 satışla Maserati,
Title
ve 5 satışla Lexus takip etti
Title
Eylülde 3 Lamborghini,
Title
2 Aston Martin,
Title
1'er adet de Ferrari ile Bentley marka otomobil alıcı buldu.
Eylül ayında en çok satılan sekiz lüks otomobil
Türkiye otomobil pazarında geçen ay spor ve lüks kategorisinde tüm markalardan satış yapılırken, listenin zirvesinde Porsche yer alırken, bu markayı Jaguar ve Maserati izledi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.