EkonomiVefat eden eşinden sonra işin başına geçti Avrupaya açıldı

Vefat eden eşinden sonra işin başına geçti: Avrupa'ya açıldı

Denizlili iş adamı Osman Nuri Sözkesen'in ölümü sonrası çocuklarıyla el birliği yaparak borç içindeki şirketin başına geçen eşi İlknur Sözkesen, 9 yılda sektöründe Avrupa'nın en iyileri arasına girdi. İlknur Sözkesen, "Ben bütün zorlukları pozitif olmam sayesinde aşabildim. Hiçbir zaman negatif cümle kurmam" dedi.

Haber MerkeziAA
Vefat eden eşinden sonra işin başına geçti.
Vefat eden eşinden sonra işin başına geçti.

Denizlili tekstil ihracatçısı Osman Nuri Sözkesen'in ölümü sonrası çocuklarıyla el birliği yaparak eşinin mirasına sahip çıkan İlknur Sözkesen, borç içindeki şirketi 9 yılda adeta yeniden kurdu.

  • Üniversite yıllarında hayatlarını birleştiren, Japonya'da gördükleri eğitim sonrası kurdukları konfeksiyon şirketiyle ihracat yapmaya başlayan Sözkesen çifti, Türkiye'nin henüz tanımadığı Japon üretim modeliyle işlerini kısa sürede büyüttü.

Havlu ve bornoz üretim merkezi olan Denizli'de boyahane ihtiyacını karşılamak üzere borçlanarak tesis yatırımına giren Osman Nuri Sözkesen'in ani ölümü sonrası hayatının en zor günlerini yaşayan İlknur Sözkesen, beklentilerin aksine dört elle işine sarıldı.

Eşinin mirasını büyütmek için o dönemde 17, 21 ve 23 yaşlarında olan 3 çocuğunu ve aileye katılmaları sonrası gelinlerini de işe dahil ederek büyük bir mücadele veren Sözkesen, aradan geçen 9 yılda söz konusu tesisi Avrupa'nın en büyük havlu boya terbiye tesisi haline getirdi.

  • Merkezefendi ilçesi Gümüşler Mahallesi'nde bulunan 30 bin metrekare kapalı alanlı tesiste 250 çalışanıyla gelecek planları yapan Sözkesen, yaşadığı zorlukları ve geldikleri noktayı anlattı.

Eşinin vefat ettiği 7 Ekim 2009 gününün kendisi için dönüm noktası olduğunu söyleyen Sözkesen, yaşanan acıya rağmen eşinin tırnaklarıyla kazıyarak kurduğu eseri yaşatmak için ailesi ve çalışanlarla birlikte büyük bir mücadele verdiklerini belirtti.

"Hep zorluk yaşadık"

Eşiyle birlikte Japonya'da gördükleri eğitim sırasında da çok zorluklar yaşadıklarını dile getiren Sözkesen, şöyle devam etti:

"1985 yılına kadar eğitim için Japonya'da kaldık. Zor dönemlerimiz oldu, hem okuduk hem çalıştık. Eşim bulaşıkçılık yapardı, ben de pastanede kasiyerlik yapardım. Evde kendi ekmeğimizi dahi kendimiz yapardık. O zaman bazı sıkıntılar yaşandı. Bir konfeksiyon şirketi kurduk. 5 kişiyle başlayan bu firma, kentin tek ihracat yapan kuruluşuydu. Sadece bornoz dikip satıyorduk. Türkiye'de Japon işletmeciliğini öğrenen ve uygulayan ilk biz olduk. Bunun da etkisiyle işler hızla büyüdü."

  • Gelen taleplere yanıt verebilmek için kendi boyahanelerini ve dokuma tesislerini kurduklarını anlatan Sözkesen, "İplikten konfeksiyona uzanan bir yolculuktu. Boyahanemiz kurulduktan sonra hızla gelişti, büyüdü" dedi.

Eşiyle beraber girdiği iş hayatında hep geri planda kalmayı tercih ettiğini, eşinin vefatı sonrası da bir süre kendisini toparlayamadığını ifade eden Sözkesen, bu süreçte çocuklarından, çalışanlarından ve Denizli iş dünyasından çok büyük destek gördüğünü aktardı.

