Ekonomi Vestelden VEO açıklaması Yerli otomobille bağlantısı yok

Vestel'den ‘VEO’ açıklaması: Yerli otomobille bağlantısı yok

Zorlu Grubu’nun tescil başvurusunda bulunduğu 'VEO' marka elektrikli araç tasarımına yönelik şirketten açıklama geldi. Yapılan açıklamada söz konusu tasarımın Türkiye’nin yerli otomobil çalışmalarıyla hiçbir bağlantısı bulunmadığına dikkat çekilirken, Vestel’in geleceğin elektrikli otomobil dünyasına kendi markası ile otomobil üretmek gibi bir planının da bulunmadığı ifade edildi.

Haber Merkezi IHA
Vestel'in tescilini aldığı 'VEO' marka elektrikli otomobile ait tasarım çalışması
Vestel'in tescilini aldığı 'VEO' marka elektrikli otomobile ait tasarım çalışması

Medyaya yansıyan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda yer alan Zorlu Grubu’nun, Vestel Elektronik aracılığıyla otomobil tasarımı ile tescil başvurusu yaptığına yönelik haberlere ilişkin açıklama geldi. Zorlu Holding’den yapılan yazılı açıklamada haberlerde bazı ifadelerin gerçeği yansıtmadığını bildirildi.

Bazı ifadeler gerçeği yansıtmıyor

Zorlu Holding bugün bazı medya organlarında yer alan haberlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bugün medyaya yansıyan ‘Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda yer alan Zorlu Grubu’nun, Vestel Elektronik aracılığıyla otomobil tasarımı ile tescil başvurusu yaptığına yönelik’ haberlerdeki bazı ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır.

Vestel'in otomobilinde ilk görüntüler ortaya çıktı
EKONOMİ
Vestel'in otomobilinde ilk görüntüler ortaya çıktı

Bağımsız bir tasarım çalışması

Vestel’in geleceğin elektrikli otomobil dünyasına kendi markası ile otomobil üretmek gibi bir planı bulunmamaktadır. Haberlerde bahsi geçen VEO; 1600 kişiyi aşkın ArGe ekibi ile 8 ArGe merkezinde yürütülen kokpit tasarımları, şarj istasyonu tasarımları gibi otomobil elektroniğinin de içinde yer aldığı konsept çalışmalar sırasında ortaya çıkarak, başvurusu yapılmış bağımsız bir tasarım çalışmasıdır.

En çok patent alan 100 listesinde tek Türk şirketi

Bilindiği üzere Vestel, 2017 yılında yaptığı 408 patent başvurusu ile Avrupa Patent Ofisi’ne (European Patent Office) en çok patent başvurusu yapan ilk 100 şirket sıralamasındaki tek Türk şirketidir. Vestel olarak ilgi alanımızın sadece otomobil elektroniği olduğunun altını çizer, haberlerde bahsi geçen konunun Türkiye’nin yerli otomobil çalışmalarıyla hiçbir bağlantısı bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Dolarda iki ayın en düşük seviyesi
EKONOMİ
Dolarda iki ayın en düşük seviyesi

İlk uçuş 31 Ekim’de
EKONOMİ
İlk uçuş 31 Ekim’de

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.