Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Türkiyenin avokadosu Antalyada yetişiyor

Türkiye’nin avokadosu Antalya’da yetişiyor

Kalp ve dolaşım sistemine faydasıyla bilinen, gıda endüstrisinde taze salata meyvesi olarak tüketilmesinin yanında yağ içeriklerinden dolayı kozmetik endüstrisinde güneş koruyucu ve güzellik kremleri, sağlık sabunları ve kozmetik içerikli şampuanlar yapılarak kullanılan avokadonun üretim alanı Antalya’da 5 bin dekara ulaştı.

Haber Merkezi IHA
Türkiyede avokado üretimi
Avokadoda üretim miktarı her geçen yıl hızla artıyor.

Türkiye’de yetiştiriciliği yapılan tropik ürünler içerisinde olan avokadoda üretim miktarı her geçen yıl hızla artıyor. Avokado üretim alanları genişlerken, yeni çeşit ve tekniklerin kullanılmasıyla verimlilikte de artış yaşanıyor. Çarşıda pazarda kolayca bulunabilir hale gelen ve sağlığa olan olumlu etkileriyle tüketimi ülke genelinde artan avokadonun üretiminin yüzde 89’u Antalya’da yapılıyor.

Sebze olarak kullanılmasının yanında zeytinyağı gibi yağı çıkarılabilen, kozmetik ve ilaç sektöründe de faydalanılan meyvelerden olan avokado 2004’de 590 dekar alanda 252 ton üretilirken, 2018 yılında 4 bin 925 dekarda 2 bin 567 ton üretildi. Avokado üretimi 2004 yılından bugüne yüzde 1000’den fazla arttı.

GAZİPAŞA VE ALANYA'DA ÖNCELİKLİ MEYVE

Gazipaşa ve Alanya ilçelerinde yoğun şekilde yetiştirilen avokado, Manavgat, Aksu ve Serik ilçelerinde de yaygınlaştı. Antalya, sahip olduğu iklim ve coğrafi koşullar itibarıyla oldukça geniş yelpazede tarımsal ürün yetiştirilmesine uygun bir bölge. Dünya üzerinde 5 kıtada 50’ye yakın ülkede tarımı yapılan avokadonun her zaman yeşil, tropik bir meyve türü var. "Ekolojik koşullardaki seçiciliği nedeniyle yetiştirilen alanların sınırlı olmasından dolayı sadece Akdeniz sahil şeridinde ticari amaçla avokado yetiştiriciliği yapılıyor. Türkiye’de 4 bin 925 dekar alanda 2 bin 567 ton ile avokado üretiminin yaklaşık yüzde 81’i Antalya’da gerçekleştiriliyor. Antalya’da ise en fazla üretim Alanya, Gazipaşa, Manavgat ve Aksu ilçelerinde yapılıyor

ÜRETİM 11 YILDA 14 KAT ARTTI

2018 yılı TÜİK verilerine göre, Türkiye’de avokado üretimi 1997 yılında 225 ton iken, bu rakam 2018 yılında 3 bin 164 tona ulaşarak yaklaşık 14 kat arttı. Dünyada ağaç başına verim yaklaşık 4 bin 45 kilogram iken Türkiye’de bu değer 5 bin 60 kilogramlara kadar çıkabiliyor. Avokado, yetiştirildiği alanların sınırlı olması, yüksek besin değerinin bulunması, kendine özgü tadı nedeniyle pazarda yüksek fiyatla alıcı bulabiliyor. Avrupa ülkelerinde bol tüketilen, E ve C vitamini açısından zengin bir meyve olan avokado 10 yıl öncesine kadar belli başlı manavlarda ve marketlerde satılırken, son dönemlerde mahalle marketlerinde ve pazarlarda da satılmaya başlandı. Avokadonun esas olarak taze salata meyvesi olarak tüketiliyor. Yüksek besin değeri ve tekli doymamış oleik yağ asidi içeriğiyle kalp ve dolaşım sistemine faydalı olan meyve, ayrıca A, C ve E vitaminlerince, potasyum, kalsiyum ve magnezyum açısından da oldukça zengin. Üreticilerin talebi üzerine BATEM tarafından yıllık 10 bin adet avokado fidanı üretilerek üreticilere ulaştırılıyor.

