Ekonomi Yapay Zeka Enstitüsü kuruluyor

Yapay Zeka Enstitüsü kuruluyor

Türkiye'nin teknolojik gelişimine katkı sağlayacak yatırım projeleri, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ile hızlanacak. Türkiye Girişim Ekosistemi Platformu kurulacağını açıklayan Sanayi Bakanı Mustafa Varank, "Büyük verinin ekonomik değere dönüşmesi için Yapay Zeka Enstitüsü kuruyoruz, hazırlıklarımız tamam" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Toplantı sonrasında, MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi'ni gezen Bakan Mustafa Varank ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile beraberindeki heyet müze hakkında bilgi aldı.
Toplantı sonrasında, MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi'ni gezen Bakan Mustafa Varank ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile beraberindeki heyet müze hakkında bilgi aldı.

Türkiye'nin sanayileşmesini teknoloji ve katma değerli üretimle zenginleştirek, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı açıklandı. Program kapsamında tanımlanan destekler, Öncelikli Ürün Listesi'ndeki ürünlerin üretilmesine ilişkin yatırım projelerine münhasıran kullandırılacak destek başvurusu yapılan yatırım projelerini değerlendirmek, desteklenmesine dair karar almak ve projelerin destek sürecini izlemek ve izleme sürecinde karar almak üzere komite oluşturulacak.

EN AZ 23 AKILLI ÜRÜN HEDEFİ

2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi olarak da tanımlanan süreç hakkında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yüksek teknoloji ve inovasyon alanı 6 temel politikadan oluştuğunu belirterek, İlk olarak teknolojik yetkinlik ve sektörel yol haritalarını belirleyeceklerini açıkladı. 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi Tanıtım Toplantısı, MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi'nde yapıldı. Yapay zeka teknolojilerine değinen Varank, "Türkiye’nin yıkıcı teknoloji alanlarında, küresel ölçekte marka olacak en az 23 akıllı ürün çıkarmasını hedefliyoruz" ifadesini kullandı. Varank, Türkiye'nin sahip olduğu büyük verinin, ekonomik değere dönüşmesini önemsediklerini belirterek, bunun için Yapay Zeka Enstitüsü kurma çalışmalarının devam ettiğini ve hazırlıklarının tamamlandığını dile getirdi.

STRATEJİK MALZEMEYE ÖNCELİK

"Öncelikli sektörler için stratejik malzemeler geliştirilmesini teşvik edeceğiz. Bu kapsamda, kimya ve ilaç, ulaşım araçları, makine, bilgisayar,elektronik, optik, elektrikli teçhizat sektörlerinin ihtiyacı olan stratejik malzemeleri belirleyeceğiz" diyen Mustafa Varank, "Türkiye'ye özgü bir model geliştireceğiz. Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Merkezleri kuruyoruz. Bu merkezlerin yönetişim modeli, kamu ve özel sektörün yanı sıra uluslararası iş birliklerini de kapsayacak" ifadelerini kullandı.

AÇIK İNOVASYON POLİTİKASI

Bu kapsamda girişimcilik ekosistemini daha etkin bir yapıya kavuşturacaklarını ifade eden Varank, anılan ekosistemde yer alan tüm paydaşların faydalanması için Türkiye Girişim Ekosistemi Platformu ve internet sitesini kurma çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Bakan Varank, kurulacak dijital platformda girişimlere ilişkin bilgilerin yanında yatırımcıların tanıtılacağını ve girişimcilerin kullanabileceği kaynaklar hakkında bilgilerin yer alacağını belirterek, girişimcilik fikirlerinin olgunlaşması için okullarda, iş yerlerinde ve teknoloji geliştirme bölgelerinde (TGB) açık inovasyon yaklaşımının öğretilmesine yönelik çalışmalar yapacaklarını sözlerine ekledi.

Komite oluşturulacak

  • MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi'ni gezen Bakan Mustafa Varank ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile beraberindeki heyet müze hakkında bilgi aldı.
  • Destek başvurusu yapılan yatırım projelerini değerlendirmek, desteklenmesine dair karar almak ve projelerin destek sürecini izlemek ve izleme sürecinde karar almak üzere komite oluşturulacak. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı Değerlendirme Komitesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 3, KOSGEB'ten 1, TÜBİTAK'tan 1 olmak üzere 5 üyeden oluşacak. Komite, destek başvurusunun kabulüne ya da reddine ilişkin kararları puanlama yöntemiyle alacak. Bakanlık, Öncelikli Ürün Listesi'ndeki ürünlere yönelik olarak duyuru yapmak suretiyle çağrıda bulunacak. Programa sadece Türkiye'de yerleşik sermaye şirketleri başvurabilecek.

'Pancar şekeri satışlarında Cumhuriyet tarihimizin rekoru kırıldı'
EKONOMİ
'Pancar şekeri satışlarında Cumhuriyet tarihimizin rekoru kırıldı'
TSKya sızan mahremlere operasyon

TSK'ya sızan mahremlere operasyon

​27 ilde FETÖ'nün 60 mahrem imamına yakalama kararı.
PKK saldırıyorİran seyrediyor!

PKK saldırıyor
İran seyrediyor!

ABD ile mutabakatın ardından 3 günde 3 terör saldırısı düzenlendi.
ABDnin gizliplanı ortaya çıktı

ABD'nin gizli
planı ortaya çıktı

200 asker bırakarak petrol gelirini SDG'ye verecek.
4 HDP'li belediyeye görevlendirme

4 HDP'li belediyeye görevlendirme

Gözaltına alınan HDP'li belediye başkanları görevden uzaklaştırıldı.
Yeni kredi<br>paketi geliyor

Yeni kredi
paketi geliyor

​10 ve üstü işçi çalıştıran firmaları kapsıyor.
85 ton çöp çıktı

85 ton çöp çıktı

​Ünlü turistik ilçeden çıkanlar ekipleri bile şoke etti.
Ülkemize çağırdığımız insanlara saygısızlık yapıyoruz

Ülkemize çağırdığımız insanlara saygısızlık yapıyoruz

​TRT World Forum'da düzenlenen “Küreselleşmenin Krizi: Riskler ve Fırsatlar”
En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.
YPG'ye verilen silahlar bize doğrultuluyor

YPG'ye verilen silahlar bize doğrultuluyor

YPG'ye NATO müttefikleri tarafından verilen silahların Türkiye'ye doğrultulduğunu söyledi.
Zafer zamanı

Zafer zamanı

​Galatasaray, Real Madrid karşısında dalya peşinde.

Sise hazır olun

Sise hazır olun

​Meteoroloji'den birçok bölge için yeni uyarı.
ABD'de<br> skandallar bitmiyor

ABD'de
skandallar bitmiyor

​Dışişleri Bakanlığı Barış Pınarı Harekatı karşıtı metinleri dağıtıyor.
Korkutan görüntü

Korkutan görüntü

İstanbul'a su sağlayan baraj kuruma tehlikesinde.
Herkes 22.00'yi bekliyor

Herkes 22.00'yi bekliyor

Türkiye'nin ABD'ye verdiği 5 günlük süre bu gece doluyor.
Sınırı cetvelle çizilen<br>ayakta kalamaz

Sınırı cetvelle çizilen
ayakta kalamaz

​Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Soçi Zirvesi'ne katılmak üzere Rusya'ya gidecek.
Şehitlerimizi uğurladık

Şehitlerimizi uğurladık

​Türkiye terör örgütüyle mücadelede şehit düşen 3 askerini uğurladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.