Sözkesen, şunları söyledi:

"2009'da eşimi kaybettikten sonra zor günler yaşadım. Allah'tan çocuklarım sayesinde şirketi toparladık. Ekibimiz dağılmadı. Hepsi bana destek verdiler. Hep birlikte dağılmadan disiplinli bir şekilde devam ettik. Mecbur kaldığımız için kar etmeyen kuruluşları kapatmak zorunda kaldık. Bu işi bırakıp gitmeyi hiç düşünmedim. İş hayatında disiplin ve motivasyon çok önemli. Bunları elinizden asla bırakmayacaksınız. Ben bütün zorlukları pozitif olmam sayesinde aşabildim. Çocuklarım ve çalışanlarımla sohbetlerimiz hep pozitif olmuştur. Hiçbir zaman negatif cümle kurmam."

Sözkesen, bankalara olan borçlarının çoğunu ödediklerini, bir kısmının ödemelerinin de yapılandırma kapsamında devam ettiğini belirterek, mevcut boyahaneyi yeni makinelerle geliştirdiklerini, katma değeri yüksek ürünler üretmek için çalıştıklarını anlattı.

ABD'de en iyi ürün seçildi

Şirketin başına geçtiği yıl günlük 25 ton kumaş boyayabilen tesisin bugün 50 tona ulaştığına dikkati çeken Sözkesen, "Fabrikamızda yıllık 16 bin ton kumaşın boyanıp terbiyesi yapılıyor. Biz bu rakamla Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük boyahanesi haline geldik. Ortak olduğumuz arıtma tesisi sayesinde çevreci bir fabrikayız. Günlük kullandığımız suyun yarısını geri kazanıyoruz. Böylece sudan yarı yarıya tasarruf etmiş bulunuyoruz. Bu uygulamayı yapan Türkiye'deki tek firmayız" dedi.

Geliştirdikleri terlemeyi önleyen kumaşlarla üretilen pijamaların ABD'de bir sektör dergisi tarafından geçen yıl "en iyi ürün" seçildiğini dile getiren Sözkesen, gelecekte teknik tekstillerde büyümeyi öngördüklerini kaydetti.

İSMEK’te öğrendi
100 kişiye iş verdi
EKONOMİ
İSMEK’te öğrendi 100 kişiye iş verdi

En kârlısı kendi
işini yapan oldu
EKONOMİ
En kârlısı kendi işini yapan oldu

Siyah altından yılda 60 bin lira kazanıyor
EKONOMİ
Siyah altından yılda 60 bin lira kazanıyor

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
ABD: Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri var
Dünya

ABD: Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri var

ABD Savunma Bakanı Mattis, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin "Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri var. Hava saldırısı yapmadan önce bunu yapacaklarına dair bizi uyardılar" dedi.
Suriyeli muhalifler: Münbiç operasyonu başladı
Dünya

Suriyeli muhalifler: Münbiç operasyonu başladı

Suriye Geçici Hükümeti, terör örgütü PKK/PYD'nin kontrolündeki Münbiç'e yönelik askeri harekatın başladığını açıkladı.
TSK'nın Afrin stratejisinde dikkat çeken detay
Dünya

TSK'nın Afrin stratejisinde dikkat çeken detay

TSK, kara kuvvetleri ve ÖSO birlikleri Afrin'deki terör noktalara doğru ilerliyor. Sınırın sıfır noktasında Zeytin Dalı Harekatı'nı takip eden Yeni Şafak muhabiri Yılmaz Bilgen, "Türk Silahlı Kuvvetleri Afrin'e girerken inanılmaz bir strateji izledi. Son 10 gündür sınırda açılan kapılar medyaya da yansıdı. PKK, bütün önlemlerini bu kapılara göre almıştı. Ancak TSK, bu kapıları kullanmadı ve Afrin'e 7 ayrı kapıdan girdi. Bu PKK'nın hiç hazırlanmadığı bir durumdu" ifadelerini kullandı.
Çok önemli KİT açıklaması
Ekonomi

Çok önemli KİT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu KİT'lerde yeni istihdam alanları açacaklarını belirterek, "O istihdam alanlarına taşeronda çalışan kardeşlerimizi geçirerek peyderpey o alanda da taşeronu sonlandırmak için çalışma içerisinde olacağız." dedi. KİT'ler kadroya geçecek mi, KİT'ler taşeron işçi konusundan yararlanacak mı? İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'ndan flaş KİT ve taşeron işçi açıklaması
Cenk Tosun İngiliz basınının hedefinde
Spor

Cenk Tosun İngiliz basınının hedefinde

Beşiktaş'ın toplamda 28 milyon euro bedelle Everton'a gönderdiği Cenk Tosun, Premier Lig'de çıktığı iki maçta henüz beklentileri karşılayamadı. Gol atamadığı için eleştirilmeye başlayan milli futbolcu için Erman Toroğlu da ilginç bir iddiayı gündeme getirdi.