İşinin patronu oldu, 25 kişiye istihdam sağladı
FOTOĞRAF 11
Title
Evli ve 2 çocuk annesi Emine Kocabıyık, 2004 yılında tekstil atölyesinde makineci olarak işe başladı.
Title
İşe başladığında hiçbir tecrübesi olmayan Emine Kocabıyık, 10 yıl boyunca çeşitli tekstil atölyelerinde çalışarak kendini geliştirdi.
Title
Şefliğe kadar yükselen Kocabıyık, çalıştığı yerde haksızlığa uğrayınca işi bıraktı.
Title
2015 yılında 2 kişiyle kendi atölyesini kuran Emine Kocabıyık, diktiği etek ve penyeleri halk pazarında satmaya başladı.
Title
Kocabıyık'ın şansı, medikal ürün ihracı yapan bir firma temsilcinin kendisini fark etmesiyle değişti.
Title
Firmanın kendi ürünlerini dikmesini istediği Emine Kocabıyık, zamanla atölyesini büyüttü. Aynı zamanda istihdamı da arttıran Kocabıyık, çalışan sayısını 5'e, ardından 8'e yükseltti.
Title
Hastanelerde kullanılan çarşaf, perde gibi tekstil ürünlerini diken Emine Kocabıyık, 25 kadına istihdam alanı sağladı.
Title
İŞİNİ BÜYÜTTÜ: Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteği alarak işini büyüten Kocabıyık, bugünlere gelebilmeyi hayal bile edemediğini söyledi. İlk günkü heyecanla çalışmasına devam ettiğini belirten Emine Kocabıyık, şöyle dedi: Kendi çabamla bir şeyler yapmaya karar verdim. Köyde evimin altında iki makineyle başladım bu işe. Pazarda sattım diktiklerimi. İç piyasacı beni bulunca onla çalışmaya başladım. KOSGEB'ten destek aldım. Onunla makinelerimi büyüttüm. Çalışan sayımı arttırdım. Daha büyük bir yere geçtik. Şu anda 20-25 arası personel ile çalışıyorum. Hepsi kadın. Hiç işi bilmeyen ev kadınlarını burada iş sahibi yaptım.
Title
Kocabıyık Hiç hayal etmezdim böyle olacağını. Planlanmış bir şey değildi. Köşede param olup başlamadım bu işe. Kredi çekip yaptım. Çalıştığım yerde yaşadığım sıkıntılar nedeniyle özgüvenimi kendime göstermek istedim. Hala makinelerde çalışmaya devam ediyorum. Oturarak kimse bir şeye sahip olamaz. Ben yine ilk günkü gibi çalışıyorum. Belki öyle olmasa başarılı olamazdım. açıklamasında bulundu.
Title
İŞİNİ BIRAKIP EŞİNİN YANINDA İŞE BAŞLADI: Mustafa Kocabıyık da (47), tekstil atölyesi büyüyünce kendi çalıştığı fabrikadan istifa ederek eşine yardım etmeye başladı. Eşinin çok çalışarak başarılı olduğunu söyleyen Mustafa Kocabıyık, Ben başka bir firmada çalışıyordum. Eşim böyle girişimci olunca işimden ayrıldım ve yanına geldim. Sonuna kadar destekliyorum. Bugünlere geldik çok şükür. Ben de burada servis şoförlüğü yapıyorum. Muhasebe bölümünü takip ediyorum. Bu kadar büyüyeceğimiz hiçbir zaman aklımıza gelmezdi. Bir erkeğin de eşine böyle destek olması çok güzel. Ben hep yanındayım, yanında da olacağım dedi.
Title
İŞÇİLER MUTLU: Atölye kurulduğundan beri Emine Kocabıyık ile çalışan işçilerden Semra Boncukoğlu, 4 yıldır birlikteyim. Tesadüf arkadaş ortamında tanıştık. Çok iyi birisi. O da bizim gibi makinecilikten başladı. İnşallah daha başarılı olur. 5 kişiyle başladık biz şu an 25 kişiyiz diye konuştu.
İşinin patronu oldu, 25 kişiye istihdam sağladı
Zonguldak'ın Devrek ilçesinde, 10 yıl tekstil firmalarında işçi olarak çalışan Emine Kocabıyık (45), kendi atölyesini kurduktan sonra 2 kişiyle başladığı işinde şimdi 25 kadına istihdam sağlıyor. Kredi çekerek atölyesini kuran Kocabıyık'ın hastaneler için yaptığı tekstil ürünleri yurt dışına ihraç ediliyor.